köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Presa Canario

Köpek Eğitimi Presa Canario

Presa Canario ırk köpekler son derece güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Tam ismi Perro de Prese Canario olan ırk baskın karakterli ve köpek doğasından anlayan sahipler tarafından yetiştirilmelidir. Aksi halde özellikle çevreye karşı çok tehlikeli olabilmektedirler. Köpek Eğitimi Presa Canario ırkı köpeklerde çok önemlidir ve iyi bir eğitim almaları gerekmektedir. Bu nedenle ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için uygun bir tercih olarak kabul edilmemektedir. Eğitimlere yavruyken başlaması gereken bir ırktır ve temel eğitimlerinin düzenli olarak verilmesi gerekmektedir. Irkın yavruyken sosyalleşmesinin sağlanması gerekmektedir. Diğer insanlar ve hayvanlarla zaman geçirmesi ve kalabalık yerlerde bulunması önemlidir.

Presa Canario köpekler son derece uzun, geniş ve güçlü bir yüze sahiptirler, bu nedenle korkutucu bir yüz ifadesine sahip olabilmektedirler.Siyah, kahverengi, gri, altın, açık kahverengi ve turuncu renge sahip türleri bulunmaktadır. Vücudunda beyaz lekeler bulunabilmektedir. Kısa ve kalır tüy yapısına sahiptirler. Köpek Eğitimi Presa Canario ırkı köpeklerde düzenli ve iyi bir şekilde verildiği taktirde güvenlik ve koruma alanında çok başarılı olabilecek bir türdür. Özellikle havlarken çıkarttığı ses, güçlü olduğunu gösterir ve korkutucu olabilmektedir. Son derece sahibine sadık, iyi bir eğitim aldığı taktirde sahibinin sözünden çıkmamaktadırlar. Özellikle çocuklara karşı çok anlayışlı ve sakin olabilmektedirler.

Presa Canario ırkı köpeklerin bakımı

Tüylerinin dökülmesi orta düzeyde olan bir ırktır ve kısa, sert tüy yapısına sahiptirler. Bu nedenle tüyleri kolay bir şekilde temizlenmektedir. Ayda bir kere yıkanması yeterli olmaktadır. Apartman dairesinde yaşamaya uygun bir tür değildirler, evin içinde enerjilerini tam olarak harcamayı bilirler ve çok ses çıkartırlar. Bu nedenle bahçeli bir evde bakılmaları gerekmektedir.

Prese Canario ırkı köpeklerin eğitimi

Köpek Eğitimi Prese Canario ırkı köpekler için yavruyken, alındıkları anda başlaması gerekmektedir. Özellikle otur, kalk veya dur gibi temel eğitimlerine başlanması çok önemlidir. Yetişkinlik dönemlerine çok güçlü bir yapıya sahip olacakları unutulmamalı ve yavruyken eğitimleri tam olarak verilmeli, sahibinin emri altına girmeyi kabul etmesi sağlanmalıdır.

Köpek Eğitimi Prese Canario ırkı köpeklerde yavruyken başlamakta ve yavruyken sosyalleşmesine izin verilmelidir. Dışarı çıkartılmaması veya uzun süre yalnız kalması, yetişkinlik döneminde saldırgan ve sinirli olmasına neden olmaktadır.

Prese Canario ırkı köpeklerin beslenmesi

Beslenmelerinde yüksek enerjili mamalar kullanılmalıdır ve kaliteli kuru mamalar tercih edilmelidir. Aralıklarla yaş mama kullanılması gerekmektedir. Beslenmesinde enerjinin tam olarak karşılandığından emin olunması gerekmektedir. Özellikle çok enerji harcadığı günlerde mama miktarı arttırılabilmektedir.

Prese Canario ırkı köpeklerin sağlığı

Ortalama ömürleri 9 ile 12 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Güçlü ve sağlıklı bir görünüme sahiptirler. En sık görülen hastalık ise kalça çıkığı olarak bilinen kalça displazisi hastalığıdır. Kalça çıkığı tüm iri köpeklerde görülen bir rahatsızlıktır ve yavruyken ayaklarını çok kullanmasından veya kalçasının üzerine çok fazla düşmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle merdiven inip çıkmak hastalığı tetiklemektedir. Prese Canario ırkı köpeklerde görülen diğer hastalıklar ise epilepsi, cücelik gibi rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar genetik de olabilmektedir.

Prese Canario ırkı tarihi

Prese Canario ırkının tarihi 15. ve 16. yüzyıla dayanmaktadır. Kanarya Adaları’nın fethinden sonra gelen İspanyollar tarafından sığır çiftliklerini korumak amacıyla yetiştirildi. Ancak zaman içerisinde farklılaşarak farklı bir cins haline geldiği bilinmektedir. 18. yüzyılda farklı bir cinse dönüşmüştür ve İngiliz sömürgeciler tarafından Bandogges ırkı ve İspanyol çoban köpeği ile melezlenmiş ve ırkın gelişimi tamamlanmıştır. Vahşi ve güçlü yapısı nedeniyle uzun yıllar köpek kavgalarında kullanılmıştır. 1940’lı yıllarda soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Bu yazı 667 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu