köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Spitz

Paylaş
 

Günümüz insan yaşantısına bakıldığı zaman, kedi ve köpek gibi evcil hayvanların bakımının arttığı görülmektedir. Gerekli yaşam standartlarına ulaşan insanlar, bulundukları ortamı kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarla renklendirmeyi düşünmektedirler. Elbette ki ev ortamında bir köpek beslemek ve büyütmek uzun ve meşakkatli bir yoldur. Her farklı köpek cinsi, kendi içinde bazı eğitimlere tutulmak durumundadır. Köpeklere bazı temel eğitimleri verdikten sonra, ev ortamında rahatlıkla bakabilirsiniz.

 

Bu amaçla günümüzde birçok köpek eğitim merkezi bulunmaktadır. Köpeğin her türlü eğitimini gerçekleştiren bu merkezler, yemek ve tuvalet gibi temel eğitimleri köpeğe kısa bir sürede aşılayabilmektedir. Köpek eğitimi Spitz cinsi köpeklerde rahatlıkla uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar verebilmektedir. Spitz, sık ve uzun bir kürke sahip olan, sivri kulaklara sahip bir köpek türüdür. Zaten spitz kelimesi de Almanca bir kelime olup, ‘sivri’ anlamına gelmektedir. Bu kelime Amerika’da ise küçük cüsseli, uzun ve beyaz tüylü tüm köpekleri tanımlamak için kullanılır. Kuyruğu geriye doğru kıvrılan Spitz, kuzeyli ırkların toplandığı bir köpek grubuna aittir. Oval bir gözlere sahip olan Spitz cinsi köpekler, son derece canlı, eğlenceli ve zeki bir köpek ırkıdır. Spitz cinsi köpekler bu bakımdan temel eğitimlerde çok kısa bir sürede sonuç vermektedir. Eğitimleri kısa bir sürede öğrenebilen bu ırk köpeklerin öğrenmeleri çok kısa bir süre almaktadır. Ayrıca diğer köpek ırkları ve çocuklarla da iyi geçinebiliyor olmaları, bu cins köpekleri evde bakıma daha yatkın kılmaktadır. Özellikle öğrenmeye son derece hevesli ve istekli oldukları için, temel eğitimlerinin küçük yaşta iken verilmesi gerekmektedir. Ev ortamında bakılmaya son derece uygun olan bu cins köpekler, hiçbir şekilde saldırganlık eğilimi göstermemektedir. Yemek, tuvalet ve uyku vakitleri dışında kalan tüm vaktini oyun oynamaya harcıyor da denilebilir. Özellikle evinizde bir çocuk ya da başka bir ırktan köpek varsa, Spitz cinsi köpekler onlarla çok iyi geçinebilir.

 

Düzenli ve güzel bir bakım ile 12 yıla kadar yaşayabilen Spitz cinsi köpekler, bunun yanında bazı kalıcı sağlık sorunları da yaşayabilmektedirler. Diz displazisine ırk olarak çok yatkındırlar. Bunun yanında Spitz ırkı köpeklerin bazı uzun otlara karşı da alerjileri vardır ve bu durum göz akıntılarına yol açabilir. Bu hastalıklar genetik nedenli olmakla birlikte, düzenli bir bakım yapılırsa ortaya çıkma riski de azalacaktır.

 

Spitz ırkı köpekler özellikle sahip olduğu tüyler bakımından, insanlar tarafından bakımı zor görünmektedir. Bu tüylerin temizlenmesinin ve temiz tutulmasının zor olacağını düşünülmektedir. Ancak Spitz ırkı köpeklerin tüylerini beyaz tutmak çok da zor olmamaktadır. Sadece 6 ayda bir kez yaptırılacak bir banyo, tüylerin temiz kalması için yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra haftada en az iki defa fırçalamak ve gerekli tüm bakımlarını yaptırmak gerekir. Çok fazla iri bir ırk olmadığı için, bu bakımları yaparken sizleri zorlamayacaklardır. Saldırganlık eğilimleri de olmadığı için, banyo ve fırçalama gibi bakımlar yapılırken son derece uysal olabilirler. Spitz ırkı, apartman dairelerinden beslenmek için en ideal ırklardan birisidir. Küçük cüsseli olan bu köpekler, son derece uyumlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Düzenli olarak yürüyüş yapmaktan çok hoşlanırlar. Haftanın belli günleri, sizlerin de yürümeye ihtiyacı olduğu vakitlerde köpeğe yürüyüş yaptırabilirsiniz.

 

Her türlü köpek eğitimi konusunda, insanların ilk farkına varmaları nokta, köpek bakımının ve eğitiminin ilgi gerektiren bir konu olduğudur. Hiçbir şekilde vakti olmayan ve çok yoğun çalışan kişilerin bu nedenle köpek sahiplenmesi de yanlıştır. Köpekler yeri geldiği zaman ilgi, yeri geldiği zaman da bakım isteyen canlı türleridir.

Bu yazı 858 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Arzu dedi ki:

    Merhaba Ben 10 gün önce 1 köpek sahiplendim ve ilk kez bakıyorum tuvalet eğitimi vermek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.maddi olarak ta çok gücüm yok bana nasıl yardımcı olabirsiniz.2.5 aylık spitz

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu