köpek eğitimi

Pekinez Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Köpek sahiplenmeden önce köpeklerin asıl bir ortamda yaşayacağı önemlidir. Apartmanda beslenecek olan köpeklerin daha çok küçük ırklara sahip olması gerekir. Pekinez ırkı köpekler küçük süs köpekleri kategorisinde sayıldığından dolayı apartman yaşamına uyumlu köpekler arasında yer alır. Fakat küçük ırka sahip köpeklerin eğitimi bazen kişilere zorluk yaşatabiliyor.

Bu nedenle köpek sahiplenilmeden önce alacağınız köpek hakkında ön bilgiye sahip olmanız da önemlidir. Küçük köpek ırklarından birini sahiplenmek isteyen kişilerin tuvalet eğitimi konusunda fikir sahibi olması önemlidir. Küçük köpekler sahiplenilmeden önce yaşanılabilecek problemlere karşı hazırlıklı olmak da önemlidir.

Yavru köpekler ile yapılan en büyük hatalardan biri de köpeklerin ilk sahiplenildiği andan itibaren sürekli olarak kucakta taşınmasıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de köpeklerin kendi başına yaşayabileceklerinin öğretilebilmesidir. Köpeklerin kendine olan güvenlerinin yerinde olması gerekir. Bu nedenle köpekleri kendini koruyamaz canlılar olarak görmek ve bu şekilde davranmak doğru olmayacaktır. Köpek eğitiminde evde dikkat eğitilmesi gereken önemli özelliklerden biri olan köpek bakımı köpeklerin kendini mutlu hissedebilmelerini sağlamalıdır.

Pekinez ırkı gibi küçük köpekleri sürekli kucakta taşımak ev kurallarının öğrenmesini zorlaştırır. Bu nedenle köpekler doğru yemek yeme ya da doğru davranış sergileme gibi önemli kuralları çok geç öğrenmeye başlar. Köpeklerin sizinle tüm gün boyu vakit geçirmesi kendilerine ait yaşamları olmadığını düşünmelerine neden olduğundan dolayı önemli sorunların oluşmasına da neden olabiliyor. Köpekleri bu durumdan kurtarmak için kendilerine ait bir o da ya da bir alan oluşturmak ve burada köpeklere ait eşyalara yer vermek gerekir.

Pekinez Irkı Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Pekinez ırkı köpekler küçük köpekler olduğundan dolayı en gerekli eğitim tuvalet eğitimi olacaktır. Köpeklerin tümüne temel itaat eğitimleri kazandırmaya çalışmak doğru değildir. Bazı köpek ırkları temel itaat eğitimi gibi eğitimleri kaldıramayacağından dolayı uyum sağlamakta zorlanabilirler. Eğer Pekinez ırkı bir köpeğe sahipseniz ve eğitilmesini istiyorsanız öncelikle bu köpeklere ev içerisinde nasıl eğitim verilebileceğini bilmeniz gerekir. Pekinezler sahiplerine sadık ve onlara karşı duygulu olmaları kadar yabancı kişilere karşı da şüpheci yaklaşırlar.

Bu nedenle Pekinez köpek eğitimi konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden biri de köpeklerin yabancılara karşı olan davranışlarını kontrol altına almak olmalıdır. Pekinez ırkı köpekler her ne kadar küçük olsa da bazen sahiplerini şaşırtacak derece cesur olabilmektedir. Bu nedenle Pekinezlere eğitim verilirken bu özelliklerinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor. İtaat etmeyi sevdiklerinden dolayı özellikle eğitimlerde sahiplerinden destek görmek hoşlarına gidecektir. Pekinez ırkı köpekleri eğitmek için üstün çaba sarf etmeye de gerek yoktur. Son derece zekin köpek ırkları arasında yer alan Pekinez davranışlarını da kontrol edebilen canlılardır.

Fakat Pekinezlerin eğitimde en çok zorlayan özelliklerinden biri de inatçı olmalarıdır. Bu nedenle kızgın bir Pekinezin sakinleşmesini beklemeden eğitime başlamak doğru olmayacaktır. Pekinizler sahiplerini çok fazla kıskanan canlılar olduğundan dolayı eğitim sürecinde bazen bu durum işe yarayabiliyor. Pekinez ırkı sahibine daha yakın olabilmek için onu mutlu etmeye çalışacaktır. Bu da eğitimlerde verilen komutların kolayca yerine getirilmesi için imkan oluşturacaktır.

Pekinezlerin en çok sabır gerektiren yönlerinden biri de tuvalet eğitimleridir. Tuvalet eğitimi konusunda sizi çoğu zaman sıkıntıya sokan bu canlılara karşı bolca ödüllendirme yapmanız gerekebilir. Pekinez köpek eğitiminde tuvalet alışkanlığı kazandırmak için pozitif yanı ödüle dayalı eğitimleri uygulamak önemlidir. Pekinez ırkı köpekler çok fazla eğitim sürecine katılmamalıdır. Bu nedenle çok fazla egzersize neden olan eğitimlerin Pekinez ırkı köpeklerden uzak tutulması eğitimin daha başarılı geçmesini sağlar.

Bu yazı 393 kere okundu.
Etiketler:
Pekinez Köpek
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu