köpek eğitimi

Havanese Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Havanese ırkları eğitime uygun canlılardır. Havanese köpek eğitimi sırasında pozitif ve sakin olmak onlar için oldukça önemli bir noktadır. Ancak bilinmesi gereken bir diğer konu ise, onların inatçı bir yapıya sahip olmalarıdır. Bu durum göz önünde bulundurularak eğitilmesi daha yararlı olacaktır. Başka köpeklerle ve diğer insanlarla anlaşabilmeleri için sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman Havanese ırkları, sık sık agresif tavırlar sergileyebilirler. Bir köpek eve ilk geldiği andan itibaren eğitimleri verilmelidir. Kalacağı alana uyum sağlayabilmeleri ve alışabilmeleri için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Alışma süreçlerinde bir takım tepkiler verebilirler. Geceleri sürekli olarak ağlayabilirler. Sahiplerinin her zaman sevecen yaklaşmalıdır. Eğitim boyunca çok fazla üstüne gidilmemesi gereken bir ırktır. Aksi taktirde köpeğin söz dinlememesine ve huysuzluk çıkarmasına neden olacaktır.

Havanese cinsleri tuvalet alışkanlıklarını kolayca sağlarlar. Kaldığı ve yaşadığı alana gazete sermek onların alışması için yeterli olacaktır. Her gün düzenli saatler aralığında dışarı çıkartılmalıdır. Tuvaletlerini dışarıya yaptıkları zaman ödüllendirilmeli ve sevilmelidir. Bu yöntemler sayesinde tuvalet alışkanlıklarını elde ederler. Köpek eve ilk geldiği andan itibaren tasma takılmalıdır. Havanese ırkları eğitim sürecinde söz dinlemedikleri zaman kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Büyüdükleri zaman korkak ve sinirli olmalarına neden olacaktır. Bunun gibi bir takım sorunların oluşmaması için, sahiplerinin pozitif yaklaşımda bulunması ve yumuşak ses tonu ile yaklaşılması daha faydalı olacaktır.

İlk olarak köpeğe ‘OTUR’ veya ‘KALK’ komutları ile başlanmalıdır. Bu itaatleri öğrendikten sonra diğer eğitimler daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Eğitim kısa sürmelidir Uzun sürdüğü taktirde köpeğin sıkılmasına ve huysuzluk yapmasına neden olur. Çok fazla üstüne gidilmeden sakince eğitim sürdürülmelidir. Bunun yanı sıra, Havanese ırklarının eğitimi yavru iken başlanmalıdır. Yetişkin oldukları zaman eğitilmeleri oldukça zor olacaktır.

Havanese Irklarının Karakterleri

İnsanlarda olduğu gibi her köpeğin farklı karakterleri ve kişilikleri vardır. Havanese ırkları genelde sinirli ve sürekli havlayan cinslerdir. Ancak bu durum tamamen sahiplerine bağlı bir konudur. Yavruyken nasıl bakıldığı ve eğitimlerine bağlı bir olaydır. Havanese ırkları iyi eğitildikleri sürece oyuncu, sevecen ve pozitif köpeklerdir. Oldukça da zeki ve cesur ırklardır. Ailesine son derece düşkündürler. Düşkün oldukları kadar da duygusal köpeklerdir. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehdit durumlarında saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Koruma içgüdüleri çok yüksektir. İyi şekilde sosyalleştirildiği taktirde çocuklarla ve diğer yabancı insanlarla araları iyidir. Havanese ırkları ev ortamında beslenmelidir. Bahçe ortamında hayatlarını kolay geçiremezler.

Havanese Köpeklerinin Bakımı

Havanese ırklarının bakımları çok önemli bir noktadır. Tüyleri en az haftada iki kere taranmalı ve fırçalanmalıdır. Tüy dökme durumları söz konusu değildir. Ancak sadece mevsimsel geçişlerde tüy dökme durumları vardır. Patilerinin etrafında sürekli fazla tüyler oluşmaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için fazla olan tüyler kesilmelidir. Havanese ırkları egzersize ihtiyaç duymazlar. Egzersiz yerine yürüyüş yapmayı oldukça severler. Sahiplerinin sık sık ilgi ve sevgi göstermesi gereken bir ırktır. Sevgiye ve ilgiye oldukça düşkündürler. Sahiplerinden ayrı kalamazlar. Uzun süre ayrı kaldıkları zaman etrafa saldırabilmektedir. Bu nedenle onlara yaklaşım çok önemlidir.

Havanese ırkları birçok hastalığa kapılmamaları için kaldığı alanın hijyeni sağlanmalıdır. Suları düzenli olarak her gün değiştirilmelidir. Bunun yanı sıra, mama seçimi onlara uygun biçimde yapılmalıdır. Tüm mutlaka yaptırılmalıdır. İdeal bir şekilde bakıldığı zaman 13 ila 14 yıl ömürleri vardır. Havanese ırkları haftada sadece 1 kez yıkanmalıdır. Tüylerinin kısa şekilde kesilmesi bu ırkın bakımlarını kolaylaştırır. Göz kenarlarında ve kulaklarındaki tüyler sık sık düzenli olarak kesilmelidir. Aksi taktirde onları rahatsız etmesine neden olur.

 

Bu yazı 464 kere okundu.
Etiketler:
Havanese
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu