köpek eğitimi

Yavru Köpek Temel İtaat Eğitimi

Paylaş
 

Hangi köpek olursa olsun mutlaka alınması gereken eğitim temel itaat eğitimidir. Evdeki köpek cinsi ne olursa olsun her köpek temel itaat eğitimi almalıdır. Yavru köpek temel itaat eğitimi, köpeklerin öğrenmeyi öğrenme aşamasıdır. Bu eğitimde, köpeğin sahibine itaat etmesi için gerekli davranışlar ve komutlar öğretilir. Yavru köpeklerin sosyalleşmesi son derece önemlidir. Sosyal bir köpek olması, eğitim almış bir köpek sahibi olmaktan daha önemlidir. Bu yüzden köpek ne kadar sosyalleşirse o kadar eğitim vermek kolay olur. Köpeğe dünyayı tanıtmak gerekir. Aksi halde sosyal olmayan bir yavru köpek temel itaat eğitimde başarılı olamaz ve sorunlar çıkar.

Köpekte sosyal davranış sorunu varsa hiç zaman kaybetmeden çözüm bulunması gerekir. Çözüm bulunduktan sonra yavru köpek, temel itaat eğitim için hazır olacaktır ve sahibine itaatkar bir köpek olacaktır. Yavru köpek temel itaat eğitimi giriş yaşı 6 ila 12 ay arasında olabilir. Mesela; koruma eğitimi için hazırlanılan bir köpeğe verilen eğitim, kendine güven duygusunu kaybetmemesi için 12.ay içinde verilmelidir. Bu yaşına kadar koruma duygusunu ve cesaretini kuvvetlendirmek için temel itaat komutlarına alıştırılmalı ve çalıştırılmalıdır. Eğer köpek bir iş için değil de evde dost olacaksa eğitimine 6. ayda başlanabilir.

  1. haftadan başlayarak köpeğe komutları söyleyerek zorlamadan ve oyun arasında 5 dakika ayırarak öğretilebilir. Yavru bir köpeğe eğitim verirken sabırlı olmak gerekir, çünkü bebeklik döneminde sayılan bir köpektir ve hemen öğrenmesi beklenmez. Önemli olan köpeğe doğru hareketleri öğretmek, geliştirmek ve sabır ile eğitimini vermektir. Temel itaat eğitimde, köpek, sahibine itaat etmeyi öğrenir ve verilen komutları yapmaya çalışır. Bu eğitim dönemi içinde köpek 7 tane temel komut öğrenir. Köpeklerin komutlara uyum süresi 30, 40 gün arasındadır. Temel itaat eğitim için verilen süre normalde 21 gündür. Ancak sahibi, köpeğini sosyalleştirmediği için bu süre uzamaktadır. Köpeğin eğitiminde başarılı olması için yavru bir köpeğe dünyayı ve insanları iyi tanıtmak gerekir. Bu sorun çözüldükten sonra köpeği temel itaat eğitimi kursuna vermeli ya da iyi bilen bir eğitmenden yardım alarak eğitimini sahibi verebilir. Köpek sahibinin bu eğitimi vermesi çok daha etkili olacaktır ve sahibiyle köpeğin arasındaki bağ güçlenecektir.

Temel İtaat Eğitiminde Köpeğin Uyması Gereken Komutlar

Sol yanında sahibiyle uyumlu olarak yürüme, otomatik oturuş; sahibi durduğu anda köpekte durarak oturur. Yerinde kal demek yürüyen köpeğe komut vererek köpek ayakta bekler. Dur deyince sahibine gelen köpek komut ile durabilir. Diğer komutlar ise otur, yat, gel şeklindedir. Eğitimde bazı köpek eğitmenleri bekle komutunu kullanırlar ama bu komut yanlıştır. Temel itaat eğitiminde, köpek tasmalı olduğu için komutlara uyar ancak; tasması çıkarıldığı anda köpek komutlara cevap vermez, ilk başta verir ama ileride hiç cevap vermeyebilir. Bunun için kalabalıkta ve trafikte köpeği serbest bırakmamak gerekir. Tasmasız komutlara uyulmasını isteyen köpek sahipleri, temel itaat eğitimin bir üst basamağı olan ileri itaat eğitimine gitmesi gerekir.

Yavru Köpek Temel İtaat Eğitiminin Faydaları

Temel itaat eğitimi, köpeğin ve sahibinin hayatını kolaylaştırır. Köpek neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir ve kendi yerini öğrenmiş olur. Köpek ve sahibi için çok eğlencelidir. Bu eğitim sayesinde güvenilir, rahat bir köpek olacaktır. Sahipleri köpeklerini, her yere hiç korkmadan götürebilir. Sahibi komut vererek köpek, daha güvende olacaktır. Çünkü köpeğin kendine zarar geleceği bir durumda komut vererek durdurabilir. İkisi arasında güven bağı oluşacaktır. Köpek evin içinde ve dışında serbest bırakılabilir. Köpek, sahibinin lider olduğunu kabullenecek ve komutlarına uyacaktır.

Bu yazı 316 kere okundu.
Etiketler:
Yavru Köpek
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu