köpek eğitimi

Köpek Eğitim Okulu

Paylaş
 

Köpek okulları tamamıyla profesyonel eğitim verme amaçlı kurulmuş okullardır.  Hayatlarında ilk kez köpek edinmiş kişiler yanlış bilgiler ile ya da hiçbir şey bilmeme yüzünden köpeklerini gerekli eğitimi verememektedir.  Bazen ciddi sorunlar ile karşılaşırlar ve bu işin ciddi uzmanlar tarafından yapılmasını isterler.  Tam da bu konuda köpek okulları ideal olan eğitim kurumlarıdır.  Köpek eğitim okullarında birçok eğitim kapsamlı olarak sunulmaktadır.  Bilindiği üzere hiç eğitim almamış bir köpeğin üst dallarda eğitim alması mümkün değildir.  Bu yüzden bu okullarda uygulanan eğitim programlarına başlamadan önce her köpek mutlaka temel eğitim almış olmalıdır.  Temel eğitimini almamış olan hiçbir köpeğe diğer seviyelerdeki programlar uygulanamaz.

 

Köpek eğitim okullarında amaç sadece kar gütmek değildir.  Belirli bir kazancın yanı sıra hayvanlarla iletişim kuran deneyimli eğitmenler sevgi ve psikol sosyallik kazandırarak köpeğinize farklı deneyimler de kazandırmaktadır.  Köpek eğitim okullarında kapalı ve açık alana sahip bir ortam bulunmaktadır.  Bu eğitim okulları tamamıyla köpeklerin konforlu bir eğitim alması için hazırlanmış özel alanlardır.  Köpek eğitim okullarında köpeklere ilk etapta bahsettiğimiz gibi temel itaat eğitimi verilmektedir.  Bu eğitim köpeğin ilk etapta yapması gereken her şeyi konumlandıran emirlerdir.  Köpeğin normal hayatını devam ettirmesini sağlayan tüm kurallar bütünü; otur, yat, kalk, bekle, gel, hayır, evet, aferin gibi kesin ve kısa emirlerle uygulanır.  Bu emirler temalı itaatin kapsamını oluşturmaktadır. Temel itaat köpeğin tasması ve kontrol katışıyla birlikte yapılan eğitimdir.

 

Temel itaat eğitiminin ikinci aşaması ileri itaat eğitimidir.  Bu eğitim köpek okullarında açık alanlarda köpeğin canını kesinlikle acıtmayacak engeller ve platformlarla birlikte kesici delici etrafında hiçbir zararlı unsur içermeyen yerlerde yapılmaktadır.  İleri itaatte köpek tamamen kayışız bir şekilde sahibinin ona söylediği komutları net bir şekilde alarak eğitim alanında söylenen aktiviteleri yerine getirmek zorundadır.  Bu eğitimi de köpek dışarıdan gelecek tehlikelere karşı donanım kazandırılarak tasmasız hareket etme yetisi kazandırılır.  İleri itaat eğitim konuları, temel itaate ki konuları tasmasız uygulama, geri getirme(aport) , engel atlama, uzaktan komut ile yat otur bekle komutu, uzun yat bekle komutu, yabancıya gitmeme ve yabancı tarafından verilen yiyecekleri yememe.

 

Eğitim okullarında verilen diğer eğitim türü ise alan koruma ve Bodyguard eğitimidir.  Ev, bahçe, herhangi bir objeyi koruma örneğin kasa, araba, fabrika ve market koruma gibi bir alanı ve kişiyi koruma amaçlı verilen eğitimin bütünüdür. Boduygard eğitiminde ise tut, havla, bırak komutlarla ve provokatörle birlikte kolluk ve koruma aparatları ile eğitim düzenlenir. Saldırı eğitimi tamamen içinde saldırma eğilimi bulunan ve belirli türdeki köpekler ile sağlanmaktadır.  Bu köpekler tamamen içinde çeviklik ve agresiflik bulunduran türlerden seçilir.  Saldırı eğitimi köpek okullarında verilen bir eğitim olmakla birlikte her türden köpeğe verilememektedir.  Saldırı eğitimini alan köpekler ipekçi köpekleridir çoğunlukla bu köpekler sese ve kokuya aşırı duyarlı olarak yetiştirilmektedir.  Aynı zamanda köpeğin doğasında bulunan bir özellik olan koruma içgüdüsü bu eğitimle en üst seviyelere tırmanmaktadır.  Saldırı eğitiminde özel kolluklar yardımı ile ısırma eğitimleri verilmektedir.

 

Bu eğitim amacına ulaşmış vaziyette ve yeri geldiğinde köpek tarafından iş bitirici ve öldürücü olmalıdır.  Saldırganlık eğitimi bir saldırganlık esnasına köpeğin suçluyu ya da herhangi bir objeyi örneğin silah etkisiz hale getirmesiyle sonlanmalıdır.  saldırganlık eğitiminde köpeklerde bazı denemeler yapılmaktadır.  Farklı insanlardan tarafından köpeğe oluşturulan sevgi ve ilgiye köpeğin kesinlikle cevap vermemesi gerekmektedir.  Aksi halde bu eğitim geçersiz ve önemi olmayan bir eğitim haline dönüşecektir.  Yabancılarla asla bir iletişim içine girmemeli ve yabancılardan gelecek yiyecek ve benzeri hiçbir şeyi kabul etmemelidir.  Daima yalnız bırakılarak sadece sahibi tarafından ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Köpek eğitim okullarında verilen temel eğitimler bunlarla sınırlı olmayıp iz takibi , narkotik eğitim ve refakatçi köpek eğitimleri de verilebilmektedir.

 

Bu yazı 469 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu