köpek eğitimi

Köpeklere Tuvalet Eğitimi

Paylaş
 

Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak köpekler birçok şeyi insanlardan daha kolay öğrenir. Düzenli ve iyi bir tuvalet eğitimi almış olan köpekler mecbur kalmadıkları sürece tuvaletini yapılmaması gereken yerlere asla yapmazlar. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi zaman alan, sabır gerektiren ve bolca sevgi gerektiren bir durumdur. Peki, köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir.

Köpek İçin Güvenli Bölge Oluşturmak:

Yavru köpeğin tuvalet eğitimine eve gelir gelmez başlanmasında fayda vardır. Bu nedenle köpek daha eve gelmeden onun için güvenli bir bölge oluşturulmalıdır. Güvenli bölge köpeğin yetişkin haline geldiğinde içerisinde rahatça gezinebileceği bir köpek evi, köpek kafesi, etrafı parmaklıklarla çevrili bir alan ya da bir oda olabilir. Bu güvenli alan köpek yalnız olduğunda ya da siz onu kontrol edemediğiniz durumlarda burada vakit geçirip uyuması içindir. Güvenli bölge içerisinde köpeğin yemeği, yatacağı yer ve oyuncakları bulunmalıdır.

Güvenli Bölgeye Tuvalet Pedleri Yerleştirmek:

Veteriner ve petshoplardan temin edilebilecek olan tuvalet pedleriyle güvenlik bölgenin her yeri kaplanmalıdır. Tuvalet peşi bulunamadığı takdirde hasta pedleri de kullanılabilir. Köpeğin sadece tuvalet pediyle tuvalet alışkanlığı kazanmasını sağlamak yanlıştır. Bu nedenle tuvalet pediyle beraber köpeğin dışarıda tuvaletini yapması da sağlanmalıdır. Tuvalet pedleri bu süreçte sadece meydana gelebilecek kazaları önlemek amacı ile kullanılır. Köpeğe asıl tuvalet alışkanlığı dışarıda kazandırılmalıdır. Köpek küçük bir yapıya sahip ve büyüdüğü zaman sadece ev içerisinde tuvaletini yapması isteniliyorsa o zaman tuvalet pedleri ana tuvalet alanında bulunmalıdır. Köpeğin tuvaletini yapması için devamlı olarak dışarı çıkarılmasına rağmen tuvalet pedleri ile kaplı alanda istenmeyen çiş kazaları meydana gelebilir. Vakit kaybetmeyen kirlenenpedleri temiz bezlerle değiştirin. Sekiz haftadan daha büyük köpekler tuvalet eğitimini yaklaşık beş gün içerisinde tamamlar.

Eğitim Süresi Boyunca Pedleri Yavaş Yavaş Azaltın:

Köpekler içgüdüsel olarak uyudukları ve yemek yedikleri yerin yakınına tuvaletini yapmazlar. Köpeğin bu davranışı aslında bir avantaj sağlar. Köpeğinizin yemek yediği ve uyuduğu yere yakın yerlere sık bir şekilde tuvalet pedleri yerleştirin ve köpek tuvalet alışkanlığı kazanana kadar pedlerin sayısını azaltın. Üç dört günde bir pedlerin bir tanesini azaltın ve pedin yerini boş bırakın. Tuvaletini ped üzerine yapmaya alışan köpek tuvaletini yine pedler üzerine yapacaktır. Pedleri azaltarak devam ederken alan içerisinde kalacak son pedin yemek ve uyuma alanına en uzaktaki ped olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde köpekle ilgilenilmediği zaman bile köpek devamlı olarak tuvaletini ped üzerine yaptığı için yine sadece pedlerle sınırlı olanda tuvaletini yapacaktır.

Tuvaletini Yapacağı Yeri Öğrenmesi:

Köpeklere tuvalet eğitimi verilirken, tuvaletini yapması gerektiği yer eve geldiği ilk günden öğretilmelidir. Muhtemelen köpek eve ilk geldiği zaman pedlerle dolu olan alana tuvaletini yapmış olabilir. Bu durumda köpek dışarı çıkarılırken kirli pedlerin bir tanesini yanınıza alarak köpeğin dışarıda yine bu ped üzerine tuvaletini yapmasını sağlayarak köpeğin dışarı tuvaletini yapmasından dolayı ürkmesi engellenmiş olur.

Anahtar Kelimeler Bulun:

Köpeğinize tuvaletini yapması için bir kaç anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerle köpeğin tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Köpek tuvaletini bitirdiği zaman onu ödüllendirmek için aferin kızım gibi cümleler kullanılabilir ve ödül olarak mama verilebilir. Bu anahtar kelimeler ve ödüller sayesinde köpek bu sözleri duyduğu anda tuvaletini yapmasını gerektiğini hissederek tuvaletini dışarı yapmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca köpeğe komutla tuvalet eğitimi vermek, köpeğin tuvaletini yapacağı yeri sizin belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca köpeğin tuvalet saatlerinin olması iyi bir tuvalet eğitiminin başında gelir.

Bu yazı 358 kere okundu.
Etiketler:
Köpek Tuvalet
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu