köpek eğitimi

Kurzhaar Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Kurzhaar Köpek Eğitimi

Kurzhaar cinsi köpekler halk arasında Alman paunter’i olarak bilinmektedir. Kısa tüylere sahip olan bu cins köpekler oldukça estetik bir fiziğe sahiptirler. Kökeni 19. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Alman avcılar tarafından av köpeği olarak yetiştirilen bu köpekler avcı köpeğidir. Burunları çok gelişmiş olan bu cins köpekler karada hızlı oldukları kadar suda da oldukça iyilerdir. Avını takip etmeyi bırakmayan bu köpekler suda da avı takip ederler. Ortalama olarak boylarının uzunluğu 62 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Ağırlıkları ise 32 kilogram civarındadır. Genellikle düz renkleri olmasına karşın bazı türlerinin benekli bir kürkü vardır. Düz renge sahip olanlar açık ve koyu kahverengi renklerinin yanında nadir olarak siyah renkleri de görülmektedir. Benekli olan cinslerin genellikle kafa kısımları düz koyu renktedir. Kurzhaar Köpek Eğitimi biraz sabır istese de başarı ile sonuç ama olasıları neredeyse %100dür. Bu ırklar oldukça zeki bir köpek cinsidir. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre 117 köpek cinsi arasından en zeki 16. cins olarak seçilmiştir.

İtaat etme oranları yüksek olan bu cinsler otoriter davranmazlar oldukça uysaldır. Sürekli ona bir emir vermenizi isterler. Tüyleri çok kısa olduğu için taranmaya ihtiyaç duymazlar. Fakat avcı köpekleri olduğu için çamurlu, tozlu, topraklı arazilerde çok kirlenebilirler. Bu nedenle ayda bir yıkanması gerekebilir. Suyu çok seven bu köpekler oldukça iyi yüzücülerdir. Çok enerji ve hareketlidir. Apartman yaşantısına hiç uygun olmayan bu köpekler, avcılığın verdiği içgüdü ile sürekli etrafta bir şeyler aramak istemektedir. Ava çıkarmasınız bile en azından geniş bir alanda dolaşmasına izin vermeniz gerekmektedir. Karzhaar Köpek eğitimi Türkiye’de birçok çiftlikte profesyonel eğitmenler tarafından özel olarak yapılmaktadır. Bu çiftliklerde yavru Karzhaar köpekleri satışı da yapılmaktadır. Fiyatları oldukça yüksek olan bu köpekler çok cins olmasının yanında çok yaygın da değillerdir. Bahçeli yerde beslenen köpeklerde duvar boyutlarının en az 2, 3 metre olması gerekmektedir. Aksi takdirde çok sportif yapıya sahip olan bu köpekler duvardan atlayıp diğer bahçeye geçebilirler.

Karzhaar Köpek Eğitimi sırasında sizin de çok eğlenecek olmanız köpeğinizi de mutlu edecektir. Ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Alman asıllı bu köpekler uzun bir dönem polisler için uyuşturucu bulmak için narkotikte görev yapmıştır. Ailenin diğer üyeleri ile arası iyi olan bu köpeklerde kurkular kesilmektedir. Bunun sebebi avlanırken avını yakalamak için geçtiği çalılardan rahat geçebilmesi içindir. Kuyruklarını çok salladıkları için av sırasında birçok diken batmaktadır. Dünyaca ünlü birçok kulüp tarafından da onay alan bu köpekler dünyanın birçok ülkesindeki avcılara yardımcı olmaktadır. Genellikle kuş, tavşan avlarında kullanmalarının yanında suda da iyi oldukları için kuzgun avında da kullanılmışlardır. Alınları nerdeyse hiç yoktur ve kahverengi burunlara sahip olan bu köpeklerin aşılarının düzenli olarak yapıldığı takdirde çok fazla sağlık sorunu yaşamamaktadırlar. Karzhaar Köpek eğitimi sertifikalı bir eğitmen tarafından 200 ile 300 lirasında olan fiyatlarla verilebilmektedir. Oldukça yumuşak bir yürüyüş yapısına sahiptir. Bunun böyle olmasının sebebi ise avını yakalamak için pusuya yattıklarında ayak seslerini duyup avın kaçmasını önlemektir.

Avda kullanılmayan Karzhaar cinsi köpekler vardır. Aile köpekleri de olan bu ırk, aynı zamanda çok iyi de dosttur. Sahiplerine olan bağlılıkları ile bilinirler. Yabancı insanlara karşı umursamaz olurlar fakat zaman zaman agresif tavırlar da sergiledikleri görülmüştür. Evde başka evcil hayvanınız varsa onunla da çok iyi anlaşacak olan bu köpeklerin çok hareketli olması sizi biraz yorabilir. Çünkü bu cins köpeklerin enerjileri kolay kolay tükenmez.

Bu yazı 694 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu