köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Gordon Setter İstanbul

Paylaş
 

Son birkaç yıldır halkımızın duyarlılığının ve farkındalığının artması sonucu evde evcil hayvan besleyen bakan aile sayısı bir hayli artmış bulunmakta. Bu evcil hayvanlar içerisinde de kolay eğitilebilir olmaları, sahiplerine olan bağlılık ve sadakatleri ile köpekler biraz daha fazla yer tutmakta. Onlar aileye giriş yapmaları ile birlikte yeri geldiğinde ailenin bireyleri için bir oyun arkadaşı yeri geldiğinde bir koruyucu veya bekçi yeri geldiğinde de yaşlılar için bir kılavuz ve yardımcı olabilirler. İnsanların en sadık dostu tabirini sonuna kadar hak eden köpekler, sahiplerini hiç unutmaz onları hep sever ve tehlike anlarında onları hep korurlar.

Tabi ki köpek sahiplenmek düşünüldüğünden daha ciddi bir iştir. Bir hevesle alınıp daha sonra bakılamadığı zaman sokaklara ya da ormanlık alanlara bırakılacaksa hiç sahiplenmemek daha iyi olacaktır. Aile ve ya kişi kendini hazır hissettiğinde ve emin olduğunda yaşadığı evin durumuna yani apartman dairesi mi yoksa müstakil bahçeli bir evde mi yaşandığına, ailede çocuk olup olmamasına ve bunun gibi diğer etmenleri göz önünde bulundurup en uygun cinsi seçmelidir. Unutulmamalıdır ki her cinsin kendine has özellikleri ve ihtiyaçları vardır. Eğer bunları karşılamak mümkün olacaksa bir köpek evlat edinmek daha doğru olacaktır.

Hangi Cins Tercih Edilmeli?

Eğer itaati ve sadakati ile ön plana çıkan, çocuklarla iyi anlaşan, kibar, hassas ve duyarlı bir köpek aranıyorsa bu cins Gordon Setter olmalıdır. Golden Setter 17.  yüzyılda İskoçya’da geliştirildi. Daha sonra Gordon dükü 4. Alexander tarafından meşhur edilmiş adı da buradan gelmiştir. O dönemde meşhur av partilerine çıkarılır ve vurulan kuşun getirilmesinde kullanılırdı. İyi koku alma özellikleri sayesinde tam bir avcı köpektir. Bunun dışında sevgi dolu neşeli bir köpektir. Gordon cinsi köpekler tek siyah renge sahip olan Setter cinsidir. İrlanda veya İngiliz Setter’larından farklı olarak ipeksi yumuşacık ve dalgalı bir tüy yapısı vardır.

Uzun boylu, yüksek ve atletik bir yapısı vardır. Mutlaka egzersize ihtiyaç duyarlar yoksa ev içerisinde hiperaktif olabilir. Bu yüzden bu köpeği sahiplenmek isteyenler ona gün içerisinde vakit ayırıp mutlaka dışarı çıkartabilmeli ve enerjisini boşaltmasına yardımcı olmalıdır. Kafa yapıları ileriye doğru uzun burunları ile gösterişli ve mağrur bir duruşları vardır. Bacakları kuvvetli sağlam yapılıdır. Koşmayı severler. Ayakları ve kavisli parmakları ile kediye benzerler. Ailesine ve sahibine karşı sadık, itaatkardır ancak başkaları yanındayken mesafelidir. Evi yabancılar ziyaret ettiğinde tutuk bir hal alır ve beklemeye geçerler. Tek başına dolaşmayı severler bu yüzden apartman dairesinden ziyade bahçeli evlerde bakımı daha kolay olabilir. Ancak bol bol egzersiz yaptırmak mümkünse apartman dairelerinde de yaşayabilirler.

Gordon SetterEğitimleri Nasıl Olmalıdır?

Eğitimlerinde tutarlı olmak ve pozitif bir tutum sergilemek önemlidir. Keza zaman zaman inatçılık gösterebilirler. Dengeli bir köpek olabilmesi için erken yaşlarda eğitimine başlanmalıdır. Köpek eğitimi Gordon Setter İstanbul köpeğiniz için en profesyonel eğitim kadrosu ile ihtiyaç duyulan eğitim sağlar. Unutulmamalıdır ki eğitim her şeyden önce köpek ile sahibi arasında özel bir bağ ve özel bir lisan oluşturmaktır. Sadece komutlara ihtiyaç duymadan belki bir bakışınız ile yapması ya da yapmaması gereken davranışı anlamasıdır.

Ayrıca cinsi ne olursa olsun köpeklerin bir ömür boyu yaşayacakları yuvalarından uzakta eğitim alıp bazı şeyleri öğrenmesi ve daha sonra yuvasına dönmesi ona pek bir şey kazandırmayacaktır. O yüzden mutlaka yuvasını da kapsayan aile bireylerinin de olduğu eğitimler benimsenmeli. Tüm bunlara ek olarak ne sizin nede köpeğinizin günlük hayatta kullanmayacağı bazı komutların öğretilmesinden kaçınılmalıdır. Örneğin sürün, yuvarlan gibi komutlar hiçbir işe yaramayacağı için öğretilmesi de hem zaman hem de enerji kaybıdır. Onun yerine sizle yürüyüş halindeyken uyması gereken kuralları hatırlatacak komutların öğretilmesi daha uygun olacaktır. Tüm bu eğitimler için güvenebileceğiniz köpek eğitimi Gordon Setter İstanbul profesyonel kadrosu ile hizmetinizde.

Bu yazı 332 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu