köpek eğitimi

Tibetan Mastiff Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Tibetan Mastiff Köpek Eğitimi

Tibetan Mastiff köpek ırkı bilen en eski köpek ırklarından biridir. Tibetan Mastiff köpek ırkının adı M.Ö.384-322 yılları arasında yaşayan ünlü filozof Aristoteles’in eserlerinde yer aldığı için bu ırkın kökeninin milattan önceki dönemlerden geldiği düşünülmektedir. Tibetan Mastiff köpek ırkı Tibet asıllı bir ırktır. Bu nedenle yaşayabildiği ideal iklim soğuk iklimler olmakla birlikte sıcak iklimlerde de yetiştirilebilmektedir. Tibetan Mastiff’i Çin, Tibet, Nepal ve Hindistan’da göçebe hayatı yaşayan ailelerin koyun sürülerini leoparlara karşı koruması için yetiştirilmiştir.

Bu bakımdan bakılacak olursa bu ırk bir bekçi köpeği sınıfındadır. Çok iri bir tür olan Tibetan Mastiff köpek ırkı güçlü ve iri yapısıyla birlikte dünyanın en pahalı köpeği olarak bilinmektedir. Ortalama ömürleri 14-18 yıl olması ile diğer köpek ırklarıyla karşılaştırıldıklarında diğer ırklardan daha uzun yaşadıkları anlamına gelmektedir. Tibetan Mastiff köpek ırkının bir diğer özelliği ise iri ve yaşam sürelerinin uzun olması nedeniyle çok geç olgunlaşmasıdır. Dişileri olanları erkek olanlara göre daha hızlı olgunlaşmaktadır. Erkekleri 4 ile 7 yaşına kadar gelişimlerini sürdürmektedir.

Tibetan Mastiff köpek ırkının boyları 66 cm. yüksek, ağırlıkları ise 45 kg. daha fazladır. Standart bir rengi yoktur, bu ırktan bir köpeği her hangi bir renkte görebilmeniz mümkündür. Ancak rengi her ne olursa olsun teni ve burun rengi kesinlikle beyaz olmamaktadır. Tibetan Mastiff köpek ırkının erkeklerinde bir yele mevcuttur ve göğüs ve boyun tüyleri çok uzundur. Kuyrukları sert, çift katlı ve uzun tüylerle kaplıdır. Tibetan Mastiff köpek ırkının öne çıkan tarafı tüyleri ve postudur. Bu nedenle de cilt ve deri hastalıklarına çok yatkındır. Tüy ve deride döküntü tüy bakımı düzenli ve iyi yapılmazsa karşılaşılabilecek sorunlardan biridir. Genelde ilkbahar olmak üzere senede sadece bir kere uzun ve kısa tüyleri dökülür ve ardından yenilenir.

Tibetan Mastiff köpek ırkının en kötü karakteri itaatkâr ve olmamasıdır. İtaatkâr olmayan yapısının yanında bağımsızlığına önem vermesi Tibetan Mastiff köpek ırkının eğitiminin çok zor olmasına neden olmaktadır. Tibetan Mastiff köpek ırkının olumlu karakterleri olarak da koruyucu, sadık ve saygılı olması sayılabilir. Doğuştan içinde bulunan koruma içgüdüsü çevrenizdeki diğer insan ve evcil hayvanlar için tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle bu ırkı beslerken hiç bir şekilde serbest bırakmamalısınız. İri ve güçlü yapısı nedeniyle sizinle gezerken bile her ne kadar bağlı olsa da kontrol etmesi oldukça güçtür.

Tibetan Mastiff Köpek Eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken üç önemli konu vardır. Bunlardan birincisi tasma eğitimidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ister bahçede olsun ister sizinle birlikte yürüyor olsun kesinlikle tasma takması gerektiği için iyi bir tasma eğitimi alması gerekmektedir. Eğitimi ile ilgili ikinci önemli nokta ise doğuştan bulunan doğal koruma içgüdüsünün baskılanmasıdır. Bu iç güdü baskılanamazsa bu ırkın şehirlerde beslenmesi imkânsız denecek kadar zordur. Çünkü içlerindeki doğal koruma iç güdüleri ile çevresindeki insanlara ve diğer hayvanlara saldıracaklardır. Eğitimde dikkat edilmesi gereken üçüncü ve son nokta ise iyi bir sosyalleşme eğitimidir. Sosyalleşme eğitimi daha yavruyken çevresinde yaşayan diğer birey ve hayvanlara alışabilmesi için kalabalık ortamlarda verilmelidir. Yavruyken verilen bu eğitim hem aşırı koruma içgüdüsünü bastırmaya yardımcı olacaktır hem de büyüdüğünde çevresiyle olan ilişkilerini kuvvetlendirecektir.

Tibetan Mastiff Köpek ırkı yukarıda da bahsedildiği gibi bakımı ve eğitimi oldukça zor olduğu için şehir hayatında ve evlerde beslenmesi oldukça zordur. Bu köpekler genellikle üst düzey koruma amaçlı eğitilmiş ve yetiştirilmiştir. Eğer bu ırkı evinizde beslemeyi düşünüyorsanız almadan önce bit kere daha düşünmeniz gerekmektedir.

Bu yazı 415 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu