köpek eğitimi

Rotvaydır Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Rotvaydır Köpek Eğitimi

Asırlar boyunca insanlara yol arkadaşı ve refakatçi olmuş olan köpekler; dünya üzerinde çok eski tarihlerden beri sadık dost olmuşlardır. İlk evcilleştirilmeye başlandığında bekçi köpeği olarak eğitilen köpekler, sahibini koruma görevi üstlenmişlerdir. Köpek giller familyasına ait 400’den fazla ırk mevcuttur. Bunlardan biri de rotvaydırlar ya da rootweiler köpek ırkıdır. Rotvaydır köpekler, kökeni Almanya olup adını Almanya’nın rootweil kasabasından alır. Bu kasaba büyük bir koyun satış merkezi olduğu için çok sayıda çoban köpeğine ihtiyaç vardı. Rotvaydır(rootweiler) köpek ırkı bilinen en eski ırklardan biridir. Bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılan rotvaydır’ın tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. O dönemde insanlara birçok konuda yardımcı olan köpekler; özellikle sürü gütme, bekçilik konusunda kullanılmıştır.

Rootweilerların çoğunlukla renkleri siyah-kahverengidir. Çene kasları oldukça kuvvetli olup, kendinden emin, güvenilirdir. Eğitilmemiş olanlar saldırgan olmalarının yanında iyi eğitildiklerinde sorun olmayacak ve daha sakin ve gözlemci olacaklardır. Sahibine karşı oldukça sadık olan rootweiler köpekler, kalabalık içinde sahibini paylaşamaz ve huysuz olurlar. Sevgisini sahibine gösteren bir köpek olmasına rağmen tasmasız dolaştırılmaması gerekir. Polis ve gümrük memurlarına iz sürme konusunda yardımcı olurlar. Bakımı zor ve masraflıdır. Sahibi mutlu olduğunda onunla oynar, sahibi üzgün olduğunda ve ağladığında o da ağlamaklı olup yanına uzanıp teselli vermeye çalışır.

Kasap köpeği ismiyle de bilinen bu köpek cinsi Almanya’da polis köpeği olarak kullanıldı. Ailesine çok bağlı ve yabancılardan koruyucudur. Doğa yürüyüşlerini ve koşturmayı sever. Rotvaydır (Rootweiler)’i koruma amaçlı alıyorsanız mutlaka eğitim vermeniz gerekir. Koruma eğitimi, sosyalleşme ve itaat eğitimi aldıktan sonra ev içi kurallara uyma eğitimi de vermelisiniz. Bu eğitimler 8-10 hafta, her seans 5-20 dakika arası sürmektedir. Yavru iken eğitim almaya daha elverişlidirler. Yavru köpeğinize bazı davranışlarda tolerans tanımamalısınız. Çünkü küçükken yaptığı her hareketi büyüyünce 60 kg olunca da yapacağından sizi çok zor durumda bırakabilir. Örneğin; kucağınıza oturma, mobilyaları kemirme gibi. Evin hangi odasına giderseniz gidin hiç peşinizi bırakmayan sadık arkadaşınız kafasını kucağınıza dayamaktan çok hoşlanan çok duygusal bir hayvandır. Köpeği eğitecek olan kişinin onunla önce ruhsal bir bağ kurması ve sabırlı olması gerekir. Köpeğin hareketlerinden ne istediğini anlamalıdır.

Köpeği eğitirken verilen komutlar işaret diliyle desteklenmelidir. Kısa ve net olmalıdır. Köpeğin komutları en iyi şekilde anlaması için ve kalıcı olması için sürekli sık sık tekrarlanması gerekir. Başarılı hareketlerden sonra ödüllendirme olmalıdır. Bu bir yiyecek ya da okşama şeklinde olabilir. Verilen eğitim köpeğin bedensel özelliklerine göre, algılama ve zekâsına göre verilmelidir. Rootweier gibi bekçi ve polis köpeği olarak alınan köpeklerde fiziki gün önem taşımaktadır. Fiziki eğitimde de eğitim pistine engeller konularak, yani yükseklik, uzunluk, denge, tırmanma gibi geliştirici eğitimler verilmelidir. Rootweiler köpekler, eve yabancı birileri girdiğinde havlamaz, onu takip eder ve en uygun zamanda pasif duruma getirir. Fakat iyi eğitilmemiş, sevgiyle büyütülmemiş rootwilerlar, tehlikeli ve sert olabilirler. Bu nedenle eğitmeye başlarken her şeyden önce sosyalleştirilmelidirler.

Rootweiler (rotvaydır) köpekler eğitimlerde son derece başarılıdırlar. Çalışkan bu köpeklerin enerjilerini boşaltmaları için fırsat verilmeli ve eğitimler onlar için eğlenceli geçmelidir. Eğitimde bol bol pekiştirmeler yapılmalı, itaat eğitimler kısa kısa ve zorlayıcı olmalıdır. Eğitimlere öncelikle ev içi eğitim ve ev kurallarından başlayabilirsiniz. Rotvaydır bu programlara kolayca ve çabucak alışıp uyum sağlayacak köpeklerdir. Önemli olan sizin kararlı ve tutarlı olmanızdır. Bu ırk her ne kadar güçlü çene kasları, sert bakışlarıyla ve savaşçı görünümüyle korku verse de doğru ellerde eğitildiğinde saldırganlıktan çıkıp sakin dost canlısı bir hayvan olacaktır.  Köpeğe eğitim verirken; örneğin önündeki yemeği defalarca önünden birkaç saniyeliğine alıp tekrar bırakın ve böylece yemek kontrolünün sizin elinizde olduğunu görecek, sizi lider olarak kabul edecektir. Köpek sahibi eğer köpeğe karşı liderliğini kabul ettiremezse köpek kararlarını alır ve etrafına zarar verebilir.  Rootwiler köpek ırkına mümkün olduğunca erken erken dönemde eğitim verilmelidir. Büyüyünce giderek zorlaşır.

Bu yazı 983 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu