köpek eğitimi

Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir

Paylaş
 

Köpeklerin insanın en sadık dostu olduğunu herkes bilir. Köpeklerin sahiplerinin söyledikleri her şeyi birebir yaptıklarını da bilirsiniz ki bu da eğitimle sağlanmaktadır. Eğitimde öğretilmesi gereken temel komutlar otur, yat, otur bekle, yat bekle, takip ve hayırdır. Buradaki amaç kurt köpeğinin sahibini sadece yalnızken değil kalabalık ortamlarda da dinlemesini sağlamaktır. Kurt köpeğinin eğitimi altı aylıkken başlamalıdır. Temel komutlara uyma yaşı 6-9 ay arasıdır. Temel komutlar öğretilmeyen köpeğe diğer komutlar öğretilemez. Temel itaat komutları takip komutu, otur komutu, otur-bekle komutu, yat komutu, yat-bekle komutu ve hayır komutudur. Kurt köpeği eğitimi nasıl verılırsorusuna dair bilgiler başlıklar halinde sizlerle paylaşılmıştır.

Takip Komutu

Bu komut köpeğinizin sizinle birlikte tasmalı şekilde yürümesini kapsamaktadır. Köpeğiniz sizi takip eder. Köpeğiniz sizinle birlikte yavaşlayacak ya da hızlanacaktır.

Otur Komutu

Otur komutunun en büyük avantajı köpeğinizde istemediğiniz davranışları engelleyebilmektir. Otur komutunu öğretirken ilk etapta köpeğiniz oturduğunda ona ödüller verin. Köpeğinize net bir şekilde “OTUR” komutu verin. Bu komutu öğretirken köpeğiniz için eğlenceli hale getirin. Öğretme sürelerini günlük olarak kısa tutmaya çalışın ki sıkıcı bir durum oluşmasın.

Otur-Bekle Komutu

Bekle komutu köpeğinizin kapıdan ya da kafesinden çıkmasını engellemekte faydalıdır. Köpeğiniz dışarı çıkmaya hazır olduğunda ona “BEKLE” komutunu vererek beklemesini sağlayın. Dışarı çıkmak isterse kapıyı kapatın. Bu durumu tekrarlayın. Köpeğiniz komutunuza ilk kez uyduğunda onu ödüllendirin ya da sevin. Birkaç gün eğitimin sonunda kapınız ya da köpeğinizin kafesi açık konumda olsa bile köpeğiniz dışarı çıkmayacaktır. Otur -bekle komutu oturan köpeğin siz gelene kadar aynı pozisyonda kalmasını sağlamaktadır. Bu komut ile beklemenin kısa süreli olmasına dikkat etmelisiniz.

Yat Komutu

Yat komutu köpeğinize otur komutundan sonra öğretilmelidir. Köpeğinizin sevdiği herhangi bir yiyeceği burnuna yakın tutarak elinizi yere koyduğunuzda köpeğiniz yatma pozisyonunu alacaktır. Bunu sağlarken “YAT” komutu verin. Köpeğiniz yattığında ise mama vererek ve onu severek ödüllendirin. Bu komutu köpeğiniz öğrenene kadar kısa süreli periyotlar şeklinde devam edin.

Yat-Bekle Komutu

Köpeğinize yat komutu verildikten sonra belirli bir süre beklemesini sağlar. Yat-bekle komutunda köpeğiniz otur-bekle komutuna nazaran daha fazla bu pozisyonda sizi bekleyebilecektir. Her komut gibi bu komutta tekrarlanarak köpeğinize öğretilmelidir.

Hayır Komutu

Bu komut köpeğinizin o an yaptığı davranışın yanlış olduğunu anlatır. Bu komut ile köpeğiniz yapmakta olduğu şeyden vazgeçmesi gerekir. Bu komut köpeğin yanlış bir davranış sergilemeden önce engellenmesini sağlamaktadır.

Tuvalet Eğitimi

Evde beslenen kurt köpeği tuvalet eğitimini mutlaka almalıdır. Bu eğitim iki şekilde gerçekleşebilir. Eğer ev içinde tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi, dışarı çıkmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitimini kullanmalısınız. Bu eğitime kurt köpeğinizi alır almaz başlayabilirsiniz. Sadece biraz sabırlı olmalı ve köpeğinizi sürekli kontrol altında tutmalısınız. Köpeğinize belirli saatlerde mamasını verdiğiniz taktirde aynı saatlerde tuvalet ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bu da sizin köpeğinizi kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır. İç mekanda tuvalet eğitiminde, eğer köpeğiniz ilk geldiğinde evde herhangi bir yerde tuvalet ihtiyacını giderdi ise bu bölgeyi hemen temizlemelisiniz.

Aksi taktirde köpeğiniz sürekli aynı yerde tuvalet ihtiyacını giderecektir. İlk aşamada köpeğinizin tuvaletini yapması için belirli bir alan seçin. Bu alan köpeğin kolay ulaşacağı bir yer olmalıdır. İlk olarak bu alana gazete kağıtlarını kaplayın. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı geldiğinde bu bölgede tutmalısınız ve tuvalet ihtiyacını giderene kadar bu bölgede tutmalısınız. Eğitim sırasında köpeğe ceza vermemeye dikkat edin. Ortalama bir hafta sonra köpeğiniz tuvaletini doğru yere yapmayı öğrenecektir. Dış mekan tuvalet eğitiminde ise, köpeğiniz mamasını yedikten sonra onu dışarı çıkarmanız gerekecektir. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi için bir alan seçin ve burada onun rahat hareket edebilmesini sağlayın. Bir kaç tekrardan sonra artık köpeğiniz gereksinimlerini seçilen alanda giderecektir. Dış mekan tuvalet eğitiminde de aynı periyotlarda köpeğinize mama vermeyi unutmayınız.

Bu yazı 376 kere okundu.
Etiketler:
kurt köpeği
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu