köpek eğitimi

Pozitif Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Pozitif Köpek Eğitimi

Modern şekilde iyi bir köpek eğitimi olarak kabul gören ve pozitif pekiştirme yöntemi kullanılarak yapılan pozitif köpek eğitimi eskiden kullanılan ama tasvip edilmeyen negatif pekiştirme ve cezalandırmanın kullanıldığı klasik köpek eğitiminin yavaş yavaş yerini alarak uzmanlarca da tavsiye edilmektedir. Negatif pekiştirme başta olmak üzere cezalandırma yöntemlerinin köpekler üzerindeki olumsuz etkileri ve bu konularda uzman olmayan kişilerin bu tarz eğitimleri kullanarak köpeklere verdiği zararlar ve olumsuz etkiler ise günümüzde bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Pozitif köpek eğitimi nedir?

Bu eğitim yönteminde köpeğinizin eğitilirken aynı zamanda yapmasını istediğiniz davranışları ödüllendiren, şiddet içermeyen bir dizi yöntemler uygulanmaktadır. Eğitim sürecinde, köpeğin cinsine ve karakterine göre, yiyecek ve oyuncak ödüllü, sevgi ve diğer ödüller (yürüyüşler, doğa gezintileri, koltukta uyuma vb.) gibi teşvik yöntemleri kullanabilirsiniz. Pozitif eğitimle birlikte köpeklerde cezalandırma, hareketi düzeltme ya da yanlıştan doğruya yöneltme şeklinde değil, doğru ve olumlu davranışı kesinlikle onayladığımızı göstererek, teşvik ederek, överek ve en önemlisi ödüllendirerek gerçekleştirdiğimiz güçlü motivasyona dayalı bir yaklaşım oluşmaktadır.

Buradaki en önemli nokta ise köpeği kesin motive edici objeyi saptamak ve istenilen davranışı gösterdiği zamanda da motivasyon ödülünü olarak köpeğe mutlaka vermektir. Eğitim sırasında bu süreç sağlıklı işlediği takdirde hem köpeklerimiz hem de bizler büyük bir keyif alırken köpeğimizle olan ilişkimiz de pekişmektedir. Eğitimde olumlu ve takdir edilen davranışların gerçekleşmesi halinde mutlaka ödül olarak küçük mamalar, çok sevdiği oyuncaklar, sevgi dolu fiziksel dokunuş, takdir sözcükleri gibi ögeler kullanılabilir.

Aynı şekilde istenmeyen bir davranışın da azalmasını, herhangi bir ceza uygulamadan ses tonumuzu değiştirerek ve onu dikkate almadığımız ifadesini kullanarak kesin bir düzen sağlayabiliriz. Buradaki asıl amaç, küçük yaşlardan itibaren köpeklerimizin istenilen hal ve hareketlerini olumlu duygularla ve motivasyonla pekiştirerek alışkanlık haline getirmelerini desteklemektir. Küçük köpekleri 2. aydan itibaren sahipleriyle birlikte eğitme prosedürü başlarken bir yandan da en önemli ögeler olarak sabır, sürdürülebilirlik ve tutarlılık kavramlarıdır. Bu eğitimin temeli asla yılmadan tekrar etmek uygulamadır.

Pozitif köpek eğitimi nasıl yapılır?

Uzman kişilerce desteklenen bu eğitimde genellikle köpeğin yaşadığı mekânda, evde başlanır ve eğitimin ilerleyen dönemlerinde zaman zaman halka açık yerlerde devam edilir. Eğitim süresi genel hatlarıyla haftada bir gün 1 saat 12 hafta ya da hatada 2 gün 1’er saatten oluşan altı haftadır. 1 saatlik eğitimde köpekler bu programda kısa aralıklarla çalıştırılır. Bu süre içerisinde köpek sahibine köpekleri ve eğitim ile ilgili raporlar ve bilgiler verilir. Onaylanan davranış eğitmen tarafından fark edildiğinde sahibi tarafından hareketin pekişmesi sağlanır. Köpekler, aslında birer arkadaş ve adeta aile bireyidir. Pozitif eğitim, köpeğinizle güçlü ve sağlıklı bir bağ kurmak için, oldukça iyi bir yöntemdir. Pozitif eğitim, hem sizler için, hem de köpeğiniz için, eşsiz bir eğlencedir.

Sahibiyle kaliteli ve eğlenceli bir zaman geçirmek, sonunda ödüllendirici bir eğitim sürecini tamamlamak, bir köpek için başarılı ve eğlenceli bir oyun demektir. Sorunları çözmedeki yavaşlığı ve bazı eleştirilen özellikleri sebebiyle bu eğitim metodu ise sorunların hiç ortaya çıkmadan fark edilmesi ve önlenmesi hedef alınırken köpek henüz yavruyken hemen bu eğitime başlatılmalıdır. Böylelikle ekonomik ve sosyal özellikle bir köpeğiniz olur. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir köpek eğitim şekli, ezberlenecek ve her köpekte %100 olan sihirli formül değildir. Köpek eğitiminde, köpeği ve sahibini iyice tanımayı, davranışlarının süzülmesi ve köpeğin muhtemel sonuçlarını anlaması ve onlara has en uygun çözümleri üretebilmesi kaliteli bir eğitim alanı olmasını desteklemektedir.

Bu yazı 403 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu