köpek eğitimi

Okmeydanı Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Köpek eğitiminin başarılı olmasında çok önemli olan iki faktör vardır. Bunlardan birincisi köpek yavruyken daha hızlı öğrendiği için köpeğin eğitimine köpek daha yavruyken başlanması ve köpekle eğitici arasında psikolojik yönden olumlu ve güvenli bir bağ kurulması. Bunun içinde köpek eğitmeninin çok sabırlı ve otoriter olması gerekir. Köpek eğitimi ile ilgili bir çok yöntem vardır. Köpek eğitim kitapları köpek eğitim kursları ve en önemlisi de okmeydanı köpek eğitimi gibi köpek eğitimi veren köpek eğitim çiftlikleri.

Okmeydanı köpek eğitimi ve diğer tüm eğitim çiftlikleri köpeği daha doğru daha sağlıklı ve daha profesyonel bir şekilde eğittiği için daha çok tercih edilmelidir. Köpek eğitiminde temel itaat eğitimi dışında fiziki güç geliştirme eğitimleri güven duygusu eğitimleri koruma ve bekçi köpeği eğitimi devriye köpeği eğitimi ve keşif köpeği eğitimleri gibi ileri itaat içeren eğitimler verilmektedir.

Fiziki Güç Geliştirme Çalışmaları

Bekçilik asker veya polis köpeği olarak yetiştirilecek köpeklerin fiziki güçlerinin cesaret dikkat ve kendine güvenlerinin çok gelişmiş olması gerekir. Fiziki güç eğitiminde yükseklik uzunluk denge tırmanma gibi eğitimler yer alır.

– Yüksek Atlama Çalışmaları

Yüksek atlama engeli 6 tane engelden oluşur. Engeller en düşük kademeden en yüksek kademeye doğru yapılır. En önce en alçak kademeyle başlanıp köpek başarılı oldukça bir sonraki kademeye geçilerek en son altıncı kademede bitirilir. Yüksek atlama engeli bidonlar üst üste konarak ya da hilal engeli kullanılarak yapılır.

– Uzun Atlama Çalışmaları

Uzun atlama çalışmalarında 150 cm uzunluğu 120 cm genişliği ve 70 cm derinliğindeki engeller kullanılır. Bu engellerin içi su dolu olmalıdır. Eğitimde önce 50 cm uzunluğundaki engel kullanılır köpek bu engeli geçtikten sonra 100 cm uzunluğundaki engelle çalışılır son olarak ta 150 cm uzunluğuyla çalışılıp bu eğitim bitirilir.

– Denge Yeteneği Çalışmaları

Denge yeteneği çalışmaları düz tahta veya kütükler ile yapılır. Bu engeller 50 cm yüksekliğinde 360 cm uzunluğunda ve 30 cm çapında olmalı.

– Tırmanma Yeteneği Çalışmaları

Tırmanma yeteneği çalışmaları merdiven veya üçgen prizma şeklindeki engellerle yapılır. Köpek atla komutuyla bu engeli tırmanır ve bir kaç saniye bu engelin en üst kısmında dinlendikten sonra diğer taraftaki basamaklarını aşağıya iner.

Güven Duygusu Geliştirme Çalışmaları

Bu çalışma 60 cm çapında ve 360 cm boyundaki bir tünel yardımıyla yapılır. Eğitmen tünelin giriş kısmında köpeğe kal emrini verir ve tünelin çıkış kısmına geçerek sürün emrini vererek köpeğin tünelden geçmesini sağlar.

Koruma Ve Bekçi Köpeği Eğitimi

Koruma ve bekçi köpeği eğitimi bir bina tesis ya da bölgeyi koruma amacıyla verilir. Koruma ve bekçi eğitimi verilen köpekle sadece bir kişi ilgilenmeli ve o kişinin dışında birisiyle yakın ilişki kurması kesinlikle engellenmelidir. Koruma ve bekçi köpeğine asla ceza verilmemelidir. Bekçi köpeğine sorumlu olduğu bölgeye giren herkese şiddetli tepki vermesi ve yabancı gördüğü canlı veya cansız olan her şeye karşı saldırgan bir tavır sergilemesi öğretilir.

Devriye Köpeği Eğitimi

Askeri polis cezaevi ve fabrika gibi alanları koruma amacıyla yetiştirilen devriye köpekleri koruma ve bekçilik eğitimi de almış olmalıdır. Devriye eğitimi toplu olarak verilir ve köpek devriyeye eğitici ile çıkar. Grupta her köpeğin bir bölgesi vardır ve kendi bölgesine giren herhangi bir yabancıyı hissettiği anda hemen eğiticisine bildirir.

Keşif Köpeği Eğitimi

Keşif köpekleri kaybolan kayakçı dağcı karda mahsur kalan araçlar ve deprem gibi afetlerde toprak altında kalanları bulmak için yetiştirilir. Keşif köpek eğitimi her gün 4 saat ve sadece köpek eğiticisiyle ve hiç bir ip ucu olmadan sadece köpeğin koku alma duyusundan yararlanılarak aranan kişi ve nesneyi bulmasını sağlayarak yapılan bir eğitim türüdür.​​

Bu yazı 333 kere okundu.
Etiketler:
Okmeydanı Köpek
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu