köpek eğitimi

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Paylaş
 

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpekler, bazılarımızın ölesiye korktuğu bazılarımızın ise çok sevdiği sevimli hayvanlardır. Bazılarımız köpekleri evlerinde beslemek isteyebilir. O zaman yapılacak şey ise köpeğimize eğitim vermektir. Verilecek eğitimlerden birisi de tuvalet eğitimidir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nedir?

Köpeklerde tuvalet eğitimi, köpeğin tuvaletini nereye yapacağını bilmesidir.

Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Yavru köpeklerde tuvalet alışkanlığı yoktur, olmasını da kimse bekleyemez. Çünkü nasıl küçük bir bebek tuvaleti geldiğinde bezine yapıyorsa, yavru köpek de daha küçük olduğu için tuvaleti geldiğinde olduğu yere yapar. Bir köpeğin tuvalet eğitimi alması altı ayı bulur. Fakat bazı cinslerde bu zaman daha da kısalabilir veya daha da uzayabilir. Eğer sabırlı biri de değilseniz ne köpek ne de başka bir evcil hayvan sahiplenmeniz önerilmez. Çünkü bir hayvan sahiplendikten sonra bakımını ve eğitimini vermek sabır isteyen, zor bir süreçtir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, köpeğinize tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız, onunla iyi bir iletişime sahip olmalısınız. Köpeğiniz sizi tanımalıdır. Bir diğer önemli husus da köpeğe tuvalet eğitimi verecek kişinin olaylara köpek açısından bakabilmesidir. Bir köpek için önemli husus bulunduğu ortamın tehlike oluşturup oluşturmadığıdır. Köpek tuvaletini yapacağı zaman bunun olağanüstü bir olay olmadığı anlanıp, köpeğe saygı gösterilmelidir. Köpeğin, tuvalet eğitimi alabilmesi için ev de zaman geçirdiği kadar da dışarıda da zaman geçirmesi gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir köpek için en önemli husus ortamın tehlike oluşturup oluşturmadığıdır. Bu sebeple köpeğe güvenli bir ortam oluşturmalı ve güvende olduğunu ona hissettirmelisiniz. Köpeklerde tuvalet eğitimi için iki yol vardır. Birincisi; ev. İkincisi ise dışarıdadır.

Dışarıda Tuvalet Eğitimi

Köpeğinizin tuvaletinin geldiğini onun bazı davranışlarından anlayabilirsiniz. Fakat tabi ki de bu davranışları sizin öğretmeniz gerekir. Bu davranışları öğretmeniz için zil veya benzeri bir alete ihtiyacınız olacak. Zili kapıya asın ve köpeğinize sizin seçeceğiniz bir sözlü komutu uygulayın. Bu alıştırmaya bir-iki hafta boyunca devam edin. Daha sonra köpeğinizi tuvalete çıkarırken sözlü komuta devam edin fakat zili çalmayın. Köpeğiniz bu komuta tepki gösterirse onu istediğiniz bir şekilde ( severek, kemikle vb. ) ödüllendirin.

Eğer söylediğiniz komuta tepki vermezse bu sefer biraz bekleyip ( 5 – 10 saniye ) zili çalıp sözlü komutu uygulayın. Köpeğiniz sadece sizin seçerek söylediğiniz komutu anlayana kadar bu uygulamayı devam ettirin. Bir süre sonra zaten köpeğiniz kendi gidip kapıya astığınız zili veya çanı kendi çalacaktır. Ama bu uygulamayı her tuvalete çıktığınızda tekrarlamanız gerekmekte. Eğer birinde uygulayıp birinde uygulamazsanız eğitiminiz başarılı sonuç vermeyecek, eğitim süresi uzayacaktır. Bu yüzden her seferinde zili çalıp ( eğer sesli komuta tepki vermiyorsa ) sesli komutu uygulamalısınız.

Evde Tuvalet Eğitimi

Köpekler, çoğu zaman uykudan uyandıktan sonra ya da yemekten sonra tuvaletlerini yapmak için bir yer arar. Eğer köpeğinizin tuvaletini yapacak yer aradığını gördüyseniz yani odayı kokladığı gördüyseniz onun için bir kaç gazete yerleştirin. Daha sonra köpeğinizi alıp bu gazetelerin üzerine koyun. Tuvaletini yaparken onu ürütmeyin ve doğru yere yaptığının izlenimini verin. Daha sonra köpeğinizin pislettiği gazeteyi diğer gazetelerin altına koyun. Böylelikle köpek daha sonraki seferlerde tuvaletini nereye yapacağını daha kolay bulsun. Bu olaya köpeğinizi alıştırdıktan sonra onu evinizi tanıtın. Çünkü köpekler yaşam alanına tuvaletini yapmazlar. Bundan sonra yapacağımız hiç bir şey kalmıyor. Olağanüstü bir durum olmadıkça köpeğiniz tuvaletini sizin gösterdiğiniz yere yapacaktır.

Bu yazı 482 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu