köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Afgan Tazısı

Paylaş
 

Köken olarak isminden de anlaşılacağı gibi Afganistan’a dayanmaktadır. Yine de İran ve Pakistan’da da bu köpek ilk olarak görülmüştür. Yetiştirilme biçimi olarak av ve süs köpeği şeklinde yetiştirilen bu köpekler çok atletiktir. Keskin dönüşler yapabilirler ve uzun kayalıklar üzerinden sıçrayabilirler. Bunun nedeni ise ilk başlarda Afganistan dağlarında yetişmiş olmasıdır. Köpek Eğitimi Afgan Tazısı için biraz zaman almaktadır. Ve sabır gerekmektedir. Boyut olarak Afgan tazıları yetişkin erkeklerde 65 – 71 cm uzunluğu bulabilirler. Dişilerde ise bu uzunluk 61 – 65 cm arasında değişmektedir. Ağırlık ise erkeklerde yaklaşık 27 kg iken, dişilerde ise bu ağırlık yaklaşık olarak 22 kg dır. Görünüş olarak çok dikkat çekici yapıya sahiptir. Çok yoğun tüyleri vardı ve bu tüyler başından aşağı doğru uzayarak tüm vücudunu kaplar. Diğer üst tarafta bulunan tüyler de çok kısa biçimdedir.

 

Çok utangaç bir yapıya sahip olan bu köpekler bir o kadar da sevimlidirler. Ne kadar diğer köpeklere karşı baskın olmaya çalışsalar da çocuklarla çok iyi arkadaş olabilirler. İlk zamanlarda Afganistan’da dağlarda yetiştirilmesi sebebiyle ilk başlarda hiç güvenilmeyen bir köpek türüdür. Fakat sonradan bu güvensizlik kırılmıştır. Şuan çok cesur olan bu köpek ırkı yabancı insanlara dahi saldırgan veya düşmanmışçasına bir tavır sergilemezler. Bu kadar iyi huylu bir köpek olması sebebiyle Köpek Eğitimi Afgan Tazısı için kolay olmasını sağlamaktadır. Eğitim konusu şu şekilde olmaktadır. Çok zeki köpekler olduğu için çok kolay öğrenirler fakat itaat etmek istemezler. Komutları sert ve yüksek sesle söylemeniz gerekir. Kararlı olmanız onun boyun eğmesini sağlayacaktır. Afgan Tazısı için apartman dairesi iyi bir yaşam alanı değildir. Afgan Tazıları günlük egzersiz ihtiyaçlarını da karşılamak için geniş bahçeli yerler isterler. Düz koşular yapmayı çok seven bu köpekleri günlük en az 1 saat yürüyüşe çıkarmanız gerekmektedir. Evde olduğu zamanlarda genellikle uyumayı tercih eden bu köpekler dışarı çıktıklarında oldukça sosyaldirler.

 

Tüy yoğunluğu nedeniyle bakımları biraz zordur. Her gün fırçalanması gerekir. Aksi takdirde karışıp düğüm olacaktır. Kulakları da çok uzundur. Bu nedenle yemek yerken sürekli mama kabının içine girecektir. Buna engel olmak için ise kulakları arkadan bağlamak sizin için de köpek için de iyi olacaktır. Böylece kulakları kirlenmeyecek ve etrafta kirlenmeyecektir. Ortalama yaşam süresi 12 yıl olan bu cins köpeklerde ölümleri hastalık ve yaşlılık olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır. Ölümlerin %31’lik gibi büyük bir kısmı kanserden olmaktadır %20’lik ölümler ise yaşlılıktan kaynaklanmaktadır. Geçmişi çok eski zamanlara dayanan bu köpekler o zamanlar tavşan ve geyik avlarında kullanılmışlardır. Afgan Tazısı yaklaşık olarak 4000 yıldır Afganistan’da olduğu tahmin edilmektedir.

 

            Köpek Eğitimi Afgan Tazısı için biraz sabır isteyen bir iştir. Çünkü köpek başına buyruk hareket etmeyi seven itaat etmek istemeyen bir cinstir. Bu nedenler ne kadar erken eğitime başlanırsa sizin için de köpek için de çok iyi olacaktır. Köpeğe ödüle dayalı bir eğitim metodu uygulamalısınız. Kesinlikle ceza vermemelisiniz. İtaat etmediği takdirde ödül vermemeniz onun için yeterli derecede büyük bir ceza olacaktır. Afgan Tazıları görüntüleri itibari ile Amerika ve Avrupa’da lüks köpek sınıfına girmektedir. Ve birçok, köpekler için düzenlenen güzellik yarışmalarının da şampiyonu olmuştur. Uzun bir süre şampiyonluğu elinde tutmuş olan bu köpek Amerika’da birçok ünlü isim tarafından da beslenmektedir. Beslenmesine de çok dikkat edilmesi gereken bir köpektir. Zayıf düşme ya da kilo alma eğilimleri çok fazladır.

 

Bu yazı 598 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu