köpek eğitimi

Köpek Temel İtaat Eğitimi

Paylaş
 

Köpeklerin eğitimleri gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle köpeklere belirli planlar doğrultusunda gerekli eğitimler verilebiliyor. Köpek sahipleri köpeklerinin alması gereken eğitimler konusunda eğer ki köpek eğitimi konusunda tecrübeleri varsa kendi bilgileri ile de eğitimlerini verebilirler. Ancak herhangi bir köpek eğitim tecrübe söz konusu değilse köpeklerinin eğitimleri için köpek eğitim merkezlerindeki uzman eğitmenlerden yardım alabilirler. Köpekler eğitildikçe yetenekleri ortaya çıkan ve oldukça gelişken bir yapıya bürünen hayvanlardır. Bu nedenle köpeklerin eğitimlerine büyük önem verilmelidir. Ancak köpeklerin eğitimlerine yavruyken başlanması köpeklerin daha kolay eğitilmelerini sağlayacaktır. Belli bir yaşa geldiklerinde verilecek olan eğitimde ise belirli zorluklar yaşanabiliyor. Köpeklere verilen eğitim iki temel eğitim üzerinden veriliyor. Bunlardan bir tanesi ve en temeli temel itaat eğimi diğeri de ileri itaat eğitimidir.

Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Verilecek köpek temel itaat eğitimi köpeklerin alması gereken en önemli eğitim çeşididir. Köpekler temel itaat eğitiminde ne kadar başarılı olurlarsa diğer alacakları eğitimlerde de o kadar başarı elde edebiliyorlar. Köpeklere verilen temel itaat eğitimi belli kurallara göre yerine getirilen bir eğitim çeşididir. Temel itaat eğitimi ile birlikte köpeklere temel komutlar olan otur, kalk, yürü, bekle ve dur gibi komutlar öğretiliyor. Bu komutlar bir tasma yardımı ile köpeklere öğretilmesi istenilen komutun özelliğine göre uygulanıyor. Tasmanın çekilmesi ya da serbest bırakılması gibi özellikler ile köpekler istenilen komutları anlayarak öğrenebiliyor.

Temel itaat eğitimi tüm köpek ırklarına verilebilen bir eğitim çeşididir ve tüm eğitimlerin temelini oluşturuyor. Yaklaşık olarak 1 aylık süre kadar süren temel itaat eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan köpekler ikinci aşama eğitim olan ileri itaat eğitimine geçiyorlar. Bir köpeğin ileri itaat eğitiminde göstermiş olduğu başarı temel itaat eğitimindeki başarısına bağlıdır. Bu nedenle verilecek tüm eğitimlerde başarı elde edilmesi için temel itaat eğitiminin verimli geçmesi gerekiyor. Bir ay süren temel itaat eğitim sonucunda verilen eğitimin geri dönüşüne göre köpeklerin temel itaat eğitimindeki başarıları test ediliyor. Başarılı olan köpekler ileri itaat eğitimine geçiş yaparken belli bir başarı gösteremeyen köpeklerin geri beslemeler ile ileri itaat eğitiminin tamamlanmaları sağlanıyor.

İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan köpekler ikinci aşama olan ileri itaat eğitimlerine tabi tutuluyorlar. Köpeklere verilen ileri itaat eğitimlerinin temel itaat eğitimlerinden ayrılan yanı komutların herhangi bir aksesuar yardımı almadan tamamen söz ve işaret ile verilecek komutlar ile yapılmasıdır. İleri itaat eğitiminde otur, kalk, yürü, bekle, dur koş gibi temel komutların beden dili ve söz ile yapılması ile köpekler eğitimlerini tamamlıyorlar. İleri itaat eğitimi köpeklere verilecek en zor eğitimlerden birisidir. Bu eğitimler köpeklerin dikkatini dağıtacak dış etkenlerin olmadığı bir yerde verilmesi gerekiyor. Çünkü hareketli nesnelerin ya da insanların olduğu alanlarda köpeklerin dikkati dağılacağından verilen komutlara konsantre sorunu yaşayacaklardır. Sessiz ve sakin bir yer olmasının yanı sıra kimsenin olmadığı bir yerde ileri itaat eğitimi verilmelidir. İleri itaat eğitimi de temel itaat eğitiminde olduğu gibi her köpek ırkına verilebilen bir eğitim türüdür. İleri itaat eğitimi yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmektedir. İleri itaat eğitimi verilirken köpeklere oyun topları ile eşlik edilebilir. Verilen temel itaat eğitimleri ya da ileri itaat eğitimleri aynı zamanda köpeklerin sosyalleşmeleri açısından da oldukça önemlidir. Köpeklere verilen bu eğitimler sonrasında verilecek tuvalet eğitimlerinde yüksek oranda başarı elde edildiği görülmüştür.

 

 

Bu yazı 365 kere okundu.
Etiketler:
temel İtaat
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu