köpek eğitimi

Sokak Köpeği Eğitip Sahiplendirmek İstiyorum

Paylaş
 

Sadece özel ırk köpeklerinin eğitilip komutlara uyması sağlanabilir düşüncesi çoğu insanda olsa da bu çok yanlış bir düşüncedir. Sokak hayvanları da iyi bir eğitim aldıklarında çok itaatkar olabilir. Ama öncelikle ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Tanımadığınız bir köpeğe yaklaşıyorsanız kesinlikle öncelikle başını sevmeye kalkışmamalısınız. Bu en sık yapılan hatalardan biridir. Bu hareketle ona daha üstün olduğunuz mesajını verebilir ve onu kızdırabilirsiniz. Daha önce travmatik şeyler yaşamış olabileceğini düşünerek hareketlerinizi iyi seçmelisiniz. Köpeğin seveceği bir yiyeceği çenesinden aşağı tutarak uzatırken yaklaşmak en iyisi olacaktır. Yiyeceği alınca güvenini sağlar ve ona daha rahat yaklaşabilirsiniz. Eğitimleri fiziksel ve psikolojik etkenlerden dolayı daha uzun süreli ve zor olsa da eğitmeni sabırla çalışırsa çok daha başarılı bir seviyeye gelebilir.

Kötü Muamele Görmüş Sokak Köpeğinin Eğitimle Düzelmesi Mümkün Müdür?

Kötü muamele görmüş sokak köpeklerinin psikolojisi gerekli ilgi ve alaka gösterildiği takdirde düzelmesi mümkündür. Bu tamamen köpeğin sahibine bağlı bir durum olup uzun sürebilir. Böyle bir durumda köpek sahibinin yapabileceği en iyi şey onu sosyalleştirmeye çalışmasıdır. Eğer köpekte davranış bozuklukları varsa bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır.

Sokak Köpekleri Nasıl Eğitilir?

Sokak köpekleri aslında gayet zeki hayvanlardır, bir kere yemek yedikleri yeri bile unutmazlar. Sadece diğer cins köpeklere göre daha zor şartlarda yaşadıklarından biraz psikolojik olarak yıpranmışlardır ve bunu düzeltmek sahibinin göstereceği sabır, ilgi ve isteğe bağlıdır. Gerekirse bir uzman yardımıyla düzelen, evine ve sahibine uyum sağlayan köpeklere artık normal eğitim verilmesinde bir sakınca yoktur. Yavru bir sokak köpeğini eğitmek yetişkine göre çok daha kolay olacaktır. Öncelikle gerekli bütün aşıları yaptırılmalı, aşıları bitmeden sokağa çıkarılmamalıdır. Tasmaya alışması için evdeyken boynunda hep tasma olmalıdır ama alışana kadar kayış takılıp gezdirilmemelidir. Komutları ise mama, kraker gibi şeylerle ödüllendirerek ve aferin diyerek öğretebilirsiniz.

“Otur” komutunu acıtmayacak şekilde arkasına yavaşça bastırarak, “yat” komutunu da aynı şekilde sadece yatar pozisyona getirerek öğretebilirsiniz. Tuvaletini yapmasını istediğiniz yer her neresi ise oraya yönlendirilmeli, doğru yere yaptığı an ödüllendirilmeli, yanlış yere yaptığında ise şiddet içermeyecek şekilde cezalandırılmalıdır. Önemli olan anında müdahale edilmesidir. Tuvaletini yaptığı sırada ceza almaz veya ödüllendirilirse yaptığı yer onun için emniyetli bir yer olarak algılanır.

Köpekler Nasıl Sahiplendirilir?

Sokak köpeği eğitip sahiplendirmek istiyorum diyen kişi onu sahiplendirene kadar ona en iyi şartlarda bakıp, veteriner kontrollerini ve aşılarını aksatmamalıdır. Köpeklere yeni bir yuva ararken öncelikle seçici olmak gerekir. Köpek dövüştürücüsü ya da onları kullanarak yavrularını satacak kişilikte insanların eline geçmemesi için güvenli bir yere verilmelidir. Sahiplenecek kişilerin yaşadığı yer mutlaka görülmeli, araştırılmalıdır. Sahiplendirme sırasında sözleşme yapmak köpeğin güvenliği için faydalı olacaktır. Hayvanı gerçekten isteyen, sevgi ile bakacak olan kişiler sözleşmede tazminat olarak ne kadar yazarsa yazsın korkmadan imzalayacaklardır. Sonrasında ise iyi bakıldığına dair fotoğraf veya videolar isteyebilirsiniz. Sahiplendirmek için ise internet aracılığı ile yada sokak ilanı şeklinde duyurabileceğiniz bir ilan hazırlayabilirsiniz. İlana onun keyifli zamanlarında çekilmiş, sevimli fotoğraflarını ve varsa siz eğitmeden önceki haline ait fotoğrafları da ekleyip gösterdiği gelişimi gözler önüne serebilirsiniz. Fotoğrafların aydınlık ortamda çekilmiş, belirgin olması önemlidir. Arkadaş canlısı olması, eğitimleri gibi iyi özelliklerinin ilanda ön plana çıkartılması gerekir. Kötü özelliklerinin ise sahiplenmek isteyen kişilere görüşme sırasında söylenmesi etik olacaktır. Son olarak ilanda sahiplendireceğiniz kişide aradığınız özellikleri ve kriterleri belirtmeniz gerekir. Bu şekilde sahiplenmesini istediğiniz kişi profillerine daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 573 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. mustafa kabaoğlu dedi ki:

    iki aylık zerdava cinsi diye bilinen bir yavrum var buna ne zaman eğitim verilmelidir

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu