köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Dachsund İstanbul

Paylaş
 

Köpek eğitiminde evlerinde evcil hayvan bakmak isteyen ailelerin seçimleri gerek eğitim alabilmeleri gerekse sahiplerine karşı olan sadakat ve itaatleri ile köpeklerden yana olmaktadır. Onlar yeri geldiğinde bir dost yeri geldiğinde bir aile bireyi yeri geldiğinde de çocukların oyun arkadaşı olabilmektedir. Sahiplenmek ve ilgilenmek istenilen dostlarımızı belirledikten sonra sıra ailemiz, yaşadığımız ortam, yaşadığımız evin türü(apartman dairesi ya da bahçeli bir ev gibi) ve ailedeki birey sayısı ve çocuk olup olmaması ile ilgili olarak hangi cinsin tercih edilmesi gerektiğinin belirlenmesine gelir.

Unutulmamalıdır ki onları doğal ortamlarından annelerinden ayırdıktan sonra bir ömür boyunca sizle beraber yaşayacak ve her cins köpeğin kendi ırkına has bazı özellikleri ve ihtiyaçları olacaktır. Eğer kişi ya da aile köpek sahiplenmek konusunda emin değilse ya da sadece hevesle sahiplenilip daha sonra sıkılıp onları sokaklara ya da ormanlık alanlara bırakacaksa hiç sahiplenilmemesi daha doğru olacaktır. Bunun dışında her ırkın kendine has olan özellikleri olduğunu evde aile bireyleriyle olan ilişkilerinden tutunda eğitimlerine kadar birçok şeyin farklı olabileceği göz önünde tutularak doğru cins köpek sahiplenilmeye çalışılmalıdır.

Doğru Tercih Yapılmalı

Yaşadığımız evin türünden yaşadığımız yerin iklimine kadar çoğu şeye dikkat etmek gerekir. Apartman dairesinde yaşanıyorsa bakılabilecek cinsler, çocuklarla iyi anlaşan oyuncu cinsler ya da açık alanda bakılacak koruma veya bekçi cinsler ya da hangi köpeklerin soğuk iklime yatkın olduğu gibi ayrıntılar mutlaka gözden geçirilmelidir. Köpek sahiplenmek isteyen ailelerin çoğunun bir apartman dairesinde ve çocukları ile yaşayan aileler olması sebebi ile bu duruma uygun köpekler belirlenmeli. Bu cins köpeklerin başında da Dachsund ırkı köpekler yani sosis köpekler gelmekte. Sosis köpek deniyor çünkü cinslerinin en belirgin özelliği kısa bacakları ve yere yakın olan minyon vücutları.

Ayrıca uzun sarkık kulakları ile oldukça sevimlidir. Dachshund’un Smooth Dachshund,  Wirehaired Dachshund,  Longhaired Dachshund olmak üzere üç alt tipi vardır ki bunlar tüysüz Dachsund, kısa tüylü Dachsund ve uzun tüylü Dachsund’dur. 17. yüzyıl başlarında Almanya’da melezleştirme çalışmaları ile ortaya çıkmış has bir Alman ırkıdır. Asırlar boyunca Almanya sınırlarında kalmıştır. Çok iyi koku alması ve takip yeteneği sayesinde av köpeği olarak kullanılmıştır. Ayrıca fiziki yapısı nedeni ile ava son derce müsaittir. Almanca bir kelime olan Dachsund porsuk köpeği anlamına gelmektedir.

Dachsund Irkının Özellikleri Nelerdir?

Bu ırkın en temel ve karakteristik özelliği çok enerjik olmasıdır. Dachsund köpeğine sahip olmak isteyen kişiler yorulmak bilmeyen bu köpeğin enerjisine ayak uydurmalıdır. Çok sevecen bir aile köpeği olabilir ya da ava çıkmaya meraklı birinin elinde mükemmel iz süren bir avcı olabilir. Apartmanda beslenmeye uygun olmakla birlikte eğer evde başka evcil hayvanlarda varsa onlara karşı uyumsuzluk yaşayıp iyi geçinemeyebilir.

Dachsund Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Öncelikle eğitim amacının cinsi ne olursa olsun köpek ile sahibi arasında özel bir bağ oluşturmak olduğu unutulmamalıdır. Eğitim denen şey köpek ile sahibi arasında özel bir dildir. Bu bağ sayesinde yeri geldiğinde komut dahi vermeden sizin vücut diliniz bakışlarınızdan yapması ya da yapmaması gerekeni anlar hale gelecektir. Köpek eğitimi Dachsund İstanbul hem size hem de köpeğinize bu yetiyi kazandırabilecek bir eğitim sağlar. Köpeğinizin sizle beraber yaşayacağı ortamın dışında başkaları tarafından eğitilmesi pek doğru olmayacaktır. Yuvasında beraber yaşayacağı aile bireyleri veya çocuklarla eğitimini almalı ve eğitilmelidir. Bunun yanında sadece gerekli komutlar öğretilmelidir. Örneğin sürünme gibi her köpek eğitimi müfredatında olan bazı komutların öğretilmesi he vakit hem de enerji kaybıdır. Köpek eğitimi Dachsund İstanbul sadece köpeğe ve sahibine yarayacak günlük hayatta gerekli olan komutların öğretilmesine yardımcı olur. Ayrıca bitmek bilmeyen bir enerjisi olduğundan eğitimleri süresince mutlaka dışarıda egzersiz yaptırılması mümkünse koşturulması ve enerjisinin boşaltılması eğitimin başarısı için gerekli olacaktır.

Bu yazı 326 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu