köpek eğitimi

Köpek Temel İtaat Eğitimi

Paylaş
 

Köpek Temel İtaat Eğitimi

Köpek temel itaat eğitimi, köpek ve sahibi arasında oldukça önemli bir unsurdur. Bir köpeğe birden çok ve değişik yöntem ile temel itaat eğitimini verebilirsiniz. Nasıl bir eğitim tekniği seçerseniz seçmiş olun ya da köpeğinizi herhangi bir eğitim merkezine götürürseniz götürün köpeğinizin temel itaat eğitimini uygun bir şekilde alması için dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Öncelikle köpeğinizle aranızda size özel bir bağ ve yakınlık kurup sağlıklı bir köpek-sahip ilişkisi kurmalısınız. Yakınlık göstermelisiniz ancak yine de köpeğinizle aranızda değişmeyecek bazı sınırlar belirlemelisiniz ve bunlardan taviz vermemelisiniz ki verdiğiniz eğitimin faydasını görün. Eğer köpeğiniz davranışlarınızda tutarsızlık görürse verdiğiniz eğitim maalesef kalıcı olmayacaktır.

Köpek temel itaat eğitimi, köpeğinizin onu eğitirken koymuş olduğunuz bazı sınırlamaları kabul etmesini sağlar. Köpeğiniz sadece bu şekilde toplumun bir parçası haline gelebilir. Ayrıca köpeğinize vermiş olduğunuz bu eğitim sayesinde ilerde meydana gelebilecek davranış bozukluklarının da önüne geçmiş olursunuz. Köpeğinizle son derece uyumlu, eğlenceli ve mutlu bir hayat geçirmek istiyorsanız temel itaat eğitimi siz ve köpeğiniz için çok önemli ve yararlıdır. İtaat eğitimi sayesinde hem köpeğinizin hem de buna bağlı olarak da sizin hayatınızda meydana gelebilecek sorun ve karışıklıklarının önünü kesmiş olursunuz. Ancak bu sayede köpeğiniz doğru ve yanlışı ayırt edebilecek, hayatta ve sizin yanınızdaki konumu daha iyi bilecektir.

Eğitim, hem siz hem de köpeğiniz için oldukça eğlendirici olacaktır. Köpek temel itaat eğitimi ile her iki tarafta aslında bu durumdan ödülünü alır. Siz daha uyumlu bir köpeğe sahip olursunuz, köpeğiniz de ona verdiğiniz komutları düzgün bir şekilde yerine getirdiğinde onu ödüllendirirseniz davranışları daha düzgün bir şekilde oturmakla birlikte köpeğinize güvenerek, mutlu ve rahat bir biçimde onu istediğiniz yere götürebilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz sizin komutlarınızı dinledikçe aslında daha da güven de olacaktır. Sizin ona seslenmenizle birlikte köpeğiniz kendine zarar verebilecek durumların da farkına varacak ve onlardan kaçınacaktır. Köpeğinizin sizin ondan beklediklerinizi anlayacak ve ona göre davranacaktır, böylece köpeğinizle aranızdaki sevgi, güven ve mutluluk bağları pekişecektir.

Köpeğinizi köpek temel itaat eğitimi sayesinde isterseniz evde isterseniz de dışarda dilediğiniz gibi serbest bırakabileceksiniz. Eğitimden sonra köpeğiniz sizin liderliğinizi daha kolay kabul edecek ve komutlarınızdan dışarı çıkmayacaktır. Eğer köpeğinizin eğitimine gereken önemi vermezseniz maalesef istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Maalesef eğitilmemiş köpeklerin birçoğunun sonu hayvan barınaklarında bitiyor, köpeğe gerekli eğitim verilemediğinden köpeğiyle başa çıkamayan hayvan sahipleri köpeklerini barınaklara bırakıyor. Köpeğinizi eğitmezseniz hem ailenizdeki yetişkinlere hem de çocuklara karşı tehlikeli bir hal alabilir. Köpeklerinizde çok sayıda davranış bozukluğu görülebileceği gibi bu durumdan komşularınızın da rahatsız olma ihtimali hayli yüksektir. Tüm bunlar köpeğinizin devamlı olarak dışlanmasına ve azarlanmasına yol açacak ve köpeğiniz ailede gerekli yerini alamayacaktır.

Köpeğinize, köpek temel itaat eğitimi verirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ödüllendirme ve cezadır. Köpeğiniz sizin istediğiniz bir şey yaptığında onu överek ya da ona bir ödül vererek onu mutlu etmelisiniz, istemediğiniz bir şey yaptığında ise uygun bir şekilde cezalandırmalısınız. Buradaki en mühim kısımlardan biri de ödül ve cezanın zamanında verilmesidir. Köpeğinizin komutları hemen öğrenmesini beklemeyin, ona zaman verin. Köpeğinize tekrar yaptırırsanız zamanla tüm komutlarınızı öğrenecektir. Köpeğinizi kesinlikle gerekmedikçe ödüllendirmeyin ya da ona ceza vermeyin. Eğitim sürecinin işkenceye dönüşmesini istemiyorsanız eğitim sürelerini kısa tutun, eğlenceli ve öğretici hale getirin. Öncelikle köpeğinize temel komutları öğretin ancak böylelikle yeni öğreteceklerinizi bunun üzerine inşa edebilirsiniz.

Bu yazı 457 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu