köpek eğitimi

Köpek Tasma Eğitimi Nasıl Verilir?

Paylaş
 

Köpek sahiplerinin köpeklerine vermesi gereken eğitimlerin başında tasmanın bağlı olduğu zamanda köpeklerin sahiplerinin yanında nasıl durması gerektiği konusudur. Tasma eğitimi köpekler ve köpek sahipleri için oldukça büyük önem taşıyor. Birçok kişi köpek tasma eğitimi nasıl verilirsorusuna cevap arıyor. Tasma eğitimini başarılı bir şekilde almış köpekleri ile yürüyüşe çıkan köpek sahipleri hiçbir zorluk yaşamadan gezintilerini yapabiliyorlar. Bu durum hem köpeklerin daha verimli sosyalleşmelerini sağlıyor hem de sahiplerinin köpekleri ile daha verimli zaman geçirmesine neden oluyor.

Tasma eğitimi gerektiği gibi usulüne uygun bir şekilde verilirse birkaç hafta içinde köpekler sahipleri ile güvenli bir şekilde yürüyüşe çıkabilirler. Ancak köpeklere verilecek olan tasma eğitimi köpeklerin karakterine, cinsine ve ırkına göre farklı süreler içerisinde tamamlanabilir. Eğer ki bu eğitim süresi uzarsa köpek sahiplerinin bu konuda endişe etmelerine gerek yok. Köpek sahiplerinin bilmeleri gereken en önemli konu köpeklere her şeyin tamamen öğretilemeyeceği konusudur. Sadece öğrenebilecekleri şeyleri öğrenebilecekleri için daha yüksek boyutta bir şeylerin öğrenmesini beklemek yanlış olur. Bu nedenle tasma eğitimleri köpeklerin öğrenebilecekleri konu olduğu için usulüne uygun bir şekilde yapılması durumunda köpekler daha uyumlu hale gelebiliyorlar.

Tasma Eğitimi Aşamaları

Tasma eğitiminin ilk aşaması köpeklerin tasmaya alışmalarını sağlamaktır. Bu aşama köpeklerin eve geldikleri ilk gün itibari ile başlanmalıdır. Köpek tasma ile haşır neşir olarak tasmaya çok kolay uyum sağlayabilir. Köpeklerin yavru iken tasmaya alışmaları tasma eğitimindeki başarılarını da artıracaktır. Köpeklerin yavru iken tasmaya alışmaları onların ilerleyen süreçte tasma ile kendilerini güvende olmalarını sağlayacaktır. Tasma eğitimi verilirken dikkat edilecek konulardan birisi de tasmanın köpeği sıkmayan tamamen rahat olmasını sağlayan tasmalardan tercih edilmesidir.

Köpek sahipleri tasma eğitimi verirken tasmayı köpeklerine bağlayacakları zamanı köpeklerinin oyun oynarken ya da yemek yedikleri anda takmaları öneriliyor. Böylelikle köpekler tasmaya başka bir işle meşgul oldukları için daha az dikkat edecektir. Tasma eğitimini yeni yeni alan köpekler tasmanın ilk takılması ile birlikte ilk etapta tasmayı çıkarmak isteyecektir. Burada yapılması gereken şey köpeğin tasmadan rahatsız olduğunu düşünüp tasmayı çıkarmadan köpeğin tasmaya alışarak tasmayı unutmasını sağlamaktır. Köpek tasmaya uyum sağladığında çıkartılması gerekiyorsa tasma çıkartılabilir.

Tasma ile Yürüyüş Egzersizleri

Tasma eğitiminin ikinci aşaması ise tasma ile yürüyüş egzersizi yapmaktır. Köpeklerin tasmaya alışmaları ile birlikte köpek sahipleri tasma yardımı ile köpekleri ile gezintiye çıkabilirler. İlk etapta bu eğitim verilirken evin içinde tasmalı bir şekilde odadan odaya yürüyüş yapılabilir. Bu aşama bir süre bu şekilde verildikten sonra yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başlanabilir. İlk anda tasma ile yürümek istemeyebilir. Böyle bir durumda köpeğin canını yakmadan tasma ile yürüyüş yapması konusunda köpekler zorlanabilir. Bu eğitim bir süre sonra olumlu sonuçlar doğurarak köpek sahipleri tasmalı bir şekilde köpekleri ile güzel vakitler geçirebilir hale gelirler.

Tasma eğitiminin bir başka aşaması ise köpeğin tasmayı çektirmeden yürümeye alıştırılmasıdır. Bu aşama tasma eğitimi konusundaki en zor aşamadır. Çünkü köpekler dış dünyaya çıktıklarında birçok şey dikkatini çeker ve o dikkatini çeken şeylere yönelmek istedikleri için tasmaları çekiştirirler. Köpeklerin yavruyken bu aşamaya daha kolay alıştıkları biliniyor. Bu nedenle tasma eğitiminin köpekler henüz yavruyken verilmesi daha kolay ve daha kısa bir zamanda gerçekleşebiliyor. Tasma eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimin öncelikle ev ortamında verilmesidir. Çünkü köpekler alıştıkları evde kendilerini güvende hissederler. Güvende hissettikleri yerde bu tür eğitimleri ise daha çabuk kavrarlar. İkinci dikkat edilmesi gereken konuş ise disiplinli ve şefkatli olmaktır.

Bu yazı 402 kere okundu.
Etiketler:
Tasma Eğitimi
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu