köpek eğitimi

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi Eğitmeni

Paylaş
 

Kafkas çoban köpeği güçlü ve saldırgan bir köpek türüdür. Güçlü yapıda oldukları için bekçi köpeği olarak da kullanılır. Kangal köpeklerine benzetilir. Çerkez bölgesine yaygın olarak bulunur. Bu köpek cinsinin Kuzey Kafkasya’ya Tibet’ten yaklaşık 2000 yıl kadar önce geldiği bilinmektedir. Türkiye’de Kars Çoban Köpeği, Azerbaycan’da Azeri çoban köpeği ve Rusya, Ermenistan gibi yerlerde kendi ülke adlarına göre adlandırılarak bilinmektedirler. SSBC Kafkas Çoban Köpeği hakkında çalışmalarına 1920 yılında başlamıştır.

Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri

 • Kafkas çoban köpeği omuz yüksekliği yaklaşık 72-75 cm aralığındadır.
 • Ağırlıkları ise 45-70 kg aralığında olduğu biliniyor.
 • Tüyleri kalın olduğu için soğuğa dayanıklıdır. Fakat sıcakla araları pekiyi değildir.
 • Kafkas çoban köpeklerinin renkleri genellikle gri, kahve ve siyah tonlarda bulunuyorlar.
 • Baş kısımları çok büyük ve geniştir.
 • Son derece akıllı ve zekidirler.
 • Dik kafalı oldukları için eğitilmesinde oldukça zorluk çekilmektedir.
 • Kafkas çoban köpeği saldırgan bir köpek türüdür ama ailesine karşı korumacı ve çok sevecendirler.
 • Bacakları kuvvetli ve iri pençelilerdir.
 • Ortalama ömürleri yaklaşık 12-13 yıl kadar olduğu bilinmektedir.

Kafkas Çoban Köpeği Nasıl Eğitilmeli

Kafkas çoban köpekleri oldukça güçlüdürler bu yüzden sahip ile arasında güçlü bir sevgi bağı olmalı. Sevgi bağı güçlü olan bu tür köpeklerin yönetmesinde çok büyük kolaylık sağlanıyor. Kafkas çoban köpek eğitimi eğitmeni deneyimli olan otoriter bir eğitmen tarafından eğitilmesi tavsiye ediliyor. İlk defa köpek besleyenler için kesinlikle önerilmiyor. Kısa sürede öğrenme, yapacağı işi iyi algılama gibi özellikleri sayesinde bir şeyi öğrenmesi kolay oluyor. Eğitim esnasında sert fiziksel müdahaleler gösterilmemesi gerekiyor daha çok doğru davranışında ödüllendirilip, yanlış davranışında cezalandırılmaları gerekiyor. Sevgi göstermeniz oldukça önemlidir. Sahibi ile köpek arasında sevgi olduktan sonra eğitirken eğitmen otoritesini köpeğe karşı kolaylıkla koruyabilir. Kısa süreli, eğlenceli eğitimlerden hoşlanan köpek türüdür. Kesinlikle eğitime yavruyken başlanmalı, büyüdüklerinde iri bir köpek oldukları için eğitim verilmesinde oldukça zorluk yaşanılabiliyor. Verilen eğitim doğru ve dikkatli verilmelidir. Yanlış eğitim verilen Kafkas çoban köpeğinin değiştirmesinde oldukça zorlanılıyor. Yanlış eğitimin düzeltilmesinde dikkatli ve temkinli olunmalıdır. Bunlar yüzünden iyi bir eğitmenden yardım alınması öneriliyor. Kafkas çoban köpekleri yabancılara karşı saldırgan yapıları ve diğer tür köpeklerle aralarının iyi olmadıkları için şehir hayatına uygun değillerdir.

Kafkas Çoban Köpeği İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kafkas çoban Köpeklerinin karakterinde bulunan cesaret ve güç unsurları ile birlikte koruma içgüdüsü bir araya geldiğinde doğru eğitim verilmediği takdirde tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. Kesinlikle yavruyken eğitime başlanması gerekir. Aksi takdirde büyüdüğünde çevreye karşı saldırganlık gösterebilir. Köpek ile iletişimi iyi olan tecrübeli ve dominant köpek beslemiş otoriter bir eğitmen tarafından eğitilmelidir. Hiç tecrübesi olmayan bir eğitmen tarafından eğitilmesi tehlikeli ve uygun değildir. Yabancılara karşı saldırgan, ailesine karşı korumacı olduğundan çevrenizdekilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Çok kuvvetli kas gücüne sahip olduklarından dolayı sizi tasmasıyla sürükleyebilirler. Büyük ve saldırgan oldukları için şehir ve apartman hayatına uygun değillerdir.

Kafkas Çoban Köpeği Bakımı

Kafkas çoban köpeklerinin tüyleri uzun ve kalındır. Bu yüzden haftada en az iki kere fırçalanması gerekir. Dışarıda yaşayanlar kendilerini sık temizlerler. Ama yinede ölü tüyler sık sık temizlenmeli ayda bir yıkanmaları gerekmektedir. Dişlerinde biriken bakteriler kötü koku yapmasına neden olduğu için düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Enerjilerini atmak maksadı ve fazla kilo almalarını engellemek için düzenli yürüyüşe çıkarılmalıdırlar. Tırnakları da aynı şekilde ayda bir kez kesilmesi onlar için yeterli olacaktır. Günde iki kez bu köpek türünün beslenmesine göre beslenmesi yeterli olmaktadır.

Bu yazı 438 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu