köpek eğitimi

Rottweiler Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Kökeni hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte, Rottweiler ırkının geçmişi ortaçağa kadar uzanır. Antik Roma’da arenalarda köpek dövüşlerinde farklı ırktan köpekler kullanılırken, Rottweiler ırkı köpekler ise askeri birlikler için beslenen büyükbaş hayvanların ve koyunların korunmasında çoban köpeği olarak, ayrıca sahiplerinin ve mülkiyetlerinin korunması amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. İlerleyen dönemlerde bu ırktan bekçi köpeği olarak da faydalanılmıştır.

Bir cins köpeği olan Rottweiler, ismini Almanya’nın Rottweiler kasabasından alır. Roma İmparatorluğu’nun Almanya’yı işgal ettiği dönemde Rottweil’ de kasapların tercihi olması dolayısıyla bu köpekler yetiştirilmeye başlandı. Rottweiler ”Alman kasap köpeği” ismini buradan alır. Rottweiler, yerli köpek ırklarıyla eşleştirildi. Bernese dağ köpeği (İsviçre dağ köpeği) ile benzer özellikte olmalarının temel nedeni budur.

Sanayi Devrimi’ nin etkisiyle çoban köpeklerine gereksinim azalmış ve zamanla nesli tükenme noktasına gelmişti. Son derece güçlü ve performansı yüksek olan Rottweiler ırkının 20.yüzyılda polis teşkilatı tarafından farklı ırklardan köpeklere ihtiyaç duyulması durumunda Rottweiler, birtakım testlere tabi tutulduktan sonra teşkilat için uygunluğu kanıtlanmış, 1910’da polis köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. Polis teşkilatı tarafından gücü önemli hale gelmeye başlayan Rottweiler böylelikle yeniden önem kazanmaya başladı.

RottweilerÖzellikleri

Rottweiler koyu renk gözlere, orta boyda sarkık üçgen kulaklara, geniş kafa yapısı ve güçlü çenelere sahiptir. Isırığı en güçlü olan köpek ırkıdır. Kısa ve parlak siyah tüyleri üzerinde kahverengi lekeler olan, iri yapılı bir köpektir.

Cesur ve sahibine karşı itaatkar; sakin ve uysal bir yapıda fakat ciddi görünen Rottweiler, ailesinin ya da sahibinin tehlike altında olduğunu hissettiğinde hırçınlaşır. Koruyucu özellikte ve oldukça dikkatlidir. Rehber, refakatçi, çoban, bekçi, polis ve iş köpeği olarak eğitilir ve kullanılırlar. 13 yaşına kadar ömrü olan Rottweiler, tek seferde 12 ya da daha fazla yavru verebilir.

 

RottweilerEğitimi ve Eğitmenin Özellikleri

Eğitmen her şeyden önce, eğitimini yapacağı köpeğin özelliklerini iyi öğrenmeli. Köpeği sevmesi ve köpeğin davranışları üzerinden ne istediğini anlayabilmesi önemlidir. Sabırlı olmalı ve itaat etmesi için köpek üzerinde otorite kurabilmeli; fakat bunu yapmak için kesinlikle şiddet uygulamamalı. Eğitmen; tutarlı olmalı, hızlı karar alabilmeli ve komutları net olarak köpeğe vermelidir. Komutlar; kısa, kesin ve daima aynı ses tonuyla verilmeli, tek heceli olmalıdır. Eğitmen köpeğe komut verirken aynı zamanda beden dili ve el işaretlerini de kullanmalı. Eğitimde tekrar çok önemlidir. Köpek komutu anlamayabilir, bu durumda eğitimi bırakmak yerine, sabırla tekrar etmek çok önemlidir. Rottweiler çok akıllı bir köpektir, kurallarını değiştirmek oldukça zor olduğu için eğitiminde disiplin ve dikkat şarttır. Bu yüzden uzman bir eğitmen tarafından erken dönemde eğitimine başlanmalıdır. Profesyonel hizmet veren köpek eğitim merkezlerinden yararlanmak daha doğru olacaktır.

Sosyalleştirme Eğitimi

Rottweiler cinsi köpeklerin başka köpeklerle araları iyi değildir ve yabancılara karşı soğuktur. Bu yüzden sosyalleşme eğitimi verilmeli; başka hayvanlara, çocuklara ve diğer insanlara alıştırılmalı, bu kademeli bir süreçte erken yaşlarında yapılmalı. Aksi halde iri, güçlü yapıda ve koruyucu özellikte olan Rottweiler, farklı ortamlarda bulunduğunda oldukça vahşileşip saldırganlaşır. Toplum içinde bu durum diğer insanlar, çocuklar ve hayvanlar için tehlikeli olacaktır. Başarılı bir sosyalleştirme eğitimi, davranışsal bir problem olan dalaşma problemine karşı önleyici olacaktır. Sosyalleştikten sonra çocuklarla ya da diğer köpekler ve hatta kedilerle dahi iyi anlaşabilir, şehir hayatına uyum sağlayabilirler.

Pozitif Eğitim

Son yıllarda geliştirilen birtakım eğitim metotları köpek eğitimini kolaylaştırmıştır. Pozitif eğitim olarak adlandırılan bu metotlar şiddet ve cezalandırmayı reddeder ve köpeğin olumlu davranışlarını ödüllendirmeyi içerir. Ödüllendirme, köpeğin davranışını doğru yaptığını anlaması ve onu doğru davranışlara teşvik etmesi için önemlidir.

İtaat Eğitimi

İtaat eğitimi, köpeğin 12-15 aylıkken aldığı, Rottweiler köpek eğitimi için olması gereken temel eğitimdir. Köpeğin itaat eğitimi alması diğer eğitimlerinin verimi için çok önemlidir. ”Takip, otur, bekle, yat, aferin, hayır” gibi birtakım temel komutlardan oluşur.

Rottweiler yavruları aktif olmayı sever ve enerji dolu olduğu için egzersiz ihtiyacını karşılamak gerekir. Tasmalı yürüyüş yaptırarak ve Rottweiler köpek eğitimi için temel olan itaat eğitimleriyle bu yoğun enerjilerini doğru davranışlara kanalize edebilirsiniz. Eğitimler enerjilerini atmaya yardımcı olacaktır. Rottweiler disiplini ve rutini sever, kurallara ise oldukça sadık kalırlar. Bu onların kaygı düzeylerini azaltırken, güven duygularını besler, onları daha sakin ve uyumlu hale getirir.

Bir Rottweiler, verilecek doğru ve profesyonel bir itaat, ısırma-bırakma, çiğneme-çekiştirme ve tuvalet eğitimi ile doğru davranış alışkanlıklarını kazanırken, sizin bu eğitimlere devam etmeniz ise ona bu alışkanlıklarını unutturmayacaktır.

Bu yazı 319 kere okundu.
Etiketler:
Rottweiler
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu