köpek eğitimi

Poodle Toy Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Poodle Toy Köpek Eğitimi

Poodle Toy köpek ırkı çok küçük bir köpek ırkıdır. Süs köpeği sınıfında yer almaktadır. Poodle Toy köpek ırkı standart poodle köpek ırkından üretilmiş bir ırktır. Boy ve kilolar haricinde bir standart poodle köepek ırkının tüm özelliklerini yansıtır. Vücudu kare şeklindedir ve çok tüylü bir ırktır. Kıvırcık tüyleri genellikle tek bir biçimde tıraş edilir ve bu tıraş şekli bu ırka özgüdür. Poodle Toy köpek ırkını bilen herkes bu köpeği dediğimiz bu traş ile bilmektedir ve bu tıraş daha asil bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Kafa ve burnunun uzun olduğu için kafası tüylerinin içerisinden çıkan bir görüntü oluşturur. Bilinen Poodle Toy köpek ırkları beyaz, kahverengi ve kayısı renkleridir. Bu ırk her ne renkte olursa olsun genetik olarak gözleri daima koyu renkte olmaktadır.

Poodle Toy ırkı çok küçük bir ırk olduğundan bir apartman dairesinde kolayca bakılabilmektedir. Enerjisini ev içerisindeki hareketleriyle atabilir. Bu nedenle bu köpeği besleyebilmeniz için bahçeli bir eve ihtiyacınız yoktur. Evde kolayca bakılmasının yanında Poodle Toy ırkı uzun yürüyüşleri ve serbestçe oynamayı sevdiğinden ara sıra onunla uzun yürüyüşlere çıkmak ona iyi gelecektir. Eğer imkânınız varsa geniş ve açık bir alanda serbest bırakın koşup oynasın. Bu onun hem psikolojik olarak daha mutlu olmasını sağlayacak hem de sağlıklı gelişimi açısından iyi bir antrenman olacaktır.

Poodle Toy ırkının bakımı biraz masraflı ve zahmetlidir. Tüyleri uzun olduğu için devamlı bakım ister ve parazit, kene gibi canlılara karşı devamlı kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte uzun tüyleri çabuk kirleneceği için ve derisi hava alamadığı için düzenli olarak banyo da yaptırmalısınız. Ayrıca tıraşını da ihmal etmemelisiniz. Ortalama bir buçuk ayda bir tıraş edilmesi gerekmektedir. Dişleri tartar oluşmaya meyillidir. Bu nedenle bu ırkın diş bakımı da önemlidir. Dişleri tartar oluşmaması için düzenli fırçalanmalı ve periyodik olarak diş sağlığı için veteriner kontrolüne götürülmelidir. Bakımında belirtilen bu kadar dezavantajının yanında neredeyse hiç tüy dökmeyen nadir köpek ırkları arasında yer alması tercih sebebi olabilmektedir.

Poodle Toy ırkı köken olarak Avrupa’dan gelmekle birlikte tam olarak hangi ülkeden geldiği bilinmemektedir. Ancak ataları Barbet ırkı ve Belçika Su Tazısı olduğu için bu ırk bir Fransız ırkı olarak benimsenmiştir. Avrupa’da bu ırkın yaklaşık 400 yıldır yaşadığı tahmin edilmiştir. Av ve show ve sirk köpeği olarak yetiştirilerek kullanıldığını kanıtlayan kayıtlar bulunmaktadır. Günümüzde ise hala show ve sirk köpeği olarak yetiştirilmesinin yanında evlerinde köpek beslemek isteyen köpek severler için gerek fazla havlamaması gerekse neredeyse hiç tüy dökmemesi nedeniyle bir numaralı tercih sebebi olmaktadır.

Poodle Toy ırkı zeki ve eğitime çok yatkın olduğu için Poodle Toy Köpek Eğitimi evinizde ailenizle birlikte yapabileceğiniz bir eğitimdir. Çeşitli oyunlar ve değişik numaralar öğrenebilirler, zaten bu yetenekleri sayesinde uzun yıllar sır köpeği olarak eğitilmişlerdir. Sahibine ve aile bireylerine çok düşkündür. Neşeli, hassas, sadık ve koruyucu karakter özellikleri için söyleyebileceğimiz nitelikleridir. Yabancılara karşı her zaman uzak dururlar ve çok şüpheci yaklaşırlar. Bu özelliği ile iyi bir bekçi köpeği özelliğini göstermektedir. Ancak bunun olumsuz tarafı da iyi bir sosyalleştirme eğitim almasını sağlamanız gerekmektedir. Eğitildiği takdirde diğer insanları rahatsız edecek düzeyde havlama özellikleri yoktur. Dişleri çok kesici olmasa da bu ırkı eğer kızdırırsanız sizi ısırabilir ancak size zarar vermez. Bu ısırma huyu çocukları korkutabileceği için çocuklarla oynarken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu yazı 561 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu