köpek eğitimi

Köpek Eğitimi English Setter

Paylaş
 

Köpek Eğitimi English Setter

İngiliz cinsi seter köpeklerin eğitimlerinden bakım ve beslenmesinden bahsetmeden önce genel olarak köpeklerden ve köpeklerle insanlar arasında bağdan söz etmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi köpekler insanlardan çok daha eski hayvanlardır. Bu sebeple insanlara oranla bazı yetenekleri saha fazla gelişmiştir örneğin çok rahat avlanabilirler altıncı hisleri çok kuvvetlidir. Fakat insanlar gibi eski çağlara özgü olarak düşünürsen mızrak, ok gibi av aletleri yapma yeteneğine sahip değillerdir bunun yanında insanlar da köpekler kadar hızlı koşamazlar ve onlar gibi manevra yeteneğine sahip değillerdir. İlk olarak insanlar ateşi keşfedip burada pişirdikleri yemeklerin artıklarıyla beslenen ilk köpek cinsleri zamanla insanlarla bir çeşit bağ kurmuşlardır. Ve birlikte avlanmaya başlayan bu canlılar doğada yırtıcılar arasında en ölümcül tür haline gelmişlerdir. Her ne kadar bu çağda artık bunların pek bir önemi kalmasa da içgüdülere sirayet ettiği şekliyle bugün kısmen devam etmekle bu sebeple herkesin ağzından duyabileceğiniz ‘’köpekler insanların dostudur’’ cümlesi tarihsel temeli olan bir cümledir.

  Bunu bugün pek çok haber kanalı ve sitelerde kanıtlamaktadır. Örneğin sahibi eve gelirken vefat etmiş bir köpek sahibini metro başında ya da devamlı geldiği durakta çoğu zaman ölene kadar sabırla beklemektedir. Bu sebeple bizler için bu kadar vefalı davranan bu hayvanlara eziyet etmemeli onlara çok iyi davranmalıyız. Öyleyse nasıl davranıp beslenmeleri ile ilgili dikkat edilecek konulara kısaca değinelim. Beslenme konusunun önemine binaen ilk olarak başlayalım. Köpek beslenmesinden dikkat etmeniz gereken husus açıkta satılan mamalar ve özellikle etli mamalardır. Özellikle etli mamaları hayvanlarınızı zehirlememek için çok dikkatli davranmalısınız. Bazı kötü niyetli iş sahipleri sırf ucuza satmak ve maddi durumu olmayan insanların bu durumlarından fayda sağlamak amacıyla değişik et ürünleri yerine sakatat ürünler koymaktadırlar bunun sonucunda bir zaman sonra bu sakatlar kokmaktadırlar bunu engellemek amacıyla ürünlere gereğinden fazla tuz koyarlar bu da köpeğinizin sağlığını son derece olumsuz etkiler. İlerleyen yıllarda başta böbrek hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa yakalanmasına sebep olabilirler bu sebeple eğer maddi durumumuz o an için elverişli değilse mutlaka iyi bir piyasa araştırması yaparak uygun veya kampanyalı ürünler almaya çalışmalı eğer mecburen alacaksak alışveriş yaptığımız pet shopun mutlaka güvenilir ve tanıdık olmasına özen göstermeliyiz.

  Şimdi de köpek bakımı ile ilgili bir takım hususlara değinelim. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki bir köpek için en zor geçecek dönelerin başında tüy dökme dönemleri gelir. Her canlı tüy döker fakat tüm vücudu tüylerle kaplı olan canlılar çok daha fazla tüy döker ve bu dönemlerinde çok fazla kaşınırlar buna da engel olamayarak sert tırnaklarıyla ciltlerinde ciddi bazı yaralanmalara sebep olabilirler.

Bu sebeple özellikle bir takım parazitlere dikkat etmelisiniz bit pire ya da bunun benzeri parazitler köpekleriniz cinsel dönemlerinde ya da sosyalleşmek istedikleri bazı dönemlerde hayvanlarınıza bulaşabilir. Daha da kötüsü bunlar evinize taşınarak size ve çocuklarınıza zarar verebilir bu sebeple köpeklerinize dışarıdan getirdiğinizde bol şampuanlarla yıkamalı ve gerekiyorsa bir takım kaşıma aletleriyle kaşımalısınız.

  Bu konuları açık olarak ifade ettikten sonra şimdi asıl konumuz olan Köpek Eğitimi English Setter konusuna geçelim English seterler yaklaşık olarak 60 cm boyutundadır. Dişilerinin boyu daha küçüktür. English seterlerin eğitimleri biraz zorlu bir süreçtir bu sebeple yoğun ve sabır gerektiren bir eğitim süreci geçirilirse evinizde rahatlıkla bakabilirsiniz. Her ne kadar inatçı bir yönler olsa da hassas türlerdir.

Arkadaşlarını severler genelde çok Enerjik bir yapıdadırlar fakat evde bazen sakin davranırlar.

Bu yazı 551 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu