köpek eğitimi

Presa Canario Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Presa Canario Köpek Eğitimi

Bu köpeklerin kökeni Kanarya adalarına dayanmaktadır. Sert bir görünümü olmasının yanında çok estetik, kaslı bir vücudu vardır. Nazik olmalarının yanı sıra baskındırlar ve genel olarak iradeli, sakin davranırlar. Boyutları sebebyile orta büyüklükte köpek grubuna giren bu köpeklerin yetişkin erkekleri, 60 -65 santimetre olabilmektedir. Dişilerin boyu ise 56 ile 61 santimetre arasında değişmektedir. Ağırlıklı erkeklerde 50-60, dişilerde 38-45 kilogram arasındadır. Presa Canario Köpek Eğitimi çok kolay olmamaktadır. Biraz sabır göstermeniz gereken bir köpek cinsidir. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte Presa Canario yavruları 1500 dolar civarında satılmaktadır. Tam isimleri Perro de Presa Canario olan bu köpeklerin göğüs kısımları beyazdır. Sırt kısımları ise gri, siyah ya da kızıl olabilir. Vücut yapıları ise oldukça gelişmiştir. Çok geniş omuz yapısına sahip olan bu köpekler oldukça heybetli bir görünüme sahiptir.

Çene yapıları oldukça kuvvetlidir. Çok baskın yapısı olan bu köpekler zaman zaman agresifleşebilir. Ev ortamı için çok uygun değildir. Bahçeli bir evde daha rahat hareket edebilecek olan bu köpekler yabancı insanlara karşı sinirli tavırlar sergileyebilir. Koruma içgüdüsü çok yüksek olması sebebiyle sahibini sürekli korumak ister. Çok saldırgan olmaması için yavruyken sürekli dışarı çıkarılmalıdır. Sosyalleştiği takdirde biraz daha sakin olarak yetişecektir. Günde 1 saat kadar egzersiz ihtiyacı olur. Uzun yürüyüşlerden oldukça hoşlanan bu köpek cinsi yakın alan koruma köpeği olarak bir süre görev yapmıştır. Presa Canario Köpek Eğitimi oldukça önemlidir. Bu nedenle daha önce köpek beslemiş, tecrübeli hayvan severler tarafından beslenmesi önerilmektedir. Aksi halde çok fazla zorluk çekebilirsiniz. En yaygın olarak kalça çıkığı rahatsızlığı görülür. Birçok köpeğin baş belası olan bu hastalık oldukça tehlikelidir. Genetik etkenlere de bağlı olarak görülebilen bir hastalıktır. Fakat Presa Canario köpekler genel olarak sağlıklı köpeklerdir. Aşıları da düzenli olarak yaptırıldığı zaman çok fazla hasta olmazlar.

Presa Canario Bakımı ve Özellikleri

Çok kısa tüyleri vardır. Oldukça da sert bir kürke sahiptir. Orta derecede tüy dökerler ve mevsim geçişlerinde tüy dökme oranları biraz daha artmaktadır. Banyo ihtiyaçları çok fazla yoktur. İsterseniz ayda 1 defa banyo yaptırabilirsiniz. Banyo sırasında kuru şampuan da kullanabilirsiniz. Tüyleri oldukça parlak olan ırktır. Kökeni eski İspanya’ya dayanmaktadır. İlk olarak 15. ve 16. yüzyıllarda görülmeye başlanmıştır. Oldukça eski bir kökeni olan bu köpekler dış görünüşleri nedeni ile genellikle Pitbull ve Boxer cinsi köpekler ile karıştırılmaktadır. Yavru bir köpek almayı düşünüyorsanız Presa Canario Köpek Eğitimi konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Aslında çok zeki köpeklerdir. Eğitimleri sırasında gerekli olan bağı kurduğunuz takdirde eğitimleri de oldukça olumlu sonuçlar verebilir. Çocuklarla olan ilişkileri de çok iyidir. Günlük enerji ihtiyaçları normal köpeklere nazaran biraz daha fazladır. Vücudunda çok fazla kas olduğu için günlük enerji kalori yakımları da çok fazla olmaktadır.

Bakım konusunda çok fazla zorluğu yoktur. Sadece zaman zaman saldırganlaşabilir. Yavruyken çok sosyalleştirilmeyen köpekler ise çok saldırgan olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekir. Dışarı yürüyüşe çıkardığınızda tasmasını açmamanız gereken bir cinstir. Aksi halde hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Çenesi oldukça kuvvetli olan bu köpekler eğitimlerinden sonra ‘saldır’ emrinize dahi uyacaklardır. Saldırdığı şeyi kolay kolay bırakmayan bu köpekler çeneleriyle yaklaşık olarak 3 ton basınç uygulayabilirler. Yabancılara karşı oldukça sert bir tavır sergileyen bu köpekler çocuklarla iyi anlaşır. Ailenin tüm üyelerine karşı sevecen oldukları bilinmektedir. Birçok insan bu köpekleri köpek kavgalarına sokmuştur. Böylece bu köpekler üzerinden para kazanmışlardır.

Bu yazı 1374 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Kursad dedi ki:

    Cenesi 3 ton basınç uyguluyor demek.bunu yazanda kopekegitimi.gen.tr mi.Yahu alayiniz boş beleş.Yazdiklarina kendin inandın mi ?

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu