köpek eğitimi

Labrador Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Labrador ırkları zeki ve sevecen canlılardır. Ülkemizde sık sık görülen ve sık sık beslenen ırkların başında yer almaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman oldukça dikkat çekici ve iri vücutları vardır. Genel olarak bakıldığı zaman labrador cinsleri golden ırklarına benzetilmektedir. Sevimli ve son derecede sahiplerine sadıktırlar. Ancak bu ırklar yavruyken eğitilmelidirler. Aksi taktirde ileri yaşlarında huysuz olabilmektedirler. Tüy dökme sorunu çok fazla yoktur. Tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Renkleri sarı, kahverengi ve siyahtır. Güçlü ve dayanıklı ırklardır. Labrador köpek cinsleri eğitime çok yatkın ve kolay kolay eğitim görebilirler. Labrador ırkları son derecede dostluğa yatkındırlar. Ancak sosyalleştirilmesi yavruyken başlanılması daha yararlıdır.

Labrador ırkları genel olarak 13-14 civarında ömürleri vardır. Labradorun karakteri ise sakin ve oldukça duygusaldır. Sahibine itaat etmeyi ve söz dinlemeyi severler. Enerji ihtiyaçları çok fazla olmasından dolayı hareket halinde olmayı çok severler. Bu durumda onların enerjilerini atabilmesi için çeşitli egzersizler yaptırılması gerekmektedir. Aksi taktirde köpeğin huysuz ve agresif olmasına neden olacaktır. Çocuklarla araları oldukça iyidir. Onlarla vakit geçirmeyi ve oynamayı severler. Bahçede beslenip bakılacak bir ırk değildir. Yalnız kalmaktan oldukça korkarlar. Yavruyken düzgün bir şekilde sosyalleştirildiği taktirde diğer insanlarla iletişimi çok iyidir. Bu köpekler sadece av köpeğidir. Bekçilik ve koruma köpekliği yapamazlar. Tek başına kaldıkları zaman eşyalara zarar verme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle yalnız kalmamaları daha doğru olacaktır. Labrador ırklarının boyunları çok güçlüdür. Ona göre en iyi şekilde eğitim verilmelidir.

Labrador Irklarının Bakımı

Labrador ırkları bakımları aksatılmamalıdır. Bakımları yapılmadığı sürece köpeğin tüyleri cansız olmasına ve kokmasına neden olacaktır. Haftada bir kez tüyleri mutlaka taranmalıdır. Aksi taktirde aşırı tüy dökmesine ve tüylerinin sertleşmesine neden olur. Kabı sürekli olarak temizlenmelidir. Birçok bakterilere ve hastalıklara kapılmaması için kapları düzenli olarak temizlenmelidir. Tüyleri kokmaya başladığı andan itibaren köpek şampuanları ile yıkanmalıdır. Huysuzluk yapmadan yıkanabilmesi için yavruluk dönemlerinde alıştırılmalıdır. Huysuzluk yapmadan yıkanabilmesi için mutlaka alıştırılmalıdır. Bu durum yavruyken yapılmalıdır. Labrador ırkları genel özelliklerinden bir tanesi suyu aşırı sevmeleridir.

Labrador Eğitimi

Labrador ırkları çok zeki ve akıllı canlılardır. Sahiplerine zorluk çektirmezler. Ancak pek çok durumda huysuz ve şımarık olurlar. Labrador köpek eğitimi boyunca sabırlı ve sakin olunmalıdır. Bunun yanı sıra, yumuşak ses tonuyla birlikte eğitim verilmelidir. Aksi taktirde köpeğin inatçı olmasına neden olacaktır. Labrador ırkları eğitilmeye çok yatkındırlar. Sahiplerin doğru yöntemlerle ve doğru teknikler ile eğitim verilmesi şarttır. Bu ırkların mutlaka erken yaşlarda sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Diğer insanlara karşı ve hayvanlara karşı sevecen olmalıdırlar. Bunun için ise, daha köpek yavruyken kalabalık ortamlara girmesi daha etkili olacaktır. Çocuklarla iyi anlaşabilmesi ve onlara karşı sevecen olabilmesi için yavruyken eğitilmelidir.

Labrador ırkları mutlaka eğitimi şarttır. Her zaman eğitimleri yavruyken başlanılmalıdır. İlk olarak temel itaat kurallarını öğrenmeleri gerekmektedir. Temel komutları öğrendikten sonra söz dinlemeyi de öğreneceklerdir. Eğitim boyunca pozitif ve şiddet içermeyen eğitimlerin sağlanması gerekmektedir. Ödüllü ve sevecen bir şekilde eğitim verildiği taktirde, her kurallara ayak uydururlar. Bunun yanı sıra, labrador eğitimi sırasında onlara ödül vermeniz daha etkili olacaktır. Ödüllendirme onları eğitime daha fazla teşvik edecektir.

Labrador ırkları çok akıllı oldukları için eğitimi çokta zorlamazlar. Fakat eğitim boyunca çok üstüne gidilmemelidir. Sıkılmadan ve sakince eğitim verilmesi onlar için daha yararlı olacaktır. Eğitim sırasında tasmaları boynunda olmalıdır. Böylelikle yön ve komutlar verilirken tasma ile yönlendirebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olur.

Bu yazı 364 kere okundu.
Etiketler:
Labrador
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu