köpek eğitimi

Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi

Paylaş
 

İnsanoğlunun tarihler boyunca en sadık dostları olan köpeklerin atasının kurtlar (CanisLipus) olduğu düşünülüyor. Bu kurtların ise bundan yaklaşık olarak 10 ile 15 milyon yıl önce yaşamış olan Tomarctus’lardanevrilmesi sonucu meydana geldiği görüşü çoğu kişi tarafından kabul görüyor. Köpekgiller ailesinin Avrupa’ya göçü ise bundan yaklaşık olarak 7 milyon yıl önce olduğu ve 1 milyon yıl önce ise batıya doğru göç ettikleri düşünülüyor.

Bu göç süresince kurtlar evrimini tamamlayarak evcil köpeğin atası olduğu sanılan CanisFamilaris dönüştüğü konusu yaygın olarak geçerlilik gösteriyor. Bununla birlikte köpekler evrim süresince insanlarla bir etkileşim halinde olmuşlardır. Köpeklerin insanoğlunun hayatına ilk girişi ise bundan yaklaşık olarak 14 bin yıl önceye dayanıyor. Bu bilginin kaynağı ise İsrail’de bulunan bir insan fosilinin elinde yavru bir canlı olmasındandır. Ancak bu canlının kurt mu yoksa köpek mi olduğu günümüzde hala netlik kazanmamış bir konudur. Bunun yanında Avrupa, Asya ve Amerika kıtasında da aynı döneme ait bulgulara rastlanması bu görüşü destekler niteliktedir.

İnsanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvan olarak bilinen kurtların göçebe bir yaşam süren insanlarla beraber yaşadığı ve onların atıklarıyla beslediği düşünülüyor. Ancak zamanla insanlarla iletişime geçen kurtlar avlanma ve koruma gibi birçok görevde ortak çıkarlar doğrultusunda insanın en yakın yardımcısı konumuna gelmiştir. Hatta köpeklerin bu kadar farklı türlerinin olması insanların gelişen dünyaları sonucu farklı ihtiyaçlarının doğmasından ve bunun sonucu olarak köpekleri pek çok farklı görev amacıyla kullanması sonucundandır.

Yavru olarak alınan köpekler sahibi tarafından ilk kez evine getirildiğinde korkak ve huysuz davranışlarda bulunabilir. Yavru köpekler annesi ve kardeşlerinden yeni ayrıldığı için ev ortamına alışamaz ve yabancılık çeker. Köpek sahibi bu gibi durumları normal olarak karşılamalı ve köpeğin ev ortamına alışması için gereken özveriyi göstermesi gerekir. Bunu yavru köpeğe ait bir bölüm yaparak ve bu yere ona ait olan eşyalar koyarak başlangıç için bulunduğu ortama uyum sağlamasına yardımcı olunabilir. Köpek sahibi ayrıca köpeğe sevgini göstermeli ve onunla oyunlar oynamalıdır.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeklere verilecek olan tuvalet eğitiminin en kolay yolu koşullandırma metodudur. Bunu ise köpeğin istenilen davranışı yapması sonucu onu ödüllendirerek yapmak gerekiyor. Örnek olarak öncelikle köpeğin tuvaletini yapacağı yer belirlenmelidir. Daha sonra köpeğin tuvaletinin geldiği zamanların takibi gerekir. Bu zamanlar yemek sonrası, uykudan kalktıktan sonra, su içtikten sonra ve oyun sonrası zamanlardır. Köpekler tuvaletleri geldiği zaman etrafı koklar ve kendi etrafında dönerler. Bu zamanda kişi köpeği tuvaletini yapacağı yere götürmelidir. Köpek o bölgeye tuvaletini yaptıktan sonra sahibi onu sevmeli ve ona bir ödül vermelidir. Bu davranışlar belli bir süre tekrarlandıktan sonra köpek bu olayları kafasına kazır ve tuvaleti geldiği zaman otomatik olarak o bölgeye giderek tuvaletini yapar.

Köpeklerde Öğrenme Metotları

Köpeklerde öğrenme tekrar yaparak meydana gelir. Köpekler gerekli eğitimi almadan önce kafalarında olan doğal davranışları sergilerler. Ancak bu davranışlar bazı durumlarda yeterli olmaz ve köpek başka yollar dener. Denediği bu yollar sonucu deneyim kazanarak öğrenir. Köpek doğru davranışa ulaştıktan sonra bu davranışı aklına kazır. Çünkü sonucunda bir ödül vardır. Köpeklerdeki bir diğer öğrenme yolu ise şartlı refleks sonucu öğrenmedir. Bu metot Pavlov’un deneyinde olduğu gibi kişi köpeğe bir davranış yaptırmadan önce onu bir uyaran yoluyla şartlaması gerekir. Bu ve daha birçok metot uzun süren bir sabır ister. Bu noktada köpek eğitimi konusunda güvenilir ve kaliteli bir hizmet sunan Kadıköy Köpek Eğitimi Merkezi köpek sahiplerine yardımcı olmaktadır. Sahip olduğu uzman eğiticilerle birlikte Kadıköy Köpek Eğitimi Merkezi köpek eğitimi konusunda tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

Bu yazı 301 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu