köpek eğitimi

Labrador Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Labrador Köpek Eğitimi

Labrador Retriever, dünya çapında müthiş bir şöhrete sahip, aile dostu ve koruyucusu bir köpek cinsidir. Bu müthiş şöhreti zeki olmasına, nezaketine, arkadaş canlısı olmasına, sempatikliğine ve şık görünüşüne borçludur. Labrador Retriever’ in kökeni Newfoundland adasından geldiği gibi yine o adada geliştirilmiştir. Newfoundland ‘ da genellikle balıkçı köpeği olarak kullanılıp, kayıp balık ağlarını bulması ve kaçabilecek balıkları yakalaması ile görevlendiriliyordu. Müthiş bir yüzücü köpek olması bu görevin ona verilmesinde önemli bir etkendir. Doğaları gereği çok zeki olan Labrador Retriever köpek cinsi günümüzde de hemen her işi yapabilmektedirler. Polis köpeği, Arama – Kurtarma, Rehber Köpeklik (Görme Engelliler için) , Narkotik, Hizmet görme ve Takip Köpekliği gibi birçok işi kusursuz bir şekilde yerine getirebilmektedirler.

Labrador Retriever köpek cinsleri kendisini birçok köpekten ayıran karakteristik bir özelliğe sahiptir. Mükemmel bir aile köpeği olmasının ana etkeni de budur. Hatta Labrador Retriever hakkında köpek cinsleri arasındaki en iyi aile köpeği diyebiliriz . Küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilir ve iyi eğitim verilirse ileride son derece nazik, kibar, sadakatli, sevgi dolu, iyi huylu, arkadaş canlısı, duygusal ve son derece güvenilir bir köpek olarak karşımıza çıkacaktır. Çocuklarla son derece uyumlu olup, çoğu köpeğin aksine diğer köpeklerle de iyi geçinir. Çok kısa bir süre içerisinde ailesine çok bağlı bir hale gelirler.

Yüzme, yürüyüş, top yakalama gibi çok sevdikleri faaliyetleri bile aile ile zaman geçirmeden bir adım geride tutabilirler. Yani aileleriyle zaman geçirmeye adeta âşıktırlar. Ailesine bu kadar bağlı olması, yalnızlıktan ne kadar korktuğunu da su yüzüne çıkarıyor. Uzun süre yalnız kaldıkları takdirde bunalıma girebilir, huysuzlanabilirler. Ama tabi ki eğitim her canlıda olduğu gibi Labrador Retriever içinde son derece önemlidir. Eğitimsiz her köpek ileride huysuzluk çıkarabilir, başınızı ağrıtabilecek davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle eğitim konusunda çok hassas ve dikkatli olmalısınız. Labrador Retriever cinsinin eğitimi için ayırdığınız vaktinizi kesinlikle zaman kaybı olarak nitelendirmeyin. Peki, Labrador Köpek Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır? Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Eğitimi Nasıl Yapılır;

Labrador Retriever cinsi çok zeki yapılarıyla ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle eğitim sürecinde çok fazla sıkıntı çıkarmayacaklardır. Çünkü zaten eğitime yatkın, öğrenmeye hevesli ve bunlara ek olarak zeki olduklarından söylediklerinizi hemen kavrayabilecek ve uygulamaya koyabileceklerdir. Labrador cinsi köpekleri erken eğitime almak çok ama çok önemlidir. Eğitimin yaşı yoktur fakat erken eğitime alınması çok daha faydalı olacaktır. Küçük yaşlarda başlaması öğrenme sürecini son derece hızlandıracaktır. Dediğimiz gibi öğrenmeye çok hevesli ve çalışkan köpeklerdir. Özellikle Temel itaat Eğitimlerine çok meraklıdırlar.

Labrador Retriever köpeğinizi ceza sistemi ve şiddet içeren bir eğitim sistemi ile eğitmeye kalkışmayınız. Daha çok ödül tabanlı olarak eğitiniz. Komutu yerine getirmesi halinde mama verme, öpücük verme, başını okşama, ” aferin oğlum ” gibi onu övecek ve mutlu edecek şekilde eğitim sürecini ilerletmelisiniz. ”Otur”, ” Kalk ” , ”Gel” , ”Git” gibi temel itaat komutlarını çok kolaylıkla ve hevesli bir şekilde öğreneceklerdir. Özellikle tasmasından çekilme durumunda oldukça öfkelenen bu cinsin eğitimini küçük yaşlardan itibaren almasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle erken sosyalleşmesinin Labrador Retriever ‘ iniz için hayati önem taşıdığını unutmayınız. Erken sosyalleşme konusunu aksatır ya da önemsemezseniz yabancı hayvan ya da insanların yanında kendisini huzursuz hissedip, onlara karşı bir saldırı gerçekleştirmesi yadsınamaz bir gerçektir. Erken sosyalleşmesini sağlayarak yabancılar yanında da gayet sakin, medeni ve uysal olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazı 519 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu