köpek eğitimi

Kurt Köpeği Fiyatları Nedir

Paylaş
 

Kurt Köpekleri özellikle güçleri ve sadakatleriyle nam salmışlardır. Bir çok cinsi bulunan kurt köpeğinin özellikle Alman Kurdu diye tabir edilen cinsleri bir çok ülkede polislere yardımcı olacak şekilde eğitilir ve operasyonlara katılırlar. Çünkü bu köpeklerin burunları çok keskindir ve bulunmak istenen maddeyi, gizlenmiş olsa bile kokusundan takip ederek bulabilirler. Bunun dışında da çok farklı alanlarda da farklı görevlerde bulunabiliyorlar. Farklı bölgelerde askeri amaçlarla da kullanılan bu köpekler, askerleri tehlikelere karşı uyarırlar. Kurt köpekleri yaşadıkları bölgeler itibariyle farklılıklar gösterebilirler. Bir kısmı evcilleştirilmiş olsa da halen yabani olan çeşitleri mevcuttur. Kurt köpeğinin en göze batan özelliği ise herhangi farklı bir ırktan gelmemiş olmasıdır. Tamamen saf bir ırktır.

Kurt Köpeği Çeşitleri

Kurt köpeğinin bir çok çeşidi vardır, evcil ve yabani olan çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde bunlardan en meşhur olanı Alman kurt köpeğidir. Bu köpekler çok zeki ve akıllı köpeklerdir. Kabiliyetleriyle sürekli insanlara yardımcı olurlar ve bu yüzden kurt köpeklerinin arasında insanlar tarafından en çok bilinen cinstir. Daha yavruyken eğitime başlanır ve eğitimin ardından hizmete başlarlar. Çoban köpeği olarak da bilinen bu köpekler, heybetli bir görüntüye sahiptir. Bir diğer cinsi ise Sibirya kurt köpeğidir.

Bu köpekler kötü hava koşullarına karşı dayanıklılıklarıyla yıllarca kızak çekmiş ve bekçilik yapmışlardır. Sevimli ve insancıl görüntülerinin yanında, mavi gözleriyle de etkileyici bir görüntüye sahiplerdir. İklim koşullarına dayanıklı olan bir diğer cins ise Alaska kurt köpeğidir. İrice bir hayvan olan bu köpeğin boyu 70 cm, ağırlığı ise 55 kg olabiliyor. Güçlü yapıları nedeniyle, kızak çekmede ve bekçilik görevlerinde kullanılıyorlar. Rus kurt köpeği olarak da bilinen Boyroz kurt köpekleri de oldukça iri bir yapıya sahiptir. Uzun tüyleriyle soğuktan korunurlar ve Rusya’da kurtları avlamak için kullanılırlar.

İrlanda kurt köpeği bir diğer kurt köpeği cinsidir. Bu köpeklerin en büyük özelliği ise, dünyanın en iri köpek cinsleri arasında yer almasıdır. 71 cm’ye kadar uzayabilen bu köpeklerin ağırlığı ise 55 kg’a kadar çıkabiliyor. Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu köpekler koruma altına alınmıştır. Kanada sınırları içinde ve Amerika’ya nispeten yakın olan bölgelerde ise karşımıza Doğu Kanada kurt köpeği çıkıyor. Bir diğer adı da ‘’CanisLupus’’tur. Bu tür de soyunun tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır ve soyunun da çok eski zamanlara dayandığı biliniyor. Diğer kurt köpeği cinsleri arasından en eski tarihe sahip olan köpek olarak biliniyor. İnsanların verdiği zararlar sonrası soyları tehlikeye girmiştir.

Kurt Köpeği Satış

Kurt köpekleri genellikle köpek çiftliklerinden satışa sunulur. Onun dışında sahipleri tarafından çiftleştirilen köpeklerin yavruları da elden olarak sahiplendirilebiliyorlar. Köpek alırken dikkat edilmesi gereken konu, köpeklerin ırkının saf olmaları ve kimler tarafından üretildikleridir. Safkan köpek üretmek, tecrübe ve ciddi bir bilgi birikimi gerektiriyor. Çünkü saf bir ırkı yetiştirmek ve ırkı geliştirmek için profesyonel şekilde araştırma yapılması, bu işi profesyonel olarak yapan kişilerle sürekli etkileşim halinde olup bilgi almak gerekiyor.

Profesyonel olmayan kişiler, her ne kadar iyi niyetli olsalar da bilgisizce yaptıkları üretimle köpek ırklarına zarar verirler. Bir köpek üreticisi köpeğin üzerinde göz gezdirdiğinde sadece dış görünüşünün değil, o şekilde görünmesine neden olan kemik ve adale yapısının da nasıl şekillendiğini anlayabilecek kadar işinin ehli olmalıdır. Vücutta hareket eden bölgelerin teker teker ve birbirleriyle olan bağlantılarının da bilinmemesi durumunda köpekle ilgili yapılan değerlendirmelerden herhangi doğru bir sonuç elde edilemez.

Fiyatları ise satıcıdan satıcıya ve köpeğin saflığına ya da özelliklerine göre değişebiliyor. 250 TL’ye de satılabiliyor 3000 TL’ye de. Yavru köpekler daha ucuz olurken, köpeğin yaşı büyüdükçe fiyatı da artıyor.

Bu yazı 602 kere okundu.
Etiketler:
kurt köpeği
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu