köpek eğitimi

Köpek Çiftlikleri

Paylaş
 

Ülkemize yaygın olarak bulunan köpek çiftlikleri, sahipsiz ve terkedilmiş köpeklerin bulunduğu, bunların en iyi şekilde yetiştirilerek farklı insanlara satıldığı, genellikle değişik cinslerde köpeklerin bulunduğu bir çiftliktir. Burada yaşayan köpekler son derece eğitimli ve değerli köpeklerdir. Köpek Çiftlikleri aynı zamanda köpek almak isteyen insanlar için köpeği eğitmede ve sağlıklı geliştirmede önemli rol oynuyorlar. Köpek alıcılarının genellikle pet shopları tercih ettikleri bilinmekte. Köpek çiftliklerinde yetiştirilen köpekler çoğu zaman pet shoplara gönderilerek burada kendilerine alıcı bulabilirler.

 

Ancak bazı köpek çiftlikleri pat shoplara karşı tavır takındıkları için özenle yetiştirdikleri köpekleri alıcı ile birebir muhatap olarak satabilir. Köpek çiftliklerinde çalışan personeller köpeklere tıpkı bir bebeğe özenle yapılan bakım gibi köpekleri yetiştirmekteler. Köpeklerin de yavru ve sevgiye muhtaç olduklarının bilincinde olan bu personeller şiddet ve cezalara başvurmuyor, köpeklere sevgi ve şefkatle yaklaşarak hem eğitimlerini hızlı şekilde tamamlamalarını sağlıyor, hem de köpeğin güvenini kazanıyor. Bu çiftlikte birbirinden farklı köpek cinsleri olduğu için köpeklerin birbirini parçalama olasılığı mevcuttur. Bu durumun önüne geçmek için köpekleri ayrı barınaklarda yaşatılarak herhangi kötü sonuca olasılık tanınmıyor.

 

Ülkemizde bulunan tüm köpek çiftlikleri kesinlikle Tarım Bakanlığından ruhsatlı olmalıdır. Eğer ruhsatsız ve bakımsız olan köpek çiftliklerinden köpek alacaksanız bu köpekler zor şartlarda yetişmiş, muhtemelen kısırlaştırılmış ve şiddet görmüş sağlıksız köpeklerdir. Böyle köpek çiftlikleri duyduğunuz veya gördüğünüz taktirde yetkililere şikayet ederek, köpeklerin özgür ve hak ettikleri saygı çerçevesinde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Köpek çiftliklerinden bir köpek aldığınız da eğer o köpeğe şiddet gösteriyor, eziyet ediyorsanız köpek çiftliği o köpeği sizden geri alma hakkına sahiptir. Köpek Çiftlikleri pet shoplardan farklı olarak yetiştirilen köpeğin tüm bakımını ve gelişimini sağlıklı, hijyenik ortamlarda, profesyonel bakıcılar eşliğinde yapılmaktadır. Buna karşın pet shoplarda bulunan köpekler, genellikle kısırlaştırılmış ve asabi, şiddet eğilimleri olan, güvensiz köpeklerdir.

 

Eğer bir köpek sahibine bağlanmıyor, itaat etmiyorsa bunun tek nedeni güvendir. Güven oluşmama nedeni ise hayvanın size ısınamamasıdır. Bir köpeğin sezgileri çok güçlü olduğu için sahibinin yalancı ve sert tavrını hissedebilir, buna karşın köpek de sert bir tavır takınır. Köpek çiftliklerinde köpekler kısırlaştırılmadan, özgürce hayat sürebiliyor, gördükleri ilgi ve şevkatle sahiplerine kısa sürede bağlanabiliyorlar. Burada bulunan köpeklere düzenli olarak gelişimlerinin her aşamasında gerekli iğneler yapılarak hastalık riski önleniyor. Profesyonel bir kurum olan köpek çiftlikleri daime Tarım Bakanlığı tarafından denetlenerek mevzuata uygun bir kurum haline getiriliyor.

 

İstenilen düzeyde olmayan köpek çiftlikleri kapatılarak köpekler daha düzgün ve güzel bir çiftliğe naklediliyor. Ayrıca köpek çiftliklerinde veterinerler ve hayvan psikologları bulundurulması şarttır. Bu sayede köpek burada kaldığı süre içerisinde hem fiziksel hem de psikolojik destek alarak tam gelişimini tamamlıyor. Onlarca farklı köpek ırkının bulunduğu köpek çiftliklerinde süs köpeklerinden av köpeklerine kadar birçok cins köpek yaşamakta. Burada tespit edilen sağlıksız bir köpek karantina odasına alınarak en erken müdahaleler yapılıyor ve köpek sağlığına kavuşabiliyor. Ayrıca bu geniş çiftliklerde köpeklerin spor yapabilmesi için gezdirme alanları da mevcuttur.

 

Köpeklerin kaldığı barınaklar her gün temizlenerek sağlıklı ve hijyenik bir ortam oluşturuluyor. Dezenfekte edilen barınaklarda her gün su ve yemek kapları barınak görevlilerinin belirlediği saatlerde doldurularak köpeklerin düzenli beslenmesi sağlanıyor. Çiftleştirilmek istenen köpekler aynı cinste ve yaşta olmasına dikkat edilerek, uzman yardımı ile güvenli bir şekilde çiftleştiriliyor. Son olarak kapalı barınaklarda güneş ve oksijenden faydalanılabilmesi için pencere ve açık bölümler bulundurularak köpeğin rahatı sağlanıyor.

 

Bu yazı 629 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu