köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Border Collie

Paylaş
 

Border Collie köpek cinsleri en zeki köpek türleri arasında tanınmaktadır. Hem oyun hem de çoban köpeği olmaya elverişlidirler. Yetenek yarışmalarında oldukça öne çıkan bu köpek türleri ipek gibi ve uzun tüylere sahiptir. 12 ile 25 kilo arasında olan bu köpek ırkları yaklaşık olarak 50 cm boylarında olurlar. Border Collie türü köpekler çok zeki olmalarının yanı sıra eğitimleri de oldukça kolay olduğundan aileler tarafından tercih edilmektedir. Ancak elbette tüm diğer köpekler gibi bu tür köpeklerin de iyi birer eğitime ihtiyacı vardır. Köpek Eğitimi Border Collie türleri için ödüllendirme yöntemi ile birlikte diğer köpek cinslerine göre çok daha kolay yapılabilmektedir.

 

Bu ırktan bir köpeğiniz varsa ve eğitimini doğru bir şekilde verebilirseniz aldığı eğitim ömür boyu kalıcı olmaktadır, ayrıca sahiplerine son derece sadık köpekler halinde yaşamalarının yanı sıra köpeğinize belli bir görev verdiyseniz görevine de eğitimiyle birlikte ömür boyu devam edecektir. Her ne kadar Köpek Eğitimi Border Collie için amaç, sahibi ile arasındaki uyumu artırmak olsa da köpek eğitimi köpeğinizin dış çevreyle olan uyumu için de son derece gereklidir. Köpeğiniz ancak eğitim ile ilişkilerini sağlıklı bir şekilde kuvvetlendirecektir. Köpeğinize eğitim verirken mutlaka siz de pozitif eğitim yöntemlerinden faydalanmalısınız. Köpeğinizi fiziksel olarak cezalandırmaktan kaçınmalı, komutlarınızı yerine getirdiğinde ödüllendirmeli, istemediğiniz bir şeyi yaptığında cezalandırmalısınız. Bunların aksini yaparsanız maalesef istenmeyen, olumsuz sonuçlar ile karşılaşırsınız. Köpeğinizde davranış bozuklukları oluşabilir ve ilerde bu davranış bozukluklarını gidermekte çok zorluk çekersiniz.

 

Köpek Eğitimi Border Collie için ayrıca clicker yönteminden de faydalanabilirsiniz. Clicker yöntemi herhangi bir ödül ya da ceza değildir. Avucunuzun içine alacağınız plastik, küçük bir kutu olabilir. Bundan çıkan ses sayesinde köpeğinize sadece ödülün geleceği haberini vermiş olursunuz. Bu yöntem ile köpek eğitiminde oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır fakat bu eğitimi verecek kişilerin işinde uzman olması ve profesyonel bir şekilde eğitim veren kişiler olması şarttır. Daha sonra geri dönüşü olmayan sorunlar yaşamak istemiyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Bütün köpeklerin eğitiminde olduğu gibi Border Collie cinsi olan köpeklerin eğitiminde de sabırlı olmaya özen göstermelisiniz.

 

Köpeğinize yavru iken verilen eğitim, edinmesi gereken davranışları çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kazanmasına yardımcı olacaktır. Border Collie türü olan köpekler birer çoban köpeği de olduğu için diğer ırklara göre egzersiz ve aktivite ihtiyacı da daha fazla olan köpeklerdir. Eğer köpeğinize ihtiyacı olan egzersizleri düzenli aralıklarla yaptırmazsanız hem beden sağlığı etkilenecek hem de psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Dilerseniz ilinizde bulunan bir köpek eğitim merkezine köpeğinizi götürerek bahsettiğimiz eğitimleri daha sağlıklı ve başarılı bir şekilde almasını da sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ırk köpeklerin çoban köpeği de olduğundan koruma içgüdülerinin bir hayli yüksek olduğunu da aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

 

Köpek Eğitimi Border Collie cinsi köpekler için oldukça ayrıntılı bir konudur. Bu yüzden de eğitim verirken son derece dikkatli olmalı ve her şeyi köpeğinize sırası ile öğretmeli ve sırası ile uygulatmalısınız. Örneğin öncelikle tuvalet eğitimi, ardından temel itaat ve ileri itaat şeklinde köpeğinizin gerekli eğitimi almasını sağlayabilirsiniz. Bu eğitimlerin profesyonel kişiler tarafından verilmesi çok daha iyi olabileceği gibi siz de zaman zaman tekrarlarla eğitiminin oturmasında ve pekişmesinde köpeğinize yardımcı olabilir, eğitmenler ile iletişim halinde olabilirsiniz. Köpeğinizi sıkmayacak ve oyun olarak algılayabileceği bir eğitim onun için çok daha faydalı olacaktır.

 

Bu yazı 473 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu