köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Zeytinburnu Adresi

Paylaş
 

Zeytinburnu İstanbul’un kalabalık semt grubundan biridir. Burada birçok insan yaşıyor ya da çalışma hayatına dahil olarak sürekli bir kalabalığın olmasını sağlıyor. Zeytinburnu’nda kalabalık insan nüfusu dışında kalabalık bir köpek nüfusu da mevcut. Etrafta birçok köpeğin sahibi ile akşam ya da sabah yürüyüş yaptığı dikkat çekiyor.

İnsanlar Neden Köpek Besler?

Günümüzde insan hayatında hayvanların yeri oldukça büyük. Minik dostlarımız, gelişen teknoloji ve betonarme yapılar içinde yalnızlaşan insanların bir noktada tedavi edici, psikolojik olarak sakinleştirici bir tutanakları oluyor. İnsanlar çoğu zaman köpekleri vefalı dost, arkadaş ve iyi bir çocuk olarak görüyor. Bu yüzden onlar ile hayat paylaşan birçok insan bulunuyor. Aynı zamanda köpekler iyi bir koruyucu olduğu için evi ve içgüdüleri ile hareket ederek sahibini koruyor. Böylece kişi kendini güvende hissediyor, insanlar ile dostluk kurmaya en yakın hayvan olması dolasıyla evde köpek besleyenlerin sayısı fazla oluyor.

Köpek Neden Eğitilmeli?

Dışarıdan bakıldığında evde köpek beslemek başlı başına bir sorun olarak biliniyor. Çünkü bir ya da daha fazla insanın yaşadığı kuralların hakim olduğu bir evde bir köpeğin yaşaması çoğu zaman mümkün görünmüyor, bazen insanlar bile evde belirlenen kurallara uymakta zorlanıyor, “Kurallardan habersiz olan bir köpek bu kurallarla nasıl kendini şekillendirir?” bu düşünceler kişiyi zorluyor. Bu yüzden köpek sahipleri köpeklerini eğitmeye gerek kendileri gerekse uzman kişilerden yardım alarak başlıyor.

Evinizde artık sizinle yaşayan bir birey olduğunu unutmadan onunda bir eğitime ihtiyacı olduğunu düşünerek onu bu doğrultuda ilerletmek gerekiyor, bir köpeğin eğitimli olması öncelikle sahibinin işini kolaylaştırıyor, köpeğin ise yaşadığı yuvasına daha iyi adapte olması, hayatı daha güzel şartlarda devam etmesi sağlanıyor.

Köpek eğitimi sayesinde köpek ve sahibi arasında bir bağ oluşuyor. Köpek sahibinin dilini anladığı gibi sahibi de küçük dostunun dilinden anlayıp bağları güçleniyor. Bu eğitim sadece köpeğin nereye oturacağı, nereden geçeceğinin dışında ahlaki olarak da köpeğin davranışlarını düzenliyor. Köpeğinize iyi bir eğitim vermenin dışında köpeğin eğitimi alması da oldukça önemlidir. Bu nedenle eğitimi iyi algılayabilmesi için” ağaç yaşken eğitilir” atasözünden yola çıkarak yavru köpek almayı tercih ediyor. Alınan yavru köpek herhangi bir yerden alınmış birçok yavru köpeğin bulunduğu bir ortamdan geldiği için hiçbir kuralın varlığından habersiz ve bilmiyor olacak, kalabalık bir ortamdan yeni bir ortama geldiği için güven duyana kadar belki korkup tepki vermiyor olacaktır. Onun kuralların olmadığı bir ortamdan geldiğini unutmadan önce onu eğitime hazır hale getirip yani güvene dayalı bir ilişki kurduktan sonra bir evde yaşadığı ve bu evde istediği gibi bir takım ihtiyaçlarını karşılayamayacağını anlatan eğitim verilmelidir.

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğe verilecek en iyi eğitim yöntemlerinden biri ödül ve cezadır. Yaptığı davranış sonucu ödül alan köpek bu hareketi güzel bir ödülle pekiştiği için aynı davranışı ödüle kavuşmak umudu ile tekrar etme isteği duyuyor ve davranışını sürekli hale getiriyor. Ancak davranışının pekişmediğini görünce o davranışı yapmaktan vazgeçiyor. Köpekte bu dengeyi korumak çok iyi bir eğitimden geçiyor. Bu eğitimi kabul etmeliyiz ki her köpek sahibi veremiyor bu yüzden bu konu ile ilgili uzman kişilerden destek alıyor.

Zeytinburnu’nda yaşayan bir köpek sahibiyseniz yapacağınız ilk şey minik dostumuza köpek eğitimi zeytinburnu adresi ile iyi bir eğitim veren yer ya da bir eğitmen araştırmak oluyor. Biliyoruz ki eğitim verilecek olan yerin veya eğitmenin köpeğin eğitiminde önemi oldukça büyüktür.

Köpeğin Eğitim Aldığı Yer Nasıl Olmalı?

  • Köpeğin eğitim alması için gereken şartlara ve donanıma fiziki olarak, materyal ve bütçe açısından uygun olmalı.
  • Gerektiğinde köpek orada rahatça kalabiliyor olmalıdır. Bunun dışında köpeği eğitecek olan eğitmenin de önemli yeterliliklere sahip olması gerekiyor. Başlıca;
  • Köpeği eğitecek eğitmenin mesleki yeterliliği
  • Köpekle eğitmenin iyi bir diyalog içine girmesi
  • Eğitmene alışması
  • Eğitmenin bu konudaki tecrübesi oldukça önemlidir.
  • Eğitmenin yapacağı yanlış ya da dikkatsiz herhangi bir şey köpeğin psikolojisi ve yapısını etkiliyor, bu durum köpeğin çok zor zamanlar geçirmesine neden olabiliyor. Kendini her türlü iletişime kapatmasına kadar gidebiliyor.

Bu yüzden köpek eğitimi zeytinburnu adresi bakarken köpek sahibi oldukça titiz araştırma yapıyor olmalıdır.

 

Bu yazı 318 kere okundu.
Etiketler:
Zeytinburnu köpek
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu