köpek eğitimi

Köpek Eğitimi American Cocker

Paylaş
 

Köpek Eğitimi American Cocker

American Cocker köpek ırkının bilinen geçmişi 1300’lü yıllara kadar uzanmaktadır. İngiliz Cocker’larının 1300’lü yıllarda İngiltere’de var olduklarına dair bilgiler bulunmaktadır. İngiliz Cocker’ı İngiliz Cocker Spaniel adında bir İngiliz tarafından 1800’lü yıllarda Amerika’ya getirilmiştir. Bu nedenle bu ırk aynı zamanda American Cocker Spaniel olarak da geçmektedir. 1800’lü yıllarda Amerika’ya gelen İngiliz Cocker’ın tüyleri av ve iklim şartlarından dolayı kısaldı. Böylelikle Amerika Cocker adında yeni bir ırk ortaya çıkmış oldu. Aslında American Cocker’ın atası İngiliz Cocker’lardır ve aralarındaki en temel fark American Cocker’larının av ve iklim şartlarından dolayı kısalan tüyleridir. Sakin, oyun oynamayı seven, iyi huylu, hiç bir şeyi umursamayan, sahibine olan düşkünlüğü ile tanınan, avcı yeteneği gelişmiş ve gezmeyi seven American Cocker ırkı genellikle şampanya ya da tarçın rengindedir.

Erkeklerin boyları yaklaşık 39-40 cm. uzunluğunda ve ağırlıkları ise 38-40 kg. ağırlığında, dişileri ise boyları 38-40 cm. uzunluğunda ve 13-15 kg. ağırlığında olabilmektedir. Küçük bir ırk olması nedeniyle evde bakımı uygun ve kolaydır. Ancak hangi ırk, hangi cins olursa olsun her köpeğin bahçeli bir evde bakımı tercih edilmelidir. Evlerde bakılan köpek ırkları arasında American Cocker orkı üst sıralarda yer almaktadır. American Cocker ırkı yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşayabilmektedir. Avcılıkta yetenekli bir ırk olduğu için bu köpeği ava götürdüğünüzde cesur davranışlarıyla karşılaşırsınız. Hatta 1800 yıllardan itibaren kuş avında kullanılmıştır. Bunun yanında kaldığı ve sahiplendiği evde de cesur bir köpektir. Çocuklarla iletişimi çok iyidir ve çok iyi geçinirler. American Cocker ırkı çocukla çocuk olabilmeyi başarabilen American Cocker ırkı sahibine ve çevresindeki insanlara karşı da aynı zamanda saygılıdır. Bu ırk devamlı kuyruğunu sallamaktadır. Kuyruk sallamasının anlamı ise sevecenliğinin ve sıcakkanlılığının bir göstergesidir. Özellikle çocuklarla olmak üzere sahibi ve aile bireylerinin her üyesi ile oyun oynamayı çok severler.

American Cocker’ların eğitimi zeki ve akıllı olmaları nedeniyle kolay olabilmekteyken dikkatlerinin çabuk sağılması nedeniyle sizi biraz uğraştırabilir. American Cocker eğer iyi bir eğitim almamışsa özgür yapıları nedeniyle başına buyruk davranabilirler. Bu nedenle bu ırka iyi bir eğitim şarttır. American Cocker ırkı tek başına eğitilmelidir. Çünkü diğer hayvanların havlamaları ve yaptıkları hareketler dikkatlerini dağıtır. Aynı şekilde eğitim sırasında garip davranışlardan ve disiplinsiz hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu gibi durumlar da köpeğinizin dikkatini dağıtacaktır. Sonuç da verilen eğitim iyi sonuç vermeyebilir. Zeki ve akıllı olmaları nedeni ile basit komutları sizi uğraştırmadan kolaylıkla öğrenirler. İtaat eğitimlerine yavru bir American Cocker yavrusu 3 aylıkken başlanabilmektedir. Eğitim sırasında kesinlikle fiziksel şiddet uygulanmamalı, hatta fiziksel temastan da kaçınılmalıdır.

American Cocker’ları en iyi eğitme yöntemi ödül-ceza yöntemidir. Oyunu seven American Cocker ırkına öğretmek istediğiniz bir komutu öğrendiğinde ya da olumlu bir davranışta bulunduğunda onu güzel bir oyuncak ya da köpek bisküvisi ile ödüllendirebilirsiniz. Yanlış bir davranışta bulunduklarında ise yüksek sesle uyarmak anlayabilecekleri en iyi yöntemdir. Eğer bir American Cocker’ı disiplini elden bırakmadan yukarıda bahsettiğimiz gibi ödül-ceza sistemi ile eğitirseniz eğitimi çok çabuk bitecektir. American Cocker’ları çocuksu yapıda oldukları için eğitime sık sık ara verilmeli ve hiç bir zaman baskı kurulmamalıdır. Baskı kurulan ve şiddet uygulanan American Cocker köpeği bazen saldırgan tavırlar sergilerken bazen de içine kapanabilmektedir. Irkı ve türü ne olursa olsun köpek eğitimi sabır isteyen bir iştir. Bu nedenle eğer köpek eğitimi için sabrınız yoksa Köpek Eğitimi American Cocker konusunda uzman bir yetkiliden yardım da alabilirsiniz.

Bu yazı 755 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu