köpek eğitimi

Kurzhaar Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Kurzhaar ırkları en iyi av köpeklerinin başında yer almaktadır. Son derecede akıllı köpeklerdir. Ancak içgüdülerinden dolayı avlanma özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle ilk öncelikle bu ırkların sahiplerini daha sonra avı sevmeleri gerekmektedir. Bunun için düzgün eğitimlerinin sürdürülmesi çok önemlidir. Eğitimleri ne kadar erken başlanırsa bir o kadar faydalı olacaktır. Ev içerisinde beslenecek bir ırk değildir. Ev ortamı haricinde büyük geniş bahçeli alanlarda ya da arsalarda beslenmesi onlar için daha yararlıdır. Bunun yanı sıra, av köpekleri diğer ırklara göre eğitilmesi daha zorludur. Daha fazla ihtiyaçları ve daha fazla ilgileri vardır.

Kurzhaar köpek cinslerine mutlaka eğitimleri sağlanması ve kurallar koyulması şarttır. Aksi takdirde söz dinlemezler ve içgüdüsel olarak avlanmaya çalışırlar. İlk öncelikle temel komutların ve temel itaatleri öğrenmeleri gerekmektedir. Kurzhaar köpek eğitimi boyunca net, kararlı ve sevecen olunmalıdır. Bu ırklar deneyimli sahiplere ihtiyaç duyarlar. Av köpeklerinin tüm özellikleri bilinmesi gereklidir. Eğitim sırasında ev ortamından ve küçük alanlardan kaçınılmalıdır. Bunun yerine geniş alanlarda ya da dışarıda eğitim verilmesi onlar için daha etkili olacaktır. Hayır, kelimesi öğretilmelidir. Söz dinlemeleri için ve sahiplerinin itaatlerine uyabilmesi için hayır lafını öğrenmeleri gereklidir. Yat, kalk, git ve gel komutlarını öğrenmeleri şarttır. Bu komutları öğrendikten sonra söz dinlemeyi de öğreneceklerdir.

Köpeğin yaptığı her doğru hareketinde ve olumlu davranışlarında ödüllendirilmelidir. Başını okşayarak ya da yumuşak ses tonuyla onları övebilirsiniz. Böylelikle eğitimleri daha sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.

Kurzhaar Köpeklerinin Özellikleri

Kurzhaar köpek ırkları av konusunda oldukça yeteneklidirler. Kısa tüyleri vardır. Kısa olmasına rağmen çok gür ve sık tüyleri vardır. Bu nedenle tüyleri mutlaka taranmalıdır. Enerji dolu ve hareketli ırklardır. İtaat etmeyi sevmelerinin yanı sıra son derecede zeki köpeklerdir. Çocuklarla arası çok iyidir. Sahiplerine ve ailesine karşı koruyuculardır. Gün içerisinde en az 2 defa egzersiz yaptırılması gerekmektedir. Aksi takdirde huysuz ve sinirli olmalarına neden olacaktır. Enerjileri bol olduğu için sık sık egzersiz yaptırılmalı ve oyun oynanmalıdır. Bu sayede gün boyunca daha sakin kalırlar. Yalnız kalmaya alışkın köpekler değillerdir. Yalnız kaldıkları zaman eşyalara zarar verebilirler. Kurzhaar ırklarının dişleri ve erkeklerinin huyları ve karakterleri çok farklıdır. Erkekler dişilere göre daha sinirli ve daha saldırgan yapıları vardır. Enerjileri farklılık gösterebilmektedir.

Kurzhaar ırklarında av ve Show için üretilerek ikiye ayrılmaktadır. Av için üretilenler daha enerjik ve daha hareketlidirler. Bu ırkların yabancılara karşı her zaman mesafelidir. Av köpeği olmalarından dolayı en çok havlayan köpeklerin başında gelmektedir.

Kurzhaar Köpeklerinin Bakımı

Kurzhaar ırkları apartmanda ve ev içerisinde beslenmesi doğru değildir. Genelde hareketli sahiplere ihtiyaç duyarlar ve onların yanında daha mutlu olurlar. Bahçede beslenmesi gereken bir ırktır. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta, bahçe duvarlarının geniş ve yüksek olmasıdır. Aksi takdirde duvarlardan atlayabilirler.

Egzersiz bu köpekler için oldukça önemli ve hassas bir konudur. Sahiplerinin sürekli olarak onların egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Bu ırkların bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olmasından dolayı tüy dökmezler. Düzenli olarak haftada 1 2 defa tüyleri taranmalıdır. Av sonrası ayakları mutlaka kontrol edilmelidir. Kulaklarının da sürekli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ömürleri ise 12 ila 15 yıla kadar uzamaktadır. İyi bakıldıkları sürece ömürleri de uzamaktadır. Sahiplerini sürekli yanında görmek isterler. Uzun ayrılıklar onların hırçınlaşmasına neden olmaktadır. Kurzhaar ırklarının mama seçimi çok önemlidir. Mutlaka kuru mamalar ile beslenmelidir. Aksi takdirde ishal, kabızlık ve iştahsızlık gibi problemleri ortaya çıkarabilirler.

Bu yazı 449 kere okundu.
Etiketler:
Kurzhaar
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Selma Aydınoğlu dedi ki:

    Pardon az evvel yoladığım maailde 7-8 labrodor derken 7- 8 aylik demek istemişim.

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu