köpek eğitimi

Belgian Malinois Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Köpekler her zaman sadece insanın en sadık dostu değil, bazen en sadık yardımcısı da olabilir. Bazı türler evcil hayvan olmak konusunda ideal görünürken, bazı türler daha farklı eğitimlerden geçerek mesleki yardımlarda bulunabilirler. Bu türlerden biri de Belgian Malinois’dir.

Türün Özellikleri Nelerdir

Belgian Malinois, Belçika kökenli bir türdür. Dünya üzerinde çoban köpeği türü olarak geçen 4 ayrı cinsten biridir. Kas yapısı çok kuvvetli ve çevik bir tür olan bu köpeklerin tüylerinde farklılığı görülebilir. Tüyleri kısa yumuşak ve kulakları dik yapıdadır. Boyun tüyleri vücutlarının diğer bölümlerine göre daha uzundur. Bakımı ise oldukça kolay yapılıp haftada 1 kez fırçalanması yeterlidir. Bu cinsin yıkanması çok uygun olmadığı için, mecbur kalınmadıkça yıkanmaması önerilir çünkü sık yıkanması durumunda köpeğin tüylerinin altında bulunan yağ tabakasının zarar görme ihtimali çok yüksektir. Çiftlik ve çoban familyasının bir üyesi olan bu cinsin ömrü ise ortalama 10- 12 senedir.

Belgian Malinois sağlam yapılı ve ılıman iklim şartlarını seven bir tür olsa da genel olarak hava şartlarına uyum sağlar ve soğuğa karşı dayanıklılık gösterir. Çoban köpeklerinin gene özelliklerini kendisinde barındıran bu tür, çoğunlukla kırsal hayatın içinde bulunmaktan hoşlanır. Açık alanda bekçi köpeği olmaya elverişli olmakla beraber günümüzde daha çok polis ve güvenlik şirketleri tarafından yasa dışı malları bulmak konusunda eğitilirler. Bedenleri çok güçlüdür, dolayısıyla bu yapıyı korumaları için beslenmelerin dikkat edilmesi gerekir. Belgian Malinois cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir. Bu ihtiyacın yeteri kadar karşılanması ise oldukça önemlidir. Özellikle tasmasız şekilde ve açık alanda hareket etmesi son derece önemlidir. Ancak saldırgan bir yapıya sahiptir ve bu yüzden gezdirme sırasında sahibinin güvenliği sağlaması gerekir. İyi bir eğitimle ev yaşamına uyum sağlayabilir ancak egzersize duyduğu fazlaca ihtiyaç yüzünden zorluk yaşayabilir. Yine de evde bakım söz konusu olacaksa en azından bahçeli bir ev olması işi kolaylaştıracaktır çünkü bu tür doğası gereği bahçe ortamını daha çok sever.

Eğitimi Nasıl Yapılır?

Belgian Malinois köpek eğitimi için köpek sahibinin deneyimli olması önemlidir. Bu ırk sahibine son derece bağlıdır ve yüksek seviyede koruma içgüdüsüne sahiptir. Bu duruma bağlı olarak çevrelerine karşı saldırgan tutumlar sergileyebilirler. Özellikle bekçi köpeği olarak yetiştirilmek isteniyorsa, kesinlikle profesyonel bir eğitimden geçmeleri gerekir. Ancak böyle bir eğitim verilirse hayvanın saldırganlığı denetim altına alınıp gereken komutlara itaat etmesi sağlanabilir. Belgian Malinois, aynı zamanda çok zeki ve dikkatli bir tür olduğu için verilen eğitimleri çok hızlı anlayabilir. Ancak eğitimdeki en önemli nokta kesinlikle köpek yavru iken başlanması gerektiğidir. Yavruluk döneminde sosyalleşme süreci tamamlanan köpeğin, sonraki dönemde gereken eğitimi alıp uyum sağlaması daha kolay hale gelecektir. Yavruluk döneminde sosyalleşmesi sağlanmazsa, yetişkin döneminde çevresine karşı saldırgan olur ve bu tavrın değişmesini sağlamak oldukça zordur. Sabırlı bir süreç boyunca bilirkişilerin vereceği eğitimle köpeğin denetimi kolaylaşır ve uyumlu olması sağlanır. Genel bakış açısı gereği çocukların olduğu ortamlarda bulunması sakıncalı sayılsa da, köpeğin yavruyken çocuklarla bir arada bulunması ve o sevgi bağıyla büyümesi, büyürken ve büyüdükten sonra alacağı eğitimlerin kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. Belgian Malinois cinsi için en önemli olan şey, sahibinin ilgisidir. Sahiplerine son derece bağlı ve sadık olan bu türü en çok mutlu eden şey sahibinin sevgisini hissetmek ve onunla beraber vakit geçirmektir. Onun bu süreçte hissedeceği sevgi bağı saldırganlığını da bastıracaktır.

Bu yazı 431 kere okundu.
Etiketler:
Belgian Malinois
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu