köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Toy Poodle İstanbul

Paylaş
 

Toy Poodle yani diğer adıyla kaniş. Üç çeşit kaniş bulunur standart, oyuncak ve minyatür. Üç türünde kendine has özellikleri bulunmaktadır. Standart kanişler boylu poslu yani iri bir görünüme sahiptir. Oyuncak kanişler ise bir oyuncak kadar küçük ve hafiftirler.  Kanişlerin ortak özelliği ise sadıktır, söz dinleyen bir hayvandır ve eğitime açıktır. Ancak bazı türler uzun süreli eğitimden hoşlanmazlar ve zamanı iyi ayarlamak gerekir. 

Kanişler yani Toy Poodler tüy dökmez ve alerji ya da salyası akmayan hayvanlardandır. Bebekler ve çocuklarla iyi anlaşırlar ancak bazı türler bu konuda çok tehlikeli olabilir. Sahibini kıskanan ve karşısındakine hemen güvenmeyen kanişler çocuklar için tehlikeli olabilirler. Çocukları baş başa bırakmak ilk başlarda tehlikeli olabilir. Yaşadığınız yere hemen uyum sağlayan kanişler hareketlidirler fakat evinizdeki eşyalara zarar verecek boyutta değildir. İki ayakları üzerine yürüyebilen kanişler showlarda en çok tercih edilen hayvan türü olma özelliği göstermektedir.

Akıllı oldukları için eğitimleri de kolaydır. Beslenmeleri kuru mama ile tercih edilmektedir. Ortama yaşam süreleri 15 yıl kadardır. Bakımı kolay olan bu hayvan türleri sahibine çok düşkündür ve bazen kıskançlık bile yapabilirler. Banyo ihtiyacı sahibine göre değişiklik gösterse de normal şartlarda ay da bir kez yıkamak yeterlidir.

Toy PoodleÖzellikleri

Kanişler zeki ve akıllı oldukları için eğitimi kolay olmaktadır. Bir çok şeyi kolaylıkla öğrenebilmektedirler. Bebeklerle iyi anlaşan kanişler saatlerce oyun oynayabilirler ve asla sıkılmazlar. Yürüyüşten ve egzersiz yapmaktan hoşlanan kanişler yüzme, koşma ve çeşitli oyunlardan hoşlanırlar.  Tüy bakımı biraz zordur ancak tüylerini kısa tutabildiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız. Tüy dökmezler ancak tüyleri uzadığı zamanlarda gözlerini görmeyecek şekilde kapatırlar.

Beslenmesine dikkat edilmezse mide rahatsızlığından kalp rahatsızlığına kadar bir çok hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır.

Kanişler dışarıda yaşamaya terk edilmemelidir çünkü insan ilgisine ihtiyaç duyan canlılardır.

Toy PoodleIrkı Neresi?

Toy Poodler’in ırkı Fransa olarak bilinmektedir.  Almanya’da üretilmiş ve son haline Fransa’da gelmiştir.

  • Poodle ırkı kıvırcık tüylüdür.
  • Toy boyutu en küçük boyuttur 24-28 cm arasındadır
  • Minyatür boyutu 28-45 cm
  • Standart 45-60 cm arasındadır.
  • Çok sosyal ve çok hareketlidir.  Diğer köpeklerle herhangi bir sorunu bulunmayan ırktır. Standart boyutta olan Poodler evin bahçesinde de bakılabilir.

Dünyanın en zeki ikinci köpeğidir. Eğitilebilirliğinin sonu yoktur. Ve çok farklı özellikleri bulunmaktadır.  Bisiklet sürebilirler ve daha çok sirklerde kullanılmıştır.  Tüy dökme sorunu bulunmaz koku yapmayan bir ırktır. Köpek alerjisi olan bir çok insan Poodle besleyebilmektedir. Çünkü herhangi bir rahatsızlık yaşatmayan bir ırktır. Renk skalası oldukça geniştir. Kızıl renkli, Siyah, Kayısı Rengi, Düz Beyaz, Silver ve Siyah beyaz renkleri mevcuttur.

Yüzünün tüyleri kesilmiş olmalı kesimle çok güzel şekil verilen bir yapısı bulunmaktadır ve kuaföre götürülen hayvan ırkıdır. İlk defa köpek besleyeceklere tavsiye edilebilir.

Toy PoodleEğitimi

Köpeğin eve geldiğinde ilk dikkat edilmesi gereken şey tuvalet eğitimidir. Eğer köpeğinizi serbest bırakırsanız eğitmesi daha zor olacaktır ve evin her yerine tuvaletini yapabilirler. Köpek oyun alanlarından alarak onları ilk başta bu oyun alanına koymalıyız ve alan dar olacağı için tuvaletini bu alanda olduğu için çiş pedine yapacaktır.  Bu süre belki bir ay kadar sürecektir ama bulunduğu bu ortamdan çıkardıktan sonra pedlerini de artık oda içerisine bırakmalısınız. Göreceksiniz ki Poodler artık tuvaletini pedine yapacaktır. Serbest bıraktığınızda oda içerisinde halı ya da tüylü şeyler bırakmamalısınız çünkü köpekler bu tür ortamlara tuvaletini yapmayı severler. Serbest bıraktığınızda alan dışına çıkmadan tuvaletini pedine yapıyorsa daha sonra tüm evinizi açabilirsiniz. Başarılı olursa hayvanınızı ödüllendirmelisiniz ve aynı şekilde başarısız olursa cezalandırmalısınız. Ancak ceza hayır buraya olmaz şeklinde tıpkı bir insanla konuşulur nitelikte bir ceza ve kızma olmalıdır. Köpeğiniz komutları dinledikçe onu ödüllendirmelisiniz.  Ödül vermezseniz bir daha ki sefere sizi dinlemeyecektir. Ödüllendirme eğitimi için kesinlikle yapmalısınız. Ödül olarak hayvanınızın sevdiği yiyeceği verebilirsiniz.

Bu yazı 516 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu