köpek eğitimi

TerrierAiredale Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Terrierairedale köpek cinsleri son derecede akıllı ve zeki canlılardır. Zeki oldukları kadar da eğitimleri de kolaydır. Sakin ve sabırlı özelliklerini taşımasından dolayı, eğitimi sırasında çok zorluk çektirmezler. Ancak bu ırklara karşı her zaman sabırlı ve sevecen davranılmalıdır. Aksi taktirde söz dinlemezler ve huysuzluk çıkartabilirler. Eğitimlerini doğru yöntemler ile yapıldığı sürece ve eğitim sırasında sakin olursanız, Terrierairedale köpek eğitimi sahipleri için daha kolay olacaktır. Eğitim sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise onları teşvik etmeniz gerekmektedir. Her olumlu ve doğru hareketinde onları ödüllendirerek mutlu edebilirsiniz. Bu sayede eğitim sürenizi de daha fazla kolaylaştıracaktır. Ayrıca Terrierairedale ırklarına sevgi dolu yaklaştığınız sürece eğitimi rahat geçecektir.

Her köpek için sosyalleştirmek ne kadar önemliyse, bu köpek ırkları içinde oldukça önemlidir. Sosyalleşmediği taktirde diğer çevresindeki insanlara ve tanımadığı kişilere karşı saldırgan olabilirler. Bu nedenler göz önünde bulundurularak sosyalleşmesi gerekmektedir. En kolay yöntemlerden bir tanesi, yavruyken kalabalık ortamlara sokulmalı ve diğer hayvanlar ile iletişim halinde olmalıdırlar. Böylelikle alışırlar ve sosyal bir köpek olurlar. Bu ırklar yavruyken oldukça şımarık davranışlar sergilerler. Yaramaz yapıya sahip oldukları için sahipleri de bu duruma mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Terrierairedale ırkları ev içerisinde beslenmesi doğru değildir. Genel olarak bakıldığı zaman ve alışkanlıklarından dolayı bahçeli alanlarda yaşamaya daha uygundur.

Eğitimi kolaylaştırabilmek için bir program hazırlayabilirsiniz. Belirli bir saat aralığında eğitim sağlayabilirsiniz. Ancak eğitim boyunca sakin ve anlayışlı olunmalıdır. Bu köpekler her zaman erken yaşlarda eğitilmesi daha etkili olacaktır. Büyüdükleri zaman eğitilmesi çok zordur. Terrierairedale ırkları inatçı olmamasından dolayı kolaylıkla eğitebilirsiniz. Çok fazla üstüne gidilmemelidir. Mutlaka onları ödüllendirerek sevmelisiniz.

TerrierAiredale Irkının Özellikleri ve Karakteri

Terrierairedale ırkları son derecede uysal ve duygusal canlılardır. Sahiplerine düşkün ve çocuklara karşı da oldukça anlayışlıdır. Bu sayede sizlere de çok fazla zorluk yaşatmazlar. Genel özelliklerinden bir tanesi, suya aşırı düşkün olmalarıdır. Suda oynamayı ve suda eğlenmeyi çok severler. Av köpeği ya da bekçi köpeği olarak yetiştirilmektedir. Aynı zamanda terrierairedale ırklarını süs köpeği olarak tercih edilmektedir.

Tüyleri oldukça gür ve uzundur. Tüylerinin canlı kalabilmesi için haftada bir kez taranmalıdır. Sahiplerine karşı koruyucu ve cesurdurlar. Her an oluşabilecek tehditlere karşı sahiplerini savunmaya geçerler. Bunun yanı sıra, tedirgin davranışlar sergilerler. Dış görünüşleri sevimlidir. Ne kadar saldırgan dursalar da, bir o kadar sakindirler. Ancak bu olay tamamen eğitimine bağlıdır. Sahipleri şiddetli ve negatif bir şekilde eğitim verirse, onların sinirli ve saldırgan olmasına neden olur. Bu ırklar oyun oynamaya bayılırlar. Enerjilerini atabilmeleri için sık sık oyun oynamalıdırlar. Aynı zamanda sahipleri ile top oynamayı çok severler.

Terrierairedale köpeği ile eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, onlar ile top ya da su içerisinde oynayabilirsiniz. Çünkü bu ırklar yüzmekten büyük keyif alırlar. Ortalama yaşama süreçleri 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Bu ırklar birçok hastalıklara karşı açıktırlar. Çabucak hastalanırlar. Özellikle de kalp hastalıkları sık sık meydana gelmektedir. Bakımı çok iyi yapılmalı ve tüm aşılarının yapılması gerekmektedir. En fazla 2 ayda bir kez veterinere kontrolleri yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, tırnakları çok kuvvetlidir. Etrafına zarar vermemesi için tırnakları kesilmelidir. Aksi halde büyük zararlar verebilir. Küçük çocuklar ile rahatlıkla iletişim sağlayabilirsiniz. Onlarla oynamaktan büyük keyif alırlar. Koruma içgüdüleri çok fazladır. Böylelikle çocukları hissedebilir ve onları korurlar.

Bu yazı 320 kere okundu.
Etiketler:
TerrierAiredale
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu