köpek eğitimi

Malamut Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Malamut Köpek Eğitimi

Malamut ırkı aynı zamanda Alaska Malamutu ya da Alaska Kurdu olarak da geçmektedir. Malamut ırkı Husky ırkı ile karıştırılmaktadır. Bu iki ırk birbirinden faklı birer ırktır. Bir malamut ile husky arasındaki en temel fark kilolarıdır. Malamut ırkı Husky ırkına göre daha ağırdır. Bunun haricinde Malamutların kulakları ayrık ve kafalarına göre küçüktür. Malamutların kaslı yapıları kurt köpeklerine benzerlik göstermektedirler. Malamut ırkının Husky ırkına göre daha kaslı olmaları nedeniyle Husky ırkı daha az yük çekebilirken Malamut ırkı daha ağır yükleri çekmek için kullanılmıştır. Malamut ırkının kuyrukları ise yukarı doğru kıvrılmasına rağmen Husky ırkının kuyrukları aşağı doğru kıvrılmıştır. Her ne kadar görünüş olarak Malamut ırkı ile Husky ırkı birbirine benzese de aralarında ayırt edici birçok özellik bulunmaktadır. 

Malamut ırkı Alaska bölgesine özel ve burada yetişmiş bir ırktır. Malamut ırkı güçlü yapısı sayesinde Alaska’da kızakları çekmek için kullanılmıştır. Bu özelliği ile İşçi köpek sınıfına dâhil edilmiştir. Her ne kadar Malamutlar kızak çekme işinde kullanılmış olsa da sevecen tavırları ve çevresindeki insanlarla olan iyi iletişimleri sayesinde günümüzde evlerde de beslenen bir köpek türü haline gelmiştir. Malamutlar geniş omuzlara ve güçlü bedene sahip bir ırktır. Malamut ırkının boyu yaklaşık 70 cm., ağırlığı ise yaklaşık 55 kg. olabilmektedir. Kükü iki katmandan oluşmaktadır. İç katman yumuşak yapıda, dış tüyler ise daha sert bir yapıya sahiptir. Kuyrukları tüylü ve yukarıda da belirttiğimiz gibi yukarı doğu kıvrımlıdır.

Ayakları karda kolay koşmasını sağlayan geniş yapıda ve tüylüdür. Gözleri oval ve kahverengidir. Malamutlar gri ya da siyah-beyaz renklerde olabilmektedir. Sahip oldukları bu renkler onları kurda benzetmektedir. Malamutlar, nadiren havladıkları ve çok fazla egzersiz ihtiyacı duymadıklarından evde beslemek için ideal köpek ırkıdır. Her ne kadar evde bakımı için uygun bir ırk olsa da dışarıda gezdirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Malamut ırkının ortalama ömürleri ise 10-12 yıl arasında değişmektedir. Malamutlar Alaska kökenli olduğu için soğuğa dayanıklı hayvanlardır. Tüy yapıları nedeniyle sıcağa da dayanıklıdırlar ancak sıcaklarda fazla su kaybedecekleri için su ihtiyaçlarını gidermek için mutlaka önlerinde su olmalıdır. Malamutların tüyleri yılda iki kere yenilenmektedir. Malamutların yıkanması çok tavsiye edilmemektedir. Bunun için tüy bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Beslenme konusunda ise Malamutların tavuk ve hindi etine karşı alerjileri bulunabilmektedir. Bu nedenle kuzu eti ve sebze ağırlıklı beslenme bir Malamut için uygun olacaktır.

Malamutlar çok zeki ve akıllı hayvanlardır. Her ne kadar işçi köpeği olsalarda gerektiğinde çok iyi dövüşürler. Malamutlar yalnız başlarına çok sıkıldıklarından eğer evinize Malamut almayı düşünüyorsanız iki tane almanızda fayda vardır. Malamut Köpek Eğitimi iyi bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü Malamut ırkı inatçı ve başına buyruk bir ırktır. Malamutlar özgür ruhlu karaktere sahip bir ırktır. Bu nedenlerden dolayı iyi bir eğitim almayan Malamut kendi başına istediği her şeyi yapma eğilimine girecektir.

Malamutların başına buyruk bu halleri nedeniyle küçük yaşlardan eğitimine başlanmalıdır. Ayrıca bu özellikleri nedeniyle eğitimi zor olabilmektedir. Bir Malamut’un eğitimi için en iyi yöntem uzman birinden yardım almaktır. Malamutlar çevresindeki insanlarla her ne kadar iyi geçince ve oynamayı sevseler de çocuklara karşı çekingen davranırlar. Çocuklara alıştıklarında ortada çok bir sorun kalmasa da çocuklarla oynarken çok sert olmayan şekilde ısırıklarla oyun oynadıklarını sandıklarından çocukları korkutabilirler. Bu nedenle çocuklarla yalnız bırakılması ve oyun oynamalarına izin verilmesi çok önerilmeyen bir durumdur. Malamutlar iyi bir eğitimle iyi bir bekçi ve koruma köpeği de olabilirler.

Bu yazı 683 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu