köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Setter

Paylaş
 

Evcil hayvan sahibi olmak günümüzde oldukça popüler bir hal almaktadır. Bu nedenle çoğu hayvanseverler evlerinde ya da çiftliklerinde hayvan beslemektedirler. Genellikle kedi olmak üzere köpek besleyen hayvanseverler de oldukça fazladır. Bunun yanında 2 hatta 3 köpeğe sahip olan hayvanseverler de vardır. Çok güzel bir cins olan Setterler de oldukça tercih edilen bir köpek türüdür. Kökeni neredeyse 1400 yıl öncesine dayanan Setterler ilk önce Fransa’da görülmüştür. Ardından bundan yaklaşık olarak 250 yıl sonra Büyük Birittanya’ya getirilen bu cins köpek, işinde oldukça başarılı bir köpek eğitimcisi olan Edward Lawerack tarafından yetiştirilerek çok önemli donanımlar kazandırıldı.

 

Peki Biz Setter Cinsi Köpekleri Nasıl Eğitebiliriz?

 

Yemek yemeği çok seven bu köpek cinsinin kilo alma eğilimi de oldukça fazladır. Bunun yanında gerekli egzersizleri de yapması gerekmektedir. Aksi takdirde önemli sağlık sorunları yaşayabilir. Evlerde yetiştirilmesi zor olan bu köpekler bahçeli büyük alanlar istemektedir. Bakımları da oldukça meşakkatli olan bu cins köpekler oldukça akıllı olup eğitilebilirler. Köpek Eğitimi Setter cinsinde biraz sabır da isteyebilmektedir. Britantaya getirildikten sonra günümüze İngiliz Setter olarak gelen bu köpekler av konusunda oldukça başarılıdırlar. Hatta avcı olan insanların avı vurduktan sonra yakalayıp getirmesi için özel olarak eğitilen bu cins köpeklerin koku alma yetileri olağan üstü gelişmiş şekildedir. Genellikle özgün bir kürke sahip olan bu hayvanlar kürkün üzerinde beneklere de sahiptirler. Tuvalet eğitimi de çok fazla sabır gerektirmektedir. Fakat eğitimlerine küçük yaştan, yaklaşık olarak 3 aylıkken başlandığında kötü huylarını edinmeden onlara güzel şeyler öğretebilirsiniz. Fakat genel olarak köpekleri eğitirken onlara yanlış yaptıkları şeyler için cezalar vermemelisiniz. Gösterdiğiniz hareketi doğru yapan köpekler için ödül bisküvisi verilirken yanlış yaptıkları şeyler için ise ödül vermemelisiniz. Bu şekilde yapıldığında Köpek Eğitimi Setter cinsi için oldukça kolay olacaktır.

 

Çok fazla arkadaş canlısı olan bu köpek parlak ve çok uzun olmayan tüylere sahiptir. Bu nedenle bakımları da çok zamanınızı almayacaktır. Fakat günlük olarak taranırsa bu köpeğinizi oldukça rahatlatıp mutlu edecektir. Çok fazla tüy dökmemeleriyle birlikte İngiliz asıllı olan bu setter cinsi köpekler günlük olarak egzersize ihtiyaç duyarlar. Eğer yeterli derecede egzersiz yapmazlarsa vücutlarında yağlanmalar oluşabilmektedir. Bu nedenle kapalı ortamlar, küçük kulübeler onlar için uygun değildir. Eğitiminin de başarı bir şekilde olabilmesi için doğada eğitilmesi gereken bu avcı özelliklerine sahip olan köpeğin koşu yapması gerekmektedir. Köpek Eğitimi Setter de kolay olmasının bir nedeni de çok güçlü bir köpektir.

 

Çok güçlü olduğu için günlük olarak çok fazla pratik yapmanıza imkan sağlayacaktır. Dağda, bayırda, toprak zeminde bile gücü bitmeyen bu köpekler oldukça hızlıdır ve normal bir köpeğe nazaran koku alma duyusu çok daha fazladır. Sıcak havalarda bile gücünden hiç bir şey kaybetmeyen bu köpekler, kışın ise koku alma duyularından hiçbir şey kaybetmezler. Birçok av çeşidinde kullanılan bu köpek cinsi özellikle kuş avlamada kullanılmaktadır. Zaten içgüdüsel olarak avı gördüğü anda yakalama, saldırma pozisyonuna giren bu köpekler sizin işinizi oldukça rahatlatacağa benziyor. Sizde Setter cinsi köpeğinizi eğitmek istiyorsanız ona geniş alanlarda uzun süreli egzersiz imkanı tanımalısınız. Bu şekilde yaptığınızda işinizin kolaylaştığını siz de göreceksiniz. Av yaparken bile ne kadar açılması gerektiğini bilen bu köpek avlanmayı sizin için bir hobi haline getireceğe benziyor. Av yapmasanız bile oldukça cana yakın olan bu köpekler evde eğer küçük çocuk varsa da onunla da çok iyi anlaşabilmektedir. Estetik görünen bu köpekler oldukça atletiktir ve evinize mutluluk getirecektir.

 

Bu yazı 580 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu