köpek eğitimi

Kozyatağı Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Köpek eğitiminde en önemli unsurlardan birisi köpeği asla dövmemektir. Döverek eğitim vermek hem köpeğin psikolojik olarak sağlığının bozulmasına hem saldırgan olmasına hem de eğitimin başarısız yada çok zor geçmesine neden olduğu için kesinlikle köpek dövülmemelidir. İkinci unsur ise köpek ve eğiticinin çok pozitif bir bağ oluşturabilmesi gerekir. Eğitici ve köpek arasındaki bağ ne kadar olumlu ve kuvvetli olursa köpeğin eğitimi o kadar başarılı olur ve eğitim o kadar keyifli geçer.

Köpek Eğitiminde Önemli Kurallar

Köpek eğitimi veren birçok köpek eğitim çiftlikleri vardır. Kozyatağı köpek eğitimi hizmetleri içerisinde gel git yat kalk bak izle gibi temel itaat eğitimi ileri itaat eğitimleri ayrıca bekçi koruma devriye ve keşif köpeği eğitimi gibi birçok eğitim hizmeti vardır.

 • Köpek eğitiminde yöntem olarak ödül ve ceza yöntemi uygulanmalıdır. Köpek iyi bir şey yaptığı zaman hemen o anda ödüllendirilmelidir. Ödülün gecikmesi veya ertelenmesi köpeğin ödülü ne için aldığı konusunda kafasının karışmasına neden olacaktır. Bu nedenle mutlaka iyi bir şeyi yapmasıyla birlikte ödül maması sevmek okşamak ya da öpmek gibi eylemlerle köpeğin yaptığı iyi şey desteklenmelidir.
 • Köpeklerin eğitimine daha bebekken başlamak gerekir. Çünkü tuvalet düzgün beslenme tasma gibi alışkanlıklar daha bebekken oluşursa hem daha kolay öğrenir hem de ilerdeki eğitimlerin daha rahat geçmesi sağlanır.
 • Köpekleri diğer tüm canlılardan ayıran en büyük özellikleri keskin koku alma duyularıdır. Başka hiç bir canlının koku alma duyuları köpeklerinki kadar gelişmemiştir. Bu sayede köpek eğitimi köpeğin koku alma duyusu üzerinde yoğunlaşarak verilirse çok daha başarılı olacaktır.
 • Köpeklerin dikkatleri yaşlarına cinslerine ırk ve psikolojik durumlarına göre değişse de ortalama olarak 20 30 dakikadır. Bu nedenle eğitimlerin uzunluğunun 20 dakika veya duruma göre yarım saati geçmemesine özen gösterilmelidir. 20 dakika yarım saati geçen eğitimler çok verimli olmaz ve köpeği de eğitimciyi de gereksiz yere yorar. Ayrıca eğitim esnasında sık sık mola vererek köpeği sevdiği oyunlara yönlendirmek te eğitimin verimli ve keyifli geçmesini sağlar.
 • Eğitimin uzunluğu kadar sıklığı da önemlidir. Köpeği çok yormamak adına günde 4 kez en fazla beş kez eğitim vermek yeterli olacaktır.
 • Köpeğe hep aynı ortamda eğitim vermek öğrendiği komutları farklı ortamlarda uygulama zorluğu yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle eğitimler farklı ortamlarda verilmelidir. Aynı komutlara evde parkta bahçede sokakta gibi farklı alanlarda çalışılmalıdır.

6 Aya Kadar Olan Köpekler Nasıl Eğitilir?

 • Köpeklerde insanlarda olduğu gibi ilk üç ay çok önemlidir özellikle ilk üç ay köpeğin çekingen ve korkak olmaması açısından sürekli sevilip okşanması ve sürekli ilgi görmesi gerekir. Köpek bu dönemde sevildiğini hissetmeli.
 • Köpeğe bir ya da en fazla iki heceli bir isim konması ismini çabuk öğrenmesini sağlayacağı gibi ileride alacağı eğitimlerde komutları daha kısa sürede algılayabilmesini de sağlaması açısından oldukça önemlidir.
 • Köpeğe belli saatlerde ve belli aralıklarla yemek verilmelidir. Daha bebekken oluşturulacak bu yeme düzeni köpeğin sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı çalışmasının yanı sıra ileride ödül yöntemiyle eğitim verileceği için ödülü algılayabilmesi açısından da büyük kolaylık sağlayacaktır. Her istediği anda istediği kadar yemek yiyen bir köpek hak ettiği ödül bir mama olduğunda bu ödülü algılamada güçlük çekecektir.
 • Köpeklerin tasmaya alışması da ilk 6 ayda daha rahat ve zahmetsizdir. İlk başta yumuşak deriden ve çok hafif bir tasmayla başlanmalıdır. Kısa bir süre sonra bu tasmaya ince ve hafif bir zincir eklenir.
Bu yazı 399 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu