köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Güngören

Paylaş
 

Köpek Eğitimi Güngören

Bir köpeğe verebileceğiniz eğitimlerin en başında temel itaat eğitimi gelir. Evinizde eğitecekseniz eğer bu eğitim için başlayabileceğiniz ilk adımdır. Bu itaat eğitimini her köpek almalıdır. Almazsa eğer ileride vereceğiniz eğitimleri doğru bir şekilde veremez ve sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bir köpeğe mutlaka ilk olarak itaat eğitimi verilmesi gerekir. Gün içerisinde sürekli uygulayacağınız bu eğitimi köpeğinizin tasmasını takarak uygulamanız gerekmektedir. Tasma takılı olduğu sürece köpeğinizin kontrolü sizin elinizde olacaktır ve köpeğiniz de sizi takip edecektir. Onun gözleri sizin üstünüzde olmalıdır. Köpeğinize vereceğiniz bu İtaat eğitimleri de şu şekildedir: Takip et, yürü, otur, bekle, yat, aferin, hayır gibi komutlardır.

Köpek eğitimi Güngören olarak ilk eğitim takip et, yürü eğitimidir. Bu eğitimi köpeğinize vererek onu komutlarınızla hareket ettirebilir ve sizi dinlemesiniz sağlayabilirsiniz. Yürü eğitiminde ilk olarak yapacağınız şey köpeğinizin sizin yürürken sol bacak hizanızda sizin hızınıza uyum sağlayabilecek şekilde yürümesidir. Koşarsanız eğer ki köpeğiniz de koşacaktır. Durursanız veya oturursanız köpeğiniz de duracaktır, oturacaktır. Başka bir canlı varlık gördüğünde sizi çekiştirmez ve sizi takip etmeye devam eder. Otur komutu verdiğinizde de sol bacak hizanızı geçmeyecek şekilde olduğu yere oturur. Yine aynı şekilde yat komutu verdiğinizde de sol bacak hizanıza yatar. Yat – bekle derseniz eğer siz başka bir komut verene kadar yatar pozisyonda kalır köpeğiniz. Bu komutları verirken önemli bir nokta da köpeğinize aferin demenizdir. Bu komut sayesinde köpeğiniz onun güzel bir şey olduğunu, doğru bir şey olduğunu ve yapması gereken bir şey olduğunu anlar ve size zorluk çıkarmaz. Bu yüzden ona sürekli aferin kelimesini kullanmanız önemlidir. Verdiğiniz komutları sizi sıkmadan, yormadan yerine getirecektir. Köpeğinizin yapmasını istemediğiniz konularda da hayır komutunu kullanmanız gerekir. Bu komut ile birlikte köpeğinizin yapacağı ya da yapmakta olduğu davranışları yapmayacaktır. Bu komutunuzu dinlediği takdirde yine aferin demeyi unutmayın.

Temel itaat eğitimini tamamlayan köpekler sıradaki eğitimi olan ileri itaat eğitimini almalıdırlar. Bu eğitimde artık köpeğinizin tasmasını çıkartabilirsiniz. Bu eğitim oldukça önemlidir. Eğitimi tamamlayan köpekler, ona ne söylerseniz söyleyin, ne komutlar verirseniz verin sizi dinleyecek ve uygulayacaktır. Bu eğitimler ise şu şekildedir: yabancı birine gitmemesi, başkasından yemek yememesi, geri getirme, uzun yat – bekle, uzaktan yat – otur – bekle gibi eğitimlerdir. Bu eğitimlerden ilk olarak başka birine gitmemesi eğitiminde köpeğinizin size sadık kalması sağlanır. Herhangi biri onu çağırdığında, ona bir şey vermek istediğinde köpeğiniz onu dikkate almayacaktır ve o kişiye gitmeyecektir. Aynı şekilde başkasının verdiği yemeğe ilgi duymamalıdır. Bu da köpeğinizin güvenliği ve yaşamı için oldukça önemli bir konudur. Kötü niyetli kişiler olabilir. Köpeğinize zarar vermek isteyenler olabilir. Bu gibi tehlikelerden korumak için ona sadece sizden yemek yemesini sağlayarak eğitimini vermelisiniz. Aynı şekilde sokak da bulduğu herhangi bir şeyi yememelidir. Onun için zararlı olabileceğini anlamalıdır. Vereceğiniz bu eğitim ile köpeğiniz bilmediği tanımadığı yerlerden, kişilerden yemek yemeyecektir. Diğer bir eğitim de geri getirme komutudur. Köpekler oyunları çok severler ve geri getirme komutu ile herhangi bir şeyi attığınızda sizin bu komutunuz sayesinde onu geri getirecektir. Uzun yat – bekle komutu ise özellikle dış mekânlar da, seyahatinizde sizin de keyfinizi kaçırmadan birlikte vakit geçirebilirsiniz. Uzak yat – otur – bekle komutunda ise köpeğiniz uzaktan verdiğiniz komutlarınızı yerine getirecektir.

Bu yazı 394 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu