köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Dachsund

Paylaş
 

Dachsund ırkı köpekler güçlü kaslara sahip bir köpek türüdür. Cesur, neşeli ve inatçı bir ırktır. Uzun bir vücuda ve kısa bacaklara sahip olan Dachsund ırkı köpekler beslenmelerine dikkat edilmediği takdirde kısa sürede kilo alabilmektedirler. Köpek Eğitimi Dachsund ırkı köpeklerde zorlu bir süreçtir ve sabırlı olmak gerekmektedir.

 

Karakteri

 

Dachsund ırkı köpekler sahiplerini koruma eğilimi göstermektedirler ve yabancılardan uzak durmakta, gerektiğinde ise havlamaktadırlar. Canlı, sevecen ve neşeli bir ırk olmalarına rağmen, özellikle kendilerinden büyük köpeklere karşı bir hassasiyetleri vardır ve fazla cesur davranabilmektedirler. Köpek Eğitimi Dachsung ırkı köpekler için zor olabilmektedir. Çok zeki bir köpek türü olmalarına rağmen, inatçı bir yapıya sahiptirler ve bazen eğitimlere yanıt vermeyebilirler. Çocuklarla iyi anlaşırlar ancak tanımadıkları çocuklara karşı daha agresif davranmaktadırlar. Neşeli ve sevecen bir yapıya sahip olmalarına rağmen bazı durumlarda kucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler.

 

Özellikle ev ortamında insanlarla iletişim kurmayı seven, eğlenceli, mutlu, neşeli ve yaramaz tavırlar sergileyebilmektedir.

 

Yaşam Alanları

 

Dachsund ırkı köpekler apartman yaşamına rahatlıkla uyum sağlayabilmektedirler. Ev içinde zaman geçirebilirler ve bahçeli bir eve ihtiyaç duymazlar.

 

Bakımı ve Tüy Yapıları

 

Dachsund ırkı köpekler üç farklı tüy yapısına sahiptir ve orta derecede tüy döken bir ırktır. Sert tüylü olan türün yılda en az iki kez kırpılması gerekmektedir. Uzun ve düz tüylü olanlan ise günlük olarak taranması, fırçalanması ve gerektiğinde kırpılması gerekmektedir. Kaba tüylere sahip olan türün ise düzenli olarak tıraş edilmesi gerekmektedir. Bu ırkın tüyleri türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Renkleri ise siyah, ten rengi, çikolata kahvesi ve kızıl kahve olabilmektedir.

 

Egzersiz ihtiyaçları

 

            Köpek Eğitimi Dachsund ırkı köpekler için önemli bir süreçtir. Özellikle egzersizlerinde çok çabuk yorulabilmektedirler. Bu sebeple arka arkaya egzersiz yaptırılmamalıdır. Dachsung ırkı köpeklerde az egzersizin yeterli olmasına rağmen aktif ve enerjik olabilmektedirler. Günlük yürüyüşlerden ve oyun saatlerinden hoşlanırlar. Çok koşturulmamalı ve fazla zıplama yaptırılmaması gereken bir ırktır. Bu tür hareketler yapısı gereği sırt problemlerine neden olabilmektedir.

 

            Köpek Eğitimi Dachsund ırkı köpeklerde zor bir süreç olmasına rağmen, akıllı, zeki bir tür olmaları ve evde yaşamaya uygun oldukları için tuvalet eğitimi doğru bir şekilde verildiği taktirde çok çabuk öğrenebilmektedirler.

 

Dachsund ırkı köpeklerin üç alt tipi vardır. Smooth Dachsund parlak, pürüzsüz ve düz tüylere sahiptir. Bu tür iki renkli ve benekli olabilmektedir. Tek renkli olanları ise çoğunlukla kızıl, siyah ve krem renklerinde olmaktadır. İki renkliler ise siyah, çikolata kahvesi, gri ve açık kahverengi tonlarındadır. Beneklilerde ise çoğunlukla beyaz ve tonlarında olmaktadırlar.

 

Wirehaired Dachsund türünde vücudunun neredeyse tamamı kaba, sert ve kısa tüylerden oluşmaktadır. Siyah, beyaz, ten rengi ve kızıl tonları en çok görülen renkleridir.

 

Longhaired Dachsund parlak, uzun ve dalgalı tüylerden oluşmaktadır. Özellikle kuyruğundaki tüyler çok fazla uzun olabilmektedir. Aynı zaman da göğüs, karın, kulak ve bacak arkasında da uzun tüyler oluşmaktadır. Renkleri ise siyah beyaz, kızıl tonları, çikolata kahvesi ve açık kahverengi olabilmektedir.

 

Kökenleri

 

Dachsung ırkı köpekler 16. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkmış bir ırktır. Özellikle Büyük Britinya, Almanya ve İsviçre’de av sporu için kullanılmaktadırlar. Çok fazla ve sesli havlayan bir köpek türü olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılabilmektedir. Tavşan, porsuk ve tilki gibi hayvanların avlanılmasında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bacaklarının kısa olması ve vücudunun yere yakın olması kolaylıkla toprağı kazarak, yuvalara ulaşmasını sağlamaktadır. Av köpeği olduğu için seslere ve kokulara karşı duyarlı bir ırktır. Popülaritesini ise 1910 yılında ayrı bir ırk olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu yazı 483 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu