köpek eğitimi

Kurt Köpeği Eğitimi

Paylaş
 

Kurt Köpeği Eğitimi

Kurt köpekleri diğer bazı türler gibi farklı ırkların birleşmesinden oluşmamış, saf bir ırktır. Kurt köpeklerinin keskin koku alma özellikleri nedeniyle bu özelliklerinin kullanıldığı birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle asker ve polislerin iş konusunda bir numaralı iş arkadaşlarıdır. Polis köpeği olarak yetiştirilen kurt köpekleri polislere patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi yasa dışı unsurları bulmalarında yardımcı olmaktadır. Asker köpeği olarak yetiştirilen kurt köpekleri ise askerleri düşmanlara karşı uyarmaları ve askeri alanda yapılan patlayıcı tuzakları bulmaları konusunda eğitilmişlerdir.

Aynı şekilde kurt köpeklerinin keskin koku alma özellikleri sayesinde arama-kurtarma faaliyetlerine katılırlar. Örneğin bir depremde enkaz altın kalanları yerlerini çok kolaylıkla tespit edebilirler. Dağda ya da herhangi bir yerde kaybolan insanların keskin koku alma duyuları sayesinde iz sürebilme yetenekleri vardır. Aktif yapıları ve görev bilinci sayesinde hiç yorulmadan kilometrelerce koşup hedeflerine ulaşırlar. Kurt köpekleri ayrıca çok büyük bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Bu özellikleri sayesinde de sahiplendikleri ailesini ve yaşadıkları yerleri ölmeyi göze alarak korurlar.

Kurt köpeklerinin erkekleri yaklaşık olarak 40-45 kg. ağırlığında ve 65 cm. yüksekliğindedir. Dişi kurt köpekleri ise 40-43 kg. ağırlığında ve 60 cm. yüksekliğindedir. Kurt köpeklerinin çene yapıları çok güçlü olduğundan sert ve keskin ısırma özelliğine sahiptir. Gözleri oval, orta büyüklükte ve kahverengidir. Kurt köpekleri çok neşeli bir ırktır ve oyun oynamayı çok severler. Çok zeki bir ırk olan kurt köpekleri öğreteceğiniz her şeyi çok çabuk öğrenirler. Zeki ve akıllı olmaları kendilerine olan güveni artırmakta bu güven bakışlarına yansımaktadır. Kurt köpeklerinin bakışlarında kendinden emin bir bakış görürsünüz. Kurt köpeklerinin kuyrukları uzun olmakla birlikte aynı zamanda tüylüdür de.

Kurt köpeklerinin çok hareketli bir hayatları vardır. Dayanıklı kürk yapısı sayesinde sıcak, soğuk gibi her türlü hava koşullarına uyum sağlayabilmektedirler. Kurt köpeklerine iyi bir sosyalleşme eğitimi verildiği sürece insana ve çevresindeki diğer hayvanlara saldırma eğilimi göstermezler. Çevresindeki diğer hayvan ve insanlarla, sahiplerine ve yaşadıkları ortama herhangi bir tehlike sezmedikleri sürece iyi geçinirler. Ancak ailesine ve yaşadığı ortama dair bir tehlike sezdiklerinde içlerindeki koruma içgüdüleriyle ölümüne saldırabilirler.

Kurt köpeklerinin normal şartlarda 6 ayda bir yıkanmaları uygundur. Eğer çok kirlenirlerse böyle bir sınırlama da yoktur, her ihtiyaç duyulduğunda yıkanabilirler. Kurt köpekleri yıkanırken özel şampuan kullanılmasına, su kaçmaması için kulaklarını tıkamaya ve yıkarken gözlerine şampuan kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Kurt köpeklerinin tüyleri düzenli olarak fırçalanmalı ve derisine yapışan pire, kene gibi canlılar varsa temizlenmelidir. Tüyleri özel nedenlerden dolayı ihtiyaç duyulmadığı sürece kesilmemelidir. Kurt köpeklerinin dişleri düzenli olarak fırçalanmasının yanında düzenli olarak veteriner kontrolüne de götürülmelidir. Köpeklerde oluşan diş taşları köpeklerin dişlerinin dökülmesine neden olacağından belli periyotlarda bu diş taşlarının temizlenmesi diş sağlığı için çok önemli bir konudur.

Kurt Köpeği Eğitimi kolay olmasının yanında mutlaka yapılması gereken bir faaliyettir. Eğitim almamış bir kurt köpeğinin insanlar içerisinde yaşaması ve çevreye uyum sağlaması çok zordur. Bu nedenle Kurt Köpeği Eğitimi çok önemlidir. Kurt köpekleri zeki bir ırk olduğundan eğitimleri çok kolay olmaktadır. Temek itaat eğitimi en geç 6-9 aylıkken verilmelidir. Kurt köpekleri tuvalet eğitiminde de başarılı bir ırktır. Tuvaletlerini gazete kağıdının üstüne yapması gerektiğini çok kolayca öğrenirler. Kurt köpeği eğitimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimin yaşadıkları ortamda verilmesidir. Kurt köpeği eğitimi bulunduğu ortamda ve sahibi tarafından verilmesi daha verimli sonuçlar doğurmaktadır.

Bu yazı 598 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu