köpek eğitimi

Yeniköy Köpek Eğitimi

Yeniköy Köpek Eğitimi

Kimi zaman yalnızlığınızı paylaşan bir ev arkadaşı, kimi zaman çocuğunuzun oyun arkadaşı. Hayatınıza bir köpek dâhil etmek oldukça keyiflidir ama bir dizi sorumluluğu da beraberinde getirir. Annesinden ayrılıncaya kadar kendi sürüsüne ait temel sosyalleşme eğitimini almış olan köpeğiniz sizinle yepyeni bir sosyal ortama uyum sağlamalıdır. Sadece o mu? Tabi ki siz de evinizin yeni üyesiyle yepyeni bir ev ortamına uyum sağlamak durumunda kalırsınız. Ama sakın gözünüz korkmasın. Yaklaşık 14 bin yıldır insanlarla yaşamaya alışkın köpek ırkları yeni ortamlarına uyum sağlamakta problem yaşamazlar. Tabi bu doğru bir köpek eğitimiyle sağlanabilir.

Köpek Eğitimi Nedir?

Geçmişte köpek eğitiminde uygulana ve asıl olarak ceza, özellikle de fiziksel ceza yöntemine dayanan eğitim teknikleri bugün terk edilmiştir. İnsan, kendini yeryüzünün hakimi olarak görmekten vazgeçmiş, dünyayı başka canlılarla paylaştığının, onlara sevgi ve saygıyla yaklaşması gerektiğinin ayırdına varmıştır. Bugün doğal yaşam alanlarından koparılıp havuzlara hapsedilen yunuslar bile şiddet gördükleri varsayılarak büyük tepkilerle protesto edilmektedir. Son iki yüzyılda pozitif bilimlerin baş döndüren ilerleyişi psikoloji, sosyoloji ve eğitim alanlarında başta insan olmak üzere hayvan haklarını da merkeze alan bir yaklaşım sergilemektedir. Bunun sonucu olarak bugün tüm hayvan eğitimlerinde olduğu gibi köpek eğitiminde de en fazla pozitif eğitim anlayışı tercih edilmektedir.

Klasik ve edimsel koşullanma bazlı pozitif köpek eğitimi dört prensibe dayanır. İlk olarak ödüle dayalı pozitif pekiştire tercih edilir, ceza ve şiddetten uzak durulur. İkinci olarak fiziksel ceza, korku ve şiddetin bu eğitim tekniğinde yer alması mümkün değildir. Üçüncü prensip baskınlık teorilerinin kavranmasıdır. Son olarak da eğitmenin, köpeğin deneyimlerini köpeğin bakış açısından tahlil etme sorumluluğunu göstermesidir. Pozitif pekiştiricin ne olacağı köpekten köpeğe değişmektedir. Bu nedenle köpeğin iyi tanınması, ilgisini neyin çektiğinin tespit edilmesi, tür özellikleri iyi bilinmelidir. Bazı köpekler oyun oynamayı severken, bazıları yiyecekle ödüllendirmeye, kimisi de başının okşanmasına bayılabilir. Sevdiği aktivite ya da nesneyi ödül olarak kullanan Yeniköy köpek eğitimi köpeğinize bu eğitim tekniği ile gerekli eğitimleri prensiplerinden ayrılmadan vermektedir.

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpek eğitiminin en kalabalık ve en eğlenceli olanı belki de sosyalleşme ve ev hayatına uyum eğitimidir. Tüm hane halkıyla birlikte gerçekleştirilen bu eğitimle köpek ve aile bireyleri birbirini tanır, ortak bir dil geliştirir, etkili bir iletişim kurar. Ev kurallarının köpeğe öğretilmesi ortak bir yaşam kültürü geliştirmelerinde oldukça önemlidir. Daha çok köpeğinizin 3-6 aylık olduğu dönemde verilen bu eğitimle evdeki birlikte yaşamınızı inşa etmiş olursunuz.

En önemli, olmazsa olmaz diyebileceğimiz eğitim de elbette tuvalet eğitimidir. İç ve dış mekân tuvalet eğitimi olmak üzere iki aşamada verilir. 3-6 aylık dönemde verilen iç mekân tuvalet eğitimiyle yavru köpek tuvaletini yapacağı nesneyi öğrenir ki bu durum ev yaşamınız için oldukça önemlidir. Eğitmen tarafından Yeniköy köpek eğitimi bünyesinde bu eğitim verilebileceği gibi istenirse evde de verilebilir. Eğitim sonrası köpeğin sahibine yapması gerekenlerle ilgili gerekli bilgiler mutlaka verilir.

Ancak köpeğinizin bu eğitim sonrasında bir süre daha ufak tefek hatalar yapabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Dış mekân tuvalet eğitimi bakterilere karşı daha açık olmaları gibi nedenlerle küçük köpek ırklarına önerilmez. 6. Ayla birlikte başlayan bu eğitim köpeğin kas gelişiminin ve kas kontrolünün eğitimi alacak seviyede yetkinleşmiş olmasını gerektirir. Öğrettiği en önemli komut olan hayır komutuyla birlikte temel itaat eğitimi, öğrendiği komutlara eklenen gel komutu ve komutları uygulama süresinin uzatıldığı ileri itaat eğitimi, bodyguard ve alan koruma eğitimi ile avcı eğitimi ileriki aylarda köpeğinizin alabileceği eğitimleri oluşturur.

Bu yazı 400 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu