köpek eğitimi

Terrier Maltese Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Terrier Maltese Köpek Eğitimi

Malta köpeği de denilen bu köpeklerin çok eski bir geçmişi vardır. Tahmini olarak 2800 yıl önce Malta’da üretildiği düşünülmektedir. Süs köpeği ırkına ait olan bu köpeklerin boyu en fazla 13 santimetre olmaktadır. Ağırlıkları da ortalama olarak 3 kilogram civarında olan bu köpekler genellikle beyaz renktedir. Dalgalı tüyleri olan bu köpekler apartmanlarda kolayca yaşayabilecekleri için günümüzde de popüler olarak yetiştirilmektedir. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasında değişim göstermektedir. Bazen tüyleri çok fazla uzayıp gözlerinin önüne gelerek görmelerini engellemektedir. Bu nedenle düzenli olarak tıraş edilmektedirler. Orta derecede tüy döken bu köpekler yabancı kişilere karşı huysuz davranışlar sergileyebilirler. Terrier Maltese Köpek Eğitimi de çok zor olmamasıyla birlikte çok da eğlenceli olmaktadır.

Bu köpeklerin bazı türlerinde tüyler oldukça uzun bırakılmıştır. Ayaklarının bile görünmesine engel olan bu uzun tüyler onları güzel bir görünüm katmaktadır. Bir çok köpekler arasında düzenlenen güzellik yarışmalarında da dereceler almakta olan bu köpekler, Amerika’da dünyaca ünlü olan kulüpler tarafından da tanınmışlardır. Genellikle bayanların sevdiği bir türdür. Küçük olması sebebi ile birçok bayan çantasının içine koyarak o şekilde gezdirmektedirler. Kucak köpeği olarak üretilen bu köpeklerin günlük egzersiz ihtiyacı da bulunmaktadır. Dalgalı tüy yapısı ile diğer kıvırcık tüylü olan süs köpeklerinden ayrılmamaktadır.

Kıvırcık olmadığı için de kolayca taranan bu tüyler zaman zaman dökülmektedir. Fakat diğer köpeklere nazaran tüy dökme oranları oldukça düşüktür. Ev için üretilmiş olan bu köpeklerin soğuk ve sıcak hava şartlarına dayanıklı olduğu bilinmektedir. Adeta küçük bir bebeğe benzeyen bu köpekler size bağlandığı takdirde sizi kimseyle paylaşmak istemezler. Bu nedenle Terrier Maltese Köpek eğitimi son derece gereklidir. Sizi başka evcil hayvan severken gördüğünde, o hayvandan bile sizi kıskanabilir. Ayrıca çok fazla yemek seçen bu köpeklere genellikle kuru mama yedirilmektedir. Kuru mamaların besin değerleri çok yüksek olduğu için köpeğinizin günlük olarak ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacaktır.

Terrier Maltese Köpek Eğitimi çeşitli köpek bakım yerlerinde verilmektedir. Uygun fiyatlarda olan bu eğitimler 300, 400 lira da olabilir. Eğitiminde profesyonel bir eğitmenin olması köpeğin eğitim sürecini oldukça hızlandıracaktır. Temel itaat eğitimlerini çok iyi alan bu köpekler tuvalet eğitimlerini de aldıktan sonra eğitime son verebilirsiniz. Çünkü bu köpekler çok fazla öğrenme meraklısı değillerdir. Eğitilebilirlik seviyesi de diğer köpeklere nazaran oldukça düşüktür. Birçok Pet shop’ta bulabileceğini bu köpeklerin fiyatları da oldukça uygundur. Ortalama olarak 200 lira ile 500 lira arasında değişim gösteren bu köpekle size çok fazla masraf çıkartmazlar.

Çok fazla sağlık sorunları yoktur. Aşılarının düzenli olarak yapılması onlar için yeterli olacaktır. Şüpheli şeylerle karşılaştığında havlamaya başlayan bu köpek geceleri duyduğu seslerden dolayı havlayabilir. Havlama eğilimleri yüksektir. Dışarı yürüyüşe çıkardığınızda tasmasını açmamanız önerilir. Etrafta bulunan çocuklara kendilerini sevdirmek istemezler. Saldırgan tavırlar sergileyebilirler şimdiden dikkatli olmanız gerekmektedir. Terrier Maltese Köpek Eğitimi evde kendiniz de verebilirsiniz. Köpeğe eğitim verirken küçük köpek kurabiyeleri ile ödüllendirilmek onların çok hoşuna gitmektedir. Verdiğiniz emirleri uygulamadığı takdirde onlara bağırıp kızmamanız gerekir. Baskı altında çok çabuk sinirlenebilirler. Küçük olmasına rağmen oldukça sağlam bir vücut yapısına sahip olan bu köpekler stres altında evdeki eşyaları parçalayabilirler. Evde tek başlarına kaldıkları zaman huzursuz olan bu cins köpekler sürekli ilginizi bekler şımartılmak isterler. Çok nadir olarak siyah renkleri olabilir. Ama genellikle beyaz parlak tüylere sahip olurlar.

Bu yazı 497 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu