köpek eğitimi

Pointer Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Pointer Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi dediğimizde birçoğumuzun aklında olan bir köpeğe otur dediğimizde oturması gerektiğini, kalk dediğimizde ise kalkması gerektiğini öğretmekten ibarettir. Köpek eğitimden anladığımız bizim her bir emrimizi yerine getiren bir varlık ya da köle yaratmaktır. Onların hiç bir zaman duygusal yanlarının da olduğunu düşünmeyiz ve bilmeyiz. Köpek eğitiminde asıl gerçek bu değildir. Köpek eğitimindeki asıl gerçek sahibiyle köpek arasındaki ilişkiyi, duygusal bağı kuvvetlendirmek ve farklı iki dünyaya ait canlıları ortak bir noktada birleştirebilmektir. Köpekler kendi ortamında değil bizim yaşadığımız bir ortamda bizlerin arasında yaşamaktadır. Dolayısıyla bize ve çevremizdeki insanlara uyum sağlamaya çalışmaktadırlar. Köpek eğitiminin diğer amacı da işte budur: bizim aramızda yaşadıkları hayatlarını kolaylaştırmak ve çevresine uyum sağlamasına yardımcı olmak. Öğrettiğimiz emirler ise sadece yabancı oldukları çevrede bizim dediklerimizi yapmalarını sağlayan bir detaydan ibarettir.

Köpek eğiticileri dediğimizde aklımıza köpeklerle iyi geçinebilen, köpeklerin dilinden anlayan ve davranışlarıyla köpeğe anlatmak ya da öğretmek istediğini anlatabilme yeteneğine sahip kişiler gelmelidir. Köpek eğiticileri bu yeteneklerini kullanarak köpeklerle iletişim kurup onları daha kolay eğitebilmektedir. Eğer bir köpeğiniz varsa ve eğitimi konusunda hiç bir bilginiz yoksa kulaktan duyma saçma sapan köpek eğitim teknikleri yerine uzman köpek eğiticilerinden profesyonel bir hizmet alın. Çevremizden köpeği karanlıkta tek başına bırakma, köpeği günlerce aç bırakma, yanlış bir hareketinde aynı hareketi yapmaması için fiziksel şiddet uygulama gibi birçok köpek eğitim tekniği duymuş olabilirsiniz. Bu tür saçmalıklara kesinlik inanıp köpeğinizi bu yöntemlerle eğitmeye kalkmayın. Ya işinde uzman iyi bir köpek eğiticisinden profesyonel yardım alarak ya da köpek eğitim teknikleri ile ilgili kitap, dergi gibi yazıları okuyup öğrenerek köpeğinizi eğitin.

Köpek eğitimi konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz eğitimi kolay bir köpek edinmeniz sizin faydanıza olacaktır. Örneğin İspanya asıllı bir av köpeği olan Pointer Köpek Eğitimi zeki ve eğitim tutkunu olması nedeniyle eğitim konusu kolay tercih edebileceğiniz bir ırktır. Dünya üzerinde bilinen en iyi av köpeklerinden biridir. Pointer’lar dik duruşları ile her zaman tetikte her an ileri atılabilecek hissi yaratan bir duruş sergilerler. Gövdeleri büyük, tüyleri kısa ve serttir. Çok enerjik olmaları nedeni ile günde en az 1 saat yürüyüş ve oyunlarla bu enerjilerini atmaları sağlanmalıdır. Aksi takdirde bu enerjilerini atamazlarsa sinirli ve değişik davranışlarda bulunabilirler. Enerjik yapıları nedeniyle evin içerisinde değil bahçede bakımı daha uygundur. Eğer bahçeli bir eviniz yoksa Pointer almaktan vazgeçmelisiniz.

Genellikle uysal olan bu ırk yaşadığı evdeki aile bireylerine karşı koruma içgüdüsü nedeniyle diğer insanlara karşı bazen sert olabilmektedir. Bu özelliği ile evinizde besleyebileceğiniz çok iyi bir bekçi köpeği de olabilir. Av köpeği olmaları ve avcılık onların bir görevi olduğu için diğer hayvanlarla, özellikle kuş ve kedilerle hiç iyi geçinemezler. Çocuklarla arası iyidir ancak oyun oynama istekleri ve enerjileri ile yaptıkları hareketler çocukları korkutabilmekte ya da istemeden onlara zarar verebilmektedir. Çocuklarla yalnız başına oynamaları istenen bir durum değildir.

Pointer Köpek Eğitimi, köpeğin enerjisini kontrol altına alabildiğinizde çok kolay olmaktadır ve başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle avcılık olmak üzere avcılık ve bekçilik konusunda eğitilirse çok iyi bir av ve bekçi köpeği olabilir. İz sürme, avını bulma ve bulduğu avı gösterme, yakalanan avı bulup getirme, avı oyalama gibi özellikleri avcılık konusundaki paha biçilmez yetenekleridir. Bir Pointer’a iyi bir eğitim sağlayabilirseniz hem evinizin bahçesinde bir bekçi köpeği olarak hem de ava götürüp bir avcı köpeği olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazı 886 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu