köpek eğitimi

Pomeranian Boo Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Pomeranya köpeği veya kısaca pom, Pomeranya bölgesinden adını alan bir köpek ırkıdır. Genellikle süs köpeği olarak beslenirler. Genel anlamda, Pomeranian sağlıklı ve sağlam bir köpek ırkıdır. Popüler bir köpek ırkı olup en pahalı köpek ırkları arassında gösterilmektedir.

Pomeranian boo Köpek Eğitimi , besleyen kişinin ve köpeğin hayatını kolaylaştırmak, eğlenceli haline getirmek ve bundan fayda sağlamak (koruma vs.) amacıyla uygulanan eğitimdir. Günümüzde pozitif köpek eğitimi yaygınlaşmıştır ve önemi gittikçe daha çok kavranmaktadır. Köpek adına eğitimi eğlenceye çeviren, köpeğin yaşam alanında ve sahibiyle beraber aldığı temel eğitim ise pozitif köpek eğitimi olarak adlandırımaktadır. Köpeklerin algılarının açık olması ve eğitimi de başarılı bir şekilde aldıkları için birçok komut öğretilebilmektedir. Ancak bir köpeğin insanlarla uyum içerisinde yaşayabilmesi için basitçe düşünüldüğünde 4 temel komut yeterli olacaktır. Bunlar; Gel-Bekle-Yat-Otur komutlarıdır.

Günümüzde köpek besleyenlerin sayısının artmasıyla beraber, veterinerlik hizmetleri, köpek pansiyonları, köpek eğitim merkezleri ve köpek hastaneleri gibi kuruluşlara ihtiyaç da artmıştır. Bu ihtiyacı karşılayacak yönde birçok girişimde bulunulmuş ve herkesin ulaşabileceği kadar yaygınlaşan bir hal almıştır.

Köpek eğitimi, köpeğinize yapmasını istediklerinizi öğretme şekli olsa da bu asla şiddet içermeyen bir yolla öğretilmelidir.  Pomeranian boo Köpek Eğitimi sırasında köpeğin karakteri göz önüne alınarak yiyecek ödülü, sevgi ödülü ve yapmaktan hoşlandığı aktivite ödülü ile ödüllendirebilir veya clicker eğitimi ile oldukça faydalı bir eğitim gerçekleştirilebilir.

Bu ırk için uygulanan köpek eğitim hizmeti, hemen hemen her ilçede bulunduğu gibi bu ilçede de verilmektedir. Evde eğitim adı altında birçok eğitmenin bulunmasının yanında, eğitim merkezleri de bulunmaktadır. İster köpeğin yaşam alanında sizinle beraber bir eğitimi tercih edebilir, ister bir süreliğine eğitim merkezlerine teslim edip orada eğitilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim konusunu birçok başlığa ayırmak mümkün olmaktadır. Bunlar, ‘Yavru Köpek Uyum ve Tuvalet Eğitimi’, ‘ Temel İtaat Eğitimi’, ‘İleri İtaat Eğitimi’, ‘İşaret Dili Eğitimi’, ‘Davranış Eğitimi’ olarak sıralanabilir. Eğitim sırasında dikkat edilmesi gereken hassas noktalar köpeğinizin yanlış eğitilmesine neden olacak kadar önemli olmaktadır. Bunlar, moraliniz bozukken köpek eğitimine ara verilmeli, köpeğiniz doğru bir şey yaptığında ödüllendirilmeli, eğitimden zevk alması için her eğitimden sonra oyun oynanmalı (ki bu da eğitimi zevkle beklemesini sağlayacak bir hamle olacaktır.), istikrarlı olunmalı ve sabırlı olunmalı şeklinde sıralanabilir.

Köpek eğitimi ile köpeğinizin birçok davranış problemlerini de düzeltebilir, ona pozitif anlamda katkılar sağlayabilirsiniz. Davranış problemlerinin düzeltilmesi zor fakat farklı yöntemlerle çözülebilecek bir durumdur. Eğitimin zor olması asla negatif uygulamalara yer verilmesi olanağı yaratmayacağı gibi, şiddet kesinlikle tercih edilmemelidir.

Sonuç olarak, köpeğinizle daha iyi zaman geçirmek ve hayatınızı daha da kolaylaştırmak için köpek eğitimine önem verilmeli ve eğitimi uzman kişiler yardımıyla gerçekleştirip yanlış yönlendirmelerden kaçınılmalıdır.

– Moraliniz bozuk veya keyfiniz yoksa köpekle çalışmayın. Köpek eğitimi her iki taraf içinde eğlenceli olmalıdır. 2- Köpeğinizi doğru iyi bir şey yaptığı zaman ödüllendirin. 3- Anında ödüllendirin ki neden ödüllendirildiği anlasın. 4- Eğitim aynı zamanda her ikiniz içinde spordur ve dolu mideyle yemek üstüne olmaz. 5- Eğitimin peşine onunla oynayın ki her seferinde eğitimi zevkle beklesin. 6- Eğitim çalışmalarını onun en başarılı olduğu noktada bırakın ki onun için mutlu ve başarılı bir şekilde bitmiş olsun. 7- Son sözü her zaman sürünün lideri söyler, tutarlı istikrarlı olun, disiplini elden bırakmayın. 8- Gerektiğinde onu sevecen sesinizle motive etmeyi unutmayın. 9- Sabırlı olun, anlaması pekiştirmesi için ne kadar süre gerekiyorsa o kadar süre vermek zorundasınız sabırsız bir kişiyseniz bu işe hiç soyunmayın. 10- Yanınızda bulunmaktan keyif aldığı kişi olun…

Bu yazı 1203 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu