köpek eğitimi

Pomeranian Boo Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Pomeranian Boo Köpek Eğitimi

  Eskiden ülkemizde çok bilinmezken, son yıllarda özellikle sosyetenin tercih ettiği çok popüler olan Pomeranian Boo cinsi köpekler, sevimli, tatlı, sempatik ve hayat dolu köpek pansiyonu görünümüyle çok ilgi çekmektedir. Yaklaşık 30cm uzunluğunda ve maksimum 3 kilogramağırlığında olan Pomeranian Boo cinsi köpekler, dik kulaklı ve sivri burunludur. Bademe benzeyen koyu renkli gözleri oldukça parlak bir yapıdadır. Oldukça tüylü olan bu cins köpeklerin boynunda gür bir yele bulunmakta ve kuyrukları da sırtlarına doğru kıvrık şekildedir.

Çok yoğun ve iki tabakadan oluşan tüylerinin bakımı oldukça önemlidir. Neredeyse sürekli tüy döken Pomeranian Boo cinsi köpeklerin, vücutları küçük olduğundan, diğer köpek cinslerine oranla evde fazla dökülmüş tüye rastlanmaz. Haftada en az 3-4 defa taranması gerekmektedir. Sık banyo yaptırılmasına gerek olmamakla beraber, belli aralıklarla, çok sık olmamak şartıyla, uygun bir köpek şampuanı ile yıkanmaları da sağlanabilir. Tıraş ihtiyacı olmayan Pomeranian Boo cinsi köpeklerin tüy bakımlarının ciddiye alınması, bu köpeklerin deri hastalıklarına karşı korunması için önemlidir.

Daha çok ılık havaları seven Pomeranian Boo ırkı köpekleri, sıcak havalardan hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle sıcak iklimlerde bakılmaları çok zordur. Dişlerinin her gün fırçalanması gereken bu ırk köpeklerinin, erken yaşta dişlerini kaybetmemesi için özen gösterilmeli ve dişlerin temizliğine önem verilmelidir. Dişleri fırçalanırken, boğazına su kaçma ihtimali yüksektir ve dikkat edilmelidir. Ayrıca Pomeranian cinsi köpeklerin göz çevrelerinin ve kulak temizliklerinin bakımı da, sağlıklarının korunması açısından büyük önem taşımaktadır.

Çok enerjik bir yapısı olan Pomeranian Boo cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları, evde oynadığı oyunlar için izin verilirse karşılanabilir. Ancak her gün düzenli olarak dışarı çıkarılması ve yürüyüş yaptırılması, bu köpek cinsi için daha iyi olacak, sağlığının korunması için yararlı olacaktır. Yaşam süreleri iyi bakılırlarsa 15 yıla kadar uzayabilen Pomeranian Boo cinsi köpeklerin, diz kapağı çıkıklığı, kalp hastalıkları, deri hastalıkları, göz enfeksiyonları gibi hastalıklara yatkınlıkları daha fazladır. Yatkın oldukları hastalıklardan korunmalarının sağlanması da, sahipleri tarafından ne kadar iyi bakılıp, ne kadar doğru beslenmeleri ile çok yakından ilgilidir. Yemek konusunda çok seçici olan Pomeranian Boo cinsi köpeklerin, kuru mama ile beslenmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sahibine karşı çok sevgi dolu ve çok sadık olan Pomeranian Boo ırkı köpekler, yabancılara karşı ilk önce oldukça mesafeli, alışma sürecinden sonra ise, oyuncu bir yapıya bürünebilir. Çocuklara çok iyi anlaştığı söylenemeyen Pomeranian Boo ırkı köpekler, özellikle küçük çocuklarla anlaşamazlar. Isırma eğilimleri fazla olan Pomeranian Boo cinsi köpeklerin, küçük çocuklarla oynamasına, özellikle de yalnız kalmalarına izin verilmemelidir. Küçük yaştayken diğer hayvanlarla bir arada bulunmayan Pomeranian Boo cinsi köpekler, çevrelerindeki hayvanlarla da çok uyumlu değillerdir.

Poomeranian Boo köpek eğitimi, sosyalleşme eğitiminin verilmesi gereken, bu konu üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir eğitimdir. Pomeranian Boo cinsi köpeklerin eğitilmeleri oldukça zordur. Çok inatçı ve başına buyruk olan bu ırk köpeklerin bu özellikleri eğitimlerine de olumsuz olarak yansımaktadır. Ancak birçok süs köpeğinin aksine, Pomeranian cinsi köpeklere tuvalet eğitimi vermek oldukça kolay ve çabuk olur. Çok fazla havlayan bu cins köpeklerin havlamalarının önüne geçilmesi için ve apartmanda rahatsızlıklara neden olmamak için, bu konuda da verilen eğitimin önemi büyük olacaktır. Ayrıca havlama konusunda verilen eğitimde, Pomeranian Boo cinsi köpeklerin, hangi durumlarda havlamaları gerektiği öğretilecek olursa, Pomeranian Boo köpekleri, çok iyi bir bekçi köpeği olabilirler. Tam bir ev köpeği olan bu cins köpeklere verilen ciddi bir eğitim sonunda, ortaya çıkabilecek bazı sorunlardan kurtulmakta mümkün olacaktır.

Bu yazı 1740 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu