köpek eğitimi

LABRADOR EĞİTİMİ

Paylaş
 

LABRADOR EĞİTİMİ

Labrador Retriever, dünyaya nam salmış tam anlamı ile aile dostu bir köpek cinsidir. Dünyaya nam salmış olmasının belli başlı önemli sebepleri tabi ki de vardır. Labradorların klas, zeki, aile canlısı ve oldukça güçlü olması dünyada çok fazla tanınmasını ve sevilmesini sağlamıştır. Labradorların sahip olduğu zekâsı onları çok yönlü işlerde kullanılmasının önünü açmıştır. Arama – Kurtarma, Polis Köpeği, Rehber Köpeklik, Narkotik Köpeği, Hizmet ve Takip Köpekliği gibi birçok görevi son derece başarılı bir şekilde tamamlamaktadır.

Labrador Retriever köpek cinsinin kökeni Newfoundland adasıdır ve gelişimide yine bu adada yapılmıştır. Newfoundland’ da çoğunlukla balıkçılar tarafından ağdan kaçan balıkları yakalamaları için kullanılsalar da, köpeğin belli başlı diğer işlere olan yeteneği daha sonralardan keşfedilmiştir. Labrador Retriever köpek cinsi tam olarak tabiri caizse altın değerindedir. Labrador köpek cinsi kendisini diğer köpek türlerinden ayıran birçok özelliğe sahiptir. Tam bir aile köpeği karakterine sahiptir. Hatta tüm köpek cinsleri arasındaki en iyi aile köpeği olarak ta söylememizde bir sakınca yoktur. Birçok meziyete sahip olmaları ve karakteristik özelliği aile dostu ve canlısı olarak diğer köpeklerden iki adım önde çıkıyor.

Her köpekte olduğu gibi bu köpekte de eğitim çok önemli bir yer teşkil etmektedir İyi bir şekilde sosyalleştirildikleri ve yavruyken eğitimleri iyi bir şekilde verildiği zaman son derece nazik, kibar, zeki, uysal ve duygusal bir köpek türü olmaktadırlar. Eğitimle birlikte son derece arkadaş canlısı, ailesine âşık ve tamamen güvenilir olmaktadırlar. Tabi ki hiçbir canlı eğitimsiz mükemmel birisi olamaz. Eğitim aldığı takdirde de tam kusursuz olamaz canlılar, özellikle insanlar. Fakat Labrador Retriever, iyi eğitim aldığı takdirde hatasız, kusursuz ve mükemmel bir köpek cinsi olacaktır. Bu nedenle küçük yaşlarında verilecek eğitim çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Çoğu köpek cinsinin çocuklarla pek anlaşamadığını biliriz. Fakat Labrador tam anlamıyla çocuk sevdalısıdır.

Çocuğunuzla, sizden daha çok eğlenecektir. Ailelerine kısa sürede bağlanmaktadırlar ve en sevdikleri faaliyet ailesi ile zaman geçirmektir. Ailelerine çok bağlı olduklarından dolayı uzun süre yalnız bırakıldıkları zaman huysuzlanabilirler. Eğitim kalitesinin Labradorlar için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki, LABRADOR EĞİTİMİ nasıl olmalıdır? Eğitim sürecinde nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl davranmalıyız? Gibi sorularınızın cevabı yazımızın devamındadır…

Eğitimi Nasıl Verilir?   

Labradorların doğuştan gelen bir ailesini memnun etme içgüdüleri bulunmaktadır. Zekaları ise bunları gerçekleştirmesinde onlara yardımcı olmaktadır. Zeki olmaları eğitim sürecinde kolay kavramalarını ve sizi memnun etmek için kolayca her şeyi öğrenebilmelerinin önünü açar. Öncelikle Labrador Retriever cinsini erken eğitime almak sizin içinde, köpeğiniz içinde daha iyi ve faydalı olacaktır. (Ama tabi ki de iş işten geçmedi, eğitimin yaşı yoktur. ) Eğitim sürecinde çok çabuk öğrenecek olan labrador yavrunuz, kısa bir süre sonra temel itaat komutlarını kavrayıp öğrenecektir.

Labrador Retriever cinsi köpekler ödül tabanlı eğitimlere daha açıktır. Onlara karşı son derece pozitif, sakin ve güler yüzlü yaklaşmamız onların eğitim kalitesini arttırdığı gibi, süreci de kısaltacaktır. Erken yavru sosyalleşmesi son derece önemlidir. Erken yaşlarda sosyalleştirmeliyiz ki ileride toplum içerisinde, insanlara karşı tepki göstermesin, diğer kalabalık ortamlarda kendilerini rahat hissedip, tedirgin olmalarının önüne geçmeliyiz. ”Otur” , ”Yat” , ”Gel” , ”Git” gibi temel itaat komutları Labrador cinsi köpekler tarafından son derece hevesli ve çabuk öğrenilir. Çevrenizdeki insanlara saldırmalarını kesmeleri, yanınızda rahatlıkla dolaştırabilmeniz açısından eğitimi son derece dikkatli yapılmalıdır. Çok zeki, hevesli ve meraklı bir cins olduklarından dolayı eğitim süreci çok hızlı bir şekilde gelişecek ve köpeğinizin donanımlı köpek sıfatını hemen kazanacaktır.

Bu yazı 580 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu